• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
گالری

اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن (بام سبز)، تکنولوژی مدرن سقف سبز است که با کارایی بسیار بالا بر روی پشت بام و تراس  اجرا می شود. اجرای پروژه روف گاردن به دلیل نیاز به متریال سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای رشد پوششی گیاهان، یک امر تخصصی و مهندسی می باشد.

وجود این پوشش گیاهی در پشت بام می تواند در کاهش از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در زمستان بسیارتاثیر گذار باشد.

از اصلی ترین مزیت های طراحی فضای سبز روی بام، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند. که می تواند با وجود یک آلاچیق زیبا محیط دنجی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گل و گیاهان باشد.

عوامل موثر بر قیمت روف گاردن :

قیمت اجرای روف گاردن از بستگی به چندین عامل دارد که شامل:

تراکم و نوع پوشش گیاهی:

با توجه به نوع گیاهان و تراکم فضای سبز هزینه اجرای روف گاردن متفاوت خواهد بود.

آبیاری اتوماتیک روف گاردن :

آبیاری پوشش گیاهی از جمله مهمترین عوامل نگهداری فضای سبز است. به دلیل محدودیت نیروی انسانی جهت نگهداری و آبیاری پوشش گیاهی از آبیاری اتوماتیک و قطره ای استفاده می شود. اگر چه ممکن است آبیاری اتوماتیک هزینه بر باشد اما در دراز مدت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خوهد بود و از بسیاری هزینه های اضافی جلوگیری می کند. همچنین آبیاری قطره ای و اتوماتیک کارآیی خوبی دارد.

نورپردازی روف گاردن :

نورپردازی روف گاردن باعث زیباتر دیده شدن نمای روف گاردن خواهد شد. انجام نورپردازی در قیمت اجرای روف گاردن تاثیر محسوسی دارد. اما در عوض باعث ایجاد جلوه و زیبایی بیشتر خواهد شد.

زیرسازی روف گاردن:

در صورتی که زیرسازی پشت بام به درستی صورت نگیرد ممکن است موجب خسارت جبران ناپذیری به ساختمان وارد کند. به همین دلیل هزینه بسیار زیادی از روف گاردن مربوط به زیرسازی استاندارد می باشد. از این رو گروه نادی لایه بندی های روف گاردن را به صورت فنی و استاندارد انجام داده و طی مدت دو الی چهار روز تست می کنند تا هیچ نفوذ آبی صورت نگیرد.

کف سازی روف گاردن :

کف سازی روف گاردن به دو صورت چوبی و یا شن و قلوه سنگ تزئینی انجام می شود. هزینه اجرای بام سبز بسته به کف سازی آن متفاوت است. در صورتی که کف سازی بام چوبی باشد هزینه بیشتری را در بر خواهد گرفت. اما در روش شن و ماسه یا قلوه سنگ به دلیل آنکه نیازی به زیر سازی ندارد هزینه ها کاهش می یابد.

تجهیزات جانبی بام سبز :

تجهیزات جانبی بام سبز بیشتر جهت ایجاد جلوه زیباتر و محیطی برای گذراندن اوقات خوش است. این موارد شامل آلاچیق، آبنما، میز و صندلی های مناسب و … می باشد. از این رو با توجه به متراژ، متریال؛ قیمت روف گاردن تغییر خواهد کرد.

نگهداری روف گاردن

  • مراقبت از بام سبز به منظور جلوگیری از انسداد زهکشی و رشد گیاهان نامطلوب
  • استفاده بیش از اندازه کود ممنوع. مصرف کود باید به حداقل برسد. استفاده بیش از حد کود باعث افزایش سطح مواد مغذی شود که بر کیفیت آب تاثیر منفی بگذارد.
  • دارا بودن سیستم های محافظت در برابر سقوط در لبه های پشت بام

معایب روف گاردن

  1. باید قبل از اجرا وزن بام سبز محاسبه شود. در صورتی که پشت بام نتواند وزن تجهیزات را تحمل کند، امکان نشست سقف وجود دارد.
  2. امکان کاشت تمام پوشش های گیاهی بر روی پشت بام ممکن نخواهد بود. انتخاب پوشش گیاهی باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه باشد.

ایده برای روف گاردن

بعد از اینکه بام معمولی و بدون کارایی خود را با کاشت گیاهان تبدیل به روف گاردن کرده‌اید تا از آن مکانی عالی برای استراحت و تفریح بسازید حال میتوانید با بکار بردن ایده‌های خاص و هر کدام که سلیقه‌تان است را استفاده کنید تا فضایی رویایی داشته باشید. ما در پایین تعدادی از بهترین ایده‌ها را آورده‌ایم.
1- ساخت استخر در روف گاردن
2- استفاده از انواع کفپوش در روف گاردن
3- ساخت آلاچیق در بام
4- طراحی جوی آب یا آب نما
5- نورپردازی زیبا
6- قرار دادن باربیکیو
7- آوردن سینما خانگی در بام
8- قرار دادن میز غذا خوری
9- ساخت حوض ماهی
10- طراحی بار
11- ساخت وسایل بازی برای بچه‌ها

علاوه بر موارد بالا همچنین میتوان از خلاقیت‌هایی در ساخت بام سبز استفاده کرد که بام شما را در نوع خودش منحصر به فرد خواهد کرد.
بعنوان مثل میتوان از مصالح اضافی یا بازیافتی ساختمان در ساخت باغ بام استفاده کرد. همچنین میتوان از سبک‌های کلاسیک، مدرن یا مینیمال نیز در ساخت استفاده کرد.
نوآوری دیگری که می‌توان از بهره بردن جمع آوری آب باران برای آبیاری گیاهان یا آبنماها است.

روف گاردن ویلا

آلودگی‌ها و استرس‌های شهر موجب میشود هر فرد زمانی را برای استراحت در ویلای خود در نظر بگیرد. در ویلاهای مدرن داشتن روف گاردن یکی از موارد بسیار جذاب است. این مکان موجب میشود احساس کنید در یک جنگل سرسبز زندگی میکنید که اگر یک استخر هم در کنار آن درست کنید بسیار شگفت انگیز خواهد شد و قادر هستید وحشیانه ترین رویاها را در تعطیلات خود به واقعیت تبدیل کنید. هزینه ساخت بام سبز ویلا با توجه به المان‌ها و قسمت‌های مختلفی که در نظر میگیرید معین میشود که بیشترین آن مربوط به ساخت زیرساخت‌ها و بسترهای رشد گل و گیاه است.

سوالات متداول درباره روف گاردن

آیا روف گاردن پشت بام را می توان در هر پشت بامی ایجاد کرد؟ خیر، ساخت روف گاردن پشت بام بستگی به مقاومت ساختمان دارد.

برای جلوگیری از نشت رطوبت به سقف در روف گاردن چه باید کرد؟ بهتر است برای جلوگیری از نشت آب به سقف از لایه بندی های ضد رطوبت استفاده نمایید. در این صورت از نفوذ رطوبت به سقف جلوگیری خواهد شد.

روف گاردن با چه سبک هایی اجرا می شود؟ رایج ترین سبک های اجرای روف گاردن عبارت است از: ارگانیک، رویایی، مینیاتوری، ساحلی و لاکچری.

از چه گیاهانی باید در روف گاردن یا بام سبز استفاده کرد؟ با توجه به سیستم انتخابی روف گاردن می توانید از گونه های مختلف گیاهی استفاده نمایید. توجه داشته باشید باید در روف گاردن از گیاهان مقاوم در برابر سرما و گرما استفاده شود.

برای آشنایی با سایر خدمات نادی بخوانید:

تماس با ما