• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
kamquat-tree

به دلیل راحتی نگهداری درخت کامکوات یا همان پرتقال زینتی، می توان آن را در گلدان و درخانه پرورش داد. درخت کامکوات زیبا و دارای میوه های مرکب نارنجی رنگ است. میوه های کامکوات خوردنی است. در ادامه برای اینکه درخت پرتغال زینتی شما بیشتر به بار بشیند و میوه های بیشتری دهد توصیه هایی ارایه می دهیم.

آبیاری کامکوات:

آبیاری کامکوات یا درخت زینتی حتما باید به صورت منظم صورت بگیرد. ولی هنگام آبیاری باید دقت نمود که سطح خاک خشک باشد. به صورت کلی درختان مرکبات ماندگاری آب را دوست ندارند و برگ ها به رنگ زرد تغیر رنگ می دهند و گیاه از بین می رود. لذا برای آبیاری گیاه باید خاک را تا عمق 5 سانتی متری چک نمایید. در صورتی که خشک بود اقدام به آبیاری نمایید.

نور:

درخت کامکوات یا پرتقال زینتی به مکانی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. بنابراین چنانچه این میزان نور برای کامکوات تامین شود درختچه گل و میوه می دهد. چنانچه این میزان نور تامین نگردد میزان گلدهی و میوه کاهش می یابد. بنابراین؛ مناسب است صبح ها گلدان در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و بعد از ظهر در معرض سایه قرار بگیرد.

دما:

کامکوات در تابستان نیازمند گرماست و به دمای ۳۸-۲۵ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. در زمستان نیز دمای ۱۰- درجه را تحمل می‌کند. اما برگ‌های خود را از دست خواهد داد. مکان‌های گرم باعث می‌شود که این گیاهان میوه‌هایی درشت‌تر و شیرین‌تری را تولید کنند. بنابراین مناسب است هنگامی که دمای هوا کمتر از ۱۰ درجه رسید، گیاه را به مکانی محافظت‌شده منتقل شود.

میوه کامکوات

درخت کامکوات دارای میوه های خوشمزه ای مثل پرتغال است. کامکوات اگر به درستی نگهداری شود میوه های زیادی می دهد. میوه های کامکوات به اندازه یک زیتون درشت هستند.

می توانید با میوه های کامکوات، مارمالاد و مرباهای لذیذی درست کنید. مربای کامکوات بسیار پرطرفدار و لذیذ است.

درخت کامکوات

خاک مناسب کامکوات:

کامکوات به خاکی با زهکش بسیار مناسب نیاز دارد تا آب اضافی در خاک نماند. لذا چنانچه قصد دارید گیاه را در خاک باغچه بکارید بهتر است که خاک برگ را با خاک باغچه مخلوط‌ نمایید. در گلدان نیز بهتر است از ترکیبی همچون خاک باغچه + خاک برگ + شن و یا کوکوپیت + پرلیت + خاک‌برگ و یا پیت موس + پرلیت + ورمی کولایت + خاک برگ استفاده نمود.

کوددهی کامکوات

برای کوددهی پرتغال زینتی نیز می‌توان از کودی همچون ۱۰-۱۰-۱۰ به مدت هر ماه یک مرتبه استفاده نمود. کوددهی از اوایل بهار شروع می گردد و تا اواخر تابستان نیز ادامه یابد.  کامکوات نیازی به کوددهی در فصل پاییز و زمستان ندارد. اما در صورت مناسب بودن مکان نگهداری می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر 6 الی 7  هفته یک‌بار استفاده کرد.

در تابستان به‌کارگیری لایه‌ای از مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) بر روی خاک اطراف گیاه به ضخامت حدود ۵ سانتی متر به خنک ماندن ریشه‌ها و عملکرد بهتر گیاه کمک می‌کند.

خواص گل یشم در خانه را  اینجا بخوانید.

کاشت کامکوات در گلدان

اگر شرایط آب و هوایی منطقه شما اجازه می‌دهد و قصد کاشتن چندین کامکوات را در کنار هم دارید، فاصله حدود ۳.۶۵-۲.۴ را بین هر دو درخت رعایت کنید تا ساقه‌ها فضای کافی برای بزرگ شدن داشته باشند. در کاشت گلدانی کامکوات باید از انواع کوتاه قامت کامکوات استفاده شود و نباید اجازه داد که ریشه‌ها در داخل گلدان به هم پیچیده و در هم تنیده شوند.
به همین دلیل از گلدان‌های بزرگ باید برای کاشت این گیاه استفاده کرد. همچنین برای نگهداری کامکوات باید گلدان این گیاه را هر دو سال یک‌بار تعویض کرد. همچنین قبل از کاشت گیاه منافذ زیرین گلدان را بررسی کنید و اگر امکان دارد تعداد آنها را بیشتر کنید و قبل از قرار دادن گیاه در داخل آن چندین قطعه سفال شکسته و یا قلوه سنگ‌های کوچک قرار دهید تا به زهکش بهتر گلدان کمک کند.

همچنین عمل سله شکنی برای نفوذ هوا به اطراف ریشه‌ای گیاه انجام می‌شود. سله شکنی به معنی نرم کردن خاک سطحی با کمک بیل و یا بیلچه است. البته این کار نباید به شکل عمقی انجام شود زیرا می‌تواند به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کند. عمق حدود ۵ سانتیمتر برای این کار مناسب است. در صورتی که قصد استفاده از درخت کامکوات در باغ های خود را دارید از مشاورین ما در قسمت طراحی فضای سبز کمک بگیرید.

نظر(2)

 1. محمد علی خوش نفس

  سلام
  آیا میشه هنگام وجود میوه در درخت، خاک آن را عوض کنیم؟

  1. admin

   سلام
   بله می تونید خاک گیاه رو عوض کنید اما توجه داشته باشید که این کار حتما توسط یک فرد مجرب باید انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما