• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
2 (27)

علت سوختگی برگ گل آنتوریوم و راه های بهبود آن

اگر گل آنتوریم شما دچار سوختگی برگ شده است و یا بخشی از برگ های آن به رنگ قهوه ای در آمده است نگران نباشید. ایجاد لکه های قهوه ای در آنها و یا تبدیل شدن آنها به رنگ قهوه ای و کدر غیر معمول نیست. ما به شما کمک می کنیم گیاه خود را احیا کنید.

علت سوختگی برگ گل آنتوریوم

  1. تغییرات فصلی

هنگامی که فصل تغییر می کند، آنتوریوم ها ممکن است نوسانات دما یا تغییر در سطوح رطوبت را تجربه کنند که می تواند گیاه را تحت فشار قرار دهد و منجر به قهوه ای شدن برگ های آن شود. ماه‌ های زمستان اغلب به معنای هوای خشک ‌تر در داخل خانه ‌های ما است که می ‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در حفظ سطح رطوبت کافی در برای گیاهان شود.

علت قهوه ای شدن برگ گل آنتوریوماگر در اواسط فصل هستید و متوجه قهوه ‌ای شدن برگ ‌ها در اطراف لبه ‌ها بیشتر از وسط برگ ‌ها شدید، می‌ توان این علت را مشخص کرد.

مهم است که در این مواقع مراقب آنتوریوم خود باشید. یک مرطوب کننده در نزدیکی به گیاه اضافه کنید تا به مقابله با هوای خشک کمک کند.

  1. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یکی از دلایل رایج قهوه ای شدن برگ های گل آنتوریوم است. در حالی که این گیاهان گرمسیری می توانند مقداری نور خورشید را تحمل کنند، قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور آفتاب و پنجره های جنوبی می تواند منجر به آفتاب سوختگی و سوزاندن برگ ها شود. اگر لکه‌ هایی را که روی برگ ‌هایتان سوخته به نظر می ‌رسند، متوجه می ‌شوید که علت آن است.

بنابراین برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید، یافتن تعادل مناسب بین نور و سایه مهم است. آنتوریوم ها نور روشن اما غیرمستقیم را ترجیح می دهند، بنابراین آنها را در نزدیکی پنجره ای با پرده های شفاف یا در یک فضای نیمه سایه قرار دهید.

  1. رطوبت کم

رطوبت کم یکی دیگر از علل شایع سوختگی برگ گل آنتوریوم است. محیطی با سطح رطوبت کم می تواند گیاه را تحت فشار قرار دهد و منجر به خشکی شود که در نتیجه برگ های قهوه ای ایجاد می شود. این مشکل معمولاً در ماه های زمستان که بخاری ها برای گرم نگه داشتن خانه روشن می شوند به وجود می آید. هوای گرم بخاری هوای داخل خانه یا محل کار شما را خشک می کند و روی رشد گیاهان داخل خانه شما تاثیر می گذارد.

سوختگی برگ گل آنتوریومبرای جلوگیری از این مشکل، از یک مرطوب کننده استفاده کنید که به شما کمک می کند تا سطح مناسبی از رطوبت را در اطراف آنتوریوم خود حفظ کنید. از طرف دیگر، می توانید یک ظرف پر از سنگریزه و آب را در زیر گلدان گیاه خود قرار دهید تا مقداری رطوبت اضافی ایجاد شود.

  1. مشکلات آبیاری

مشکلات آبیاری همچنین می تواند باعث قهوه ای شدن برگ های آنتوریوم شود. آبیاری بیش از حد و کم آبی دو مشکی هستند که می توانند باعث این مشکل شوند، اما ممکن است موارد مضری نیز در آب شما وجود داشته باشد که ممکن است باعث قهوه ای شدن برگ ها نیز شود. از آب تصفیه شده برای گیاهان حساس استفاده کنید یا اجازه دهید کلر از آب لوله کشی شما قبل از دادن آن به گیاهانتان جدا شود.

آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه

آبیاری بیش از حد یکی از شایع ترین علل قهوه ای شدن برگ های آنتوریوم است. زمانی اتفاق می‌افتد که گیاه بیش از حد آب دریافت می ‌کند. بدون اینکه به ریشه‌ ها اجازه جذب اکسیژن کافی را بدهد و در نهایت ریشه ها را پوسیده می کند. پوسیدگی ریشه می تواند به گیاه شما آسیب برساند، مانع رشد آن شود و در نهایت حتی ممکن است گیاه شما را از بین ببرد.

اولین علامتی که در هنگام آبیاری بیش از حد می بینید، افتادگی برگ ها و به دنبال آن قهوه ای شدن برگ ها است. هنگامی که علت آن آبیاری بیش از حد باشد، برگها همچنان نرم و تقریباً لطیف خواهند بود. یکی دیگر از علائم آبیاری بیش از حد این است که بویی از خاک به مشام برسد.

هنگامی که آبیاری بیش از حد اتفاق می افتد، مهم است که برای نجات گیاه خود سریع اقدام کنید. شما باید کل گیاه را از گلدان جدا کنید، خاک را به دقت از ریشه ها دور کنید و ریشه ها را به طور کامل بررسی کنید. با استفاده از قیچی تمیز، ریشه های قهوه ای و نرم را هرس کنید. آنها پوسیده شده اند و زنده نمی شوند.

کم آبی

کم آبی یکی از شایع ترین دلایل قهوه ای شدن برگ های آنتوریوم است. آنتوریوم ها برای رشد به منبع ثابتی از آب نیاز دارند و بدون آن می توانند به سرعت دچار کم آبی شوند.

 

یکی از راه ‌های بررسی اینکه آیا آنتوریوم شما کم ‌آب است یا خیر، لمس خاک است. اگر خاک خشک یا تقریباً پودری به نظر می رسد، به احتمال زیاد گیاه شما نیاز به آبیاری دارد. با این حال، مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید، زیرا این می تواند منجر به مشکلاتی مانند پوسیدگی ریشه شود، همانطور که در بالا توضیح دادیم.

بهترین میزان آبیاری برای گل آنتوریوم هفته ای یکبار می باشد.

 

  1. کود دهی بیش از حد

در حالی که درست است که کود مواد مغذی لازم را برای حفظ سلامت و شادابی آنتوریوم های شما فراهم می کند، کوددهی بیش از حد می تواند منجر به از بین رفتن گیاه شما شود. یکی از اولین علائم کوددهی بیش از حد، قهوه ای شدن برگ ها است. هنگامی که کود بیش از حد مصرف می کنید، در واقع می تواند ریشه ها را بسوزاند و از دریافت هر گونه مواد مغذی یا حتی آب جلوگیری کند.

برای تعیین اینکه آیا علت قهوه ای شدن برگ های گیاه شما کوددهی بیش از حد است، ببینید آیا برگ های قهوه ای آویزان هستند یا خیر. آنها معمولاً خیلی خشک نمی شوند. اگر اخیراً در هفته گذشته به گیاه خود کود داده‌اید و سپس متوجه لکه ‌های قهوه‌ای برگ‌ ها شده‌اید، احتمالاً دلیل آن کوددهی بیش از حد است و می توانید به سرعت مشکل را برطرف کنید.

برای جلوگیری از کوددهی بیش از حد آنتوریوم‌های خود، حتماً دستورالعمل‌های مربوط به دفعات و میزان مصرف کود را دنبال کنید. این بهترین راه برای همه گیاهان است.

  1. گل آنتوریومنوسانات محیطی دما

گل های آنتوریوم به نوسانات محیطی حساس هستند که می تواند باعث قهوه ای شدن برگ ها شود. این گیاهان دمای ثابت بین15 تا30 درجه سانتی گراد را ترجیح می دهند، بنابراین تغییرات ناگهانی دما می تواند آنها را تحت فشار قرار دهد. اگر به تازگی آنتوریوم خود را به مکان جدیدی با شرایط نوری یا دماهای متفاوت منتقل کرده اید، به آن زمان بدهید تا عادت کند.

  1. آفات و بیماری ها

آفات و بیماری ها نیز می توانند مقصر برگ های قهوه ای آنتوریوم شما باشند. این گیاهان امکان جذب آفاتی مانند کنه ‌های عنکبوتی، شپشک ‌های آرد آلود، حشرات فلس ‌دار و شته ‌ها را دارند. هنگامی که این حشرات از شیره گیاه تغذیه می کنند، به برگ های آن آسیب وارد می کنند و باعث قهوه ای شدن آن ها می شود.

بیماری هایی مانند سوختگی باکتریایی یا عفونت های قارچی نیز می توانند باعث قهوه ای شدن برگ های آنتوریم شوند. آبیاری بیش از حد یا باقی ماندن قطرات آب روی شاخ و برگ می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود در حالی که مشکلات قارچی به دلیل رطوبت بالا یا گردش هوا ضعیف ایجاد می شود.

برگ گل آنتوریومبرای جلوگیری از هجوم آفات، از قرار دادن آنتوریوم خود در مناطقی که سایر گیاهان آلوده وجود دارند خودداری کنید. به طور منظم گیاه خود را برای علائم آلودگی بررسی کنید و در صورت لزوم از آفت کش های ارگانیک استفاده کنید. مراقبت دقیق روی همه گیاهان بهترین دفاع در برابر هجوم خواهد بود، زیرا تقریباً غیرممکن است که ببینیم یک یا دو نفر از این بچه های کوچک سعی می کنند گیاه شما را خانه خود کنند.

برای پیشگیری از بیماری، از تکنیک های آبیاری مناسب با اجازه دادن به خاک برای خشک شدن بین دو آبیاری اطمینان حاصل کنید و همیشه مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ های زهکشی کافی است. تهویه مناسب یکی دیگر از راه های جلوگیری از رشد قارچ است که منجر به بیماری در این گیاهان زیبای گرمسیری می شود. درمان قارچ کش یا باکتری کش ممکن است برای برخی از مشکلات رایج مانند قارچ زنگ زدگی و سوختگی باکتریایی ضروری باشد.

همچنین می توانید از انواع قارچ کش ها برای برای از بین بردن این آلودگی ها استفاده کنید. قارچ کش ها را در 3 نوبت به صورت هفته ای یکبار استفاده کند تا گیاهی شاداب و سالم داشته باشید.

نگهداری گل آنتوریوماز بین بردن برگ های قهوه ای روی آنتوریوم

حذف برگ های قهوه ای روی آنتوریوم همیشه لازم نیست، مگر اینکه مشکل از آفت یا بیماری باشد. حذف آنها بیشتر برای زیبایی است و به گیاه سیگنال می دهد که به جای زنده نگه داشتن برگ نیمه سبز-نیمه قهوه ای، انرژی بیشتری را روی رشد جدید متمرکز کند. برای حذف برگ های قهوه ای، این یک فرآیند نسبتاً ساده است. تنها چیزی که نیاز دارید قیچی هرس تیز و تمیز است.

ابتدا برگ قهوه ای شده را بررسی کنید. اگر بیش از 50 درصد برگ تحت تأثیر قرار گرفته است، باید کل برگ را بردارید. ساقه برگ را تا جایی که می توانید بدون آسیب رساندن به ساقه و بدون تماس با قسمت آسیب دیده برگ به ساقه نزدیک به پایه ببرید.

اگر فقط قسمت کوچکی از برگ قهوه ای شده است و علت آن قارچ یا عفونت باکتریایی نیست، می توانید فقط قسمت قهوه ای برگ را جدا کنید و قسمت سبز را دست نخورده باقی بگذارید. این روش همیشه توصیه نمی شود، اما برای گیاهان بدون شاخ و برگ زیاد در وهله اول، این بهترین گزینه است. البته توجه داشته باشید، لبه ای که برگ را بریده اید ممکن است قهوه ای شود، تقریباً مانند دلمه روی زخم. این رنگ قهوه ‌ای از بین نمی ‌رود.

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث ایجاد برگ های قهوه ای روی آنتوریوم شما شده است، مراقبت و نگهداری مناسب از گیاه شما تضمین می کند که به سلامت بازگردد و حذف قسمت های آسیب دیده گیاه به آن کمک می کند.

منبع:houseplantresourcecenter.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما