• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
خواص بنفشه آفریقایی

گل بنفشه علاوه بر زیبایی دارای خاصیت های فراوانی است. از جمله خواص گل بنفشه ، تاثیر مثبت آن در بر روی ریه، پوست، مو، قاعدگی و … است که در ادامه به طور مفصل راجع به نحوه نگهداری این گل و خواص آن صحبت می کنیم.

مشخصات بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقایی (African violet) دارای گونه های متنوعی است. این گیاه گلدار، دارای گل هایی به رنگ های بنفش، آبی، سفید، صورتی، قرمز، زرشکی و ارغوانی می باشد.

 برگ های بنفشه آفریقایی به شکل مخمل و کرک دار با رنگ سبز تیره بوده و گیاهی مناسب برای منازل و محل کار به حساب می آید. علاوه بر این خواص بنفشه آفریقایی سبب شده این گیاه به یکی از محبوب ترین گیاهان تبدیل شود.

خواص بنفشه آفریقایی

شرایط نگه داری گیاه بنفشه آفریقایی

در ادامه به فاکتورهای مهمی که برای نگه داری گیاه بنفشه آفریقایی باید به آن ها توجه شود خواهیم پرداخت:

  • نور

از جمله اصلی ترین فاکتورهای گل دهی بنفشه آفریقایی فراهم کردن نور متوسط و غیر مستقیم برای این گیاه است. با اینکه بنفشه آفریقایی در نور کم نیز رشد خواهد کرد. اما نور متوسط سبب گل دهی بیش تر این گیاه خواهد شد. برای نگه داری این گیاه در آپارتمان و فراهم کردن نور آن می توانید از یک لامپ با نور سفید استفاده نمایید.

  • رطوبت

بنفشه آفریقایی در هوای مرطوب رشد بهتری دارد. می توانید برای فراهم کردن رطوبت مورد نیاز این گیاه، یک ظرفی پر از آب در کنار گلدان قرار دهید.

  • آب

طرز آبیاری بنفشه آفریقایی باید به گونه ای باشد که برگ های گیاه خیس نشوند. چرا که آبیاری و خیس شدن برگ های این گیاه باعث تغییر رنگ گل بنفشه آفریقایی خواهد شد. بهتر است زیر گلدانی را از آب پر کرده و به مدت 30 دقیقه گلدان را داخل آن قرار دهید. با این روش آب مورد نیاز گیاه از طریق سوراخ های موجود در کف گلدان جذب خواهد شد.

  • دما

دمای مناسب برای نگه داری بنفشه آفریقایی 22 درجه سانتی گراد می باشد. به طور کلی بیش ترین میزان دمای قابل تحمل برای این گیاه 32 درجه و کمترین دما 13 درجه سانتی گراد است.

آفت بنفشه آفریقایی

ممکن است گاهی اوقات با وجود شرایط مناسب نگه داری از گیاه بنفشه آفریقایی آفات و کنه ها موجب به خطر افتادن سلامت این گیاه شوند. در ادامه به معرفی رایج ترین آفات بنفشه آفریقایی خواهیم پرداخت.

سفیدک پودری (سفیدک حقیقی)

گاهی اوقات ممکن است بر روی برگ های این گیاه لکه های سفید رنگی مانند آرد مشاهده نمایید. این مسئله یک بیماری قارچی بوده که در شرایط سرد به وجود می آید و موجب خشک شدن گیاه خواهد شد. می توانید از سموم خانگی برای رفع این آفت استفاده نمایید.

شپشک

شپشک ها بر روی سطح برگ ها یا دم برگ قرار می گیرند. و با مکیدن شیره گیاه رشد آن را متوقف خواهند کرد.

خواص بنفشه آفریقایی

شته ها

شته ها از شیره ی بنفشه آفریقایی تغذیه می کنند. به همین دلیل باعث زردی برگ های این گیاه می شوند.

باتریتیس

باتریتیس ها ضایعه های کوچک موجود بر روی گلبرگ های این گیاه می باشند. که سبب کاهش گلدهی بنفشه آفریقایی می شوند. در زمان مواجه شدن با این آفت بهتر است از اسپری های قارچ کش استفاده کرده و از قرار دادن گیاه در مکان های با رطوبت بالا خودداری نمایید.

سیکلامن

سیکلامن نوعی کنه ی هشت پا به رنگ قهوه ای یا سفید می باشد. این کنه ها در بخش های مختلف گیاه بنفشه آفریقایی مانند ساقه و گل رشد می کنند. اگر برگ های گیاه خم شده یا به هم بپیچد به احتمال زیاد کنه سیکلامن بر روی آن در حال رشد و تغذیه از برگ ها می باشد.

خواص بنفشه آفریقایی

زنگ بوتری تیس  (Botrytis Blight)

از دیگر بیماری های قارچی که گیاه را تهدید می کند زنگ بوتری تیس نام دارد. که سبب می شود برگ های این گیاه به حالت زنگ زده تبدیل شوند. وجود لکه های قهوه ای یا خاکستری بر روی برگ ها نشان از بروز این بیماری قارچی در گیاه دارد. برای درمان این بیماری قارچی باید بعد از حذف برگ های آلوده، توسط اسپری قارچ کش گیاه را اسپری کنید.

نماتد

نماتد گره ریشه یکی دیگر از آفات گیاه بنفشه آفریقایی می باشد. که سبب ضعیف شدن و کوتاه قد شدن گیاه خواهد شد. معمولا این آفت سبب ایجاد گره هایی در ریشه و به دنبال آن ضخیم شدن برگ ها می شود.

خواص درمانی گیاه بنفشه

گیاهان دارویی خواص بسیاری داشته و در درمان بسیاری از بیماری ها موثر می باشد. یکی از گیاهان دارویی موثر در رفع بسیاری از بیماری ها گیاه بنفشه بوده که ما در ادامه به توضیحات بیش تری از خواص این گیاه خواهیم پرداخت.

خواص گل بنفشه برای ریه

بر طبق نظر محققات طب سنتی مصرف دمنوش گل بنفشه در پیشگیری از سرطان ریه موثر می باشد. شربت یا مربای گل بنفشه می تواند برای درمان سرفه هایی که بر اثر خشکی و گرما به وجود می آیند مفید باشد و باعث نرم شدن مجاری تنفسی و ریه خواهد شد.

از جمله خواص گل بنفشه آفریقایی ، پاکسازی ریه ها در زمان آلودگی استفاده می شود. این گیاه در فصل بهار رشد می کند و برگ و گل های آن سرشار از اسید سالیسیک و آلکالوئیدی می باشند.

برای تهیه ی دمنوش گل بنفشه می توانید 70 گرم برگ تازه ی گیاه را بعد از شست و شو با نیم لیتر آب بجوشانید. بعد از گذشت 12 ساعت که رنگ محلول سبز شد آن را از صافی رد کرده و هر 2 ساعت یک بار مصرف نمایید.

خواص گل بنفشه برای کودکان

از دیگر خواص بنفشه آفریقایی می توان به رفع گرفتگی بینی در کودکان اشاره کرد. گرفتگی بینی از جمله مشکلاتی است که نوزادان و کودکان با آن رو به رو می شوند. استفاده از بخور جوشانده ی گل بنفشه می تواند گرفتگی و انسداد بینی را برطرف کند.

می توانید یک یا دو قطره از جوشانده را به کمک قطره چکان در بینی کودک یا نوزاد بریزید. برای تهیه ی این جوشانده کافی است 10 گرم گل بنفشه به همراه یک لیتر آب را به مدت 3 دقیقه جوشانده و از صافی عبور دهید.

خواص بنفشه آفریقایی

خواص گل بنفشه برای قاعدگی

روغن گل بنفشه خواص بسیاری در سلامت پوست و مو، کاهش استرس، درمان بی خوابی و تسکین درد دارد. یکی از بهترین خواص گل بنفشه آفریقایی کاهش دردهای قاعدگی است. ماساژ این روغن بر روی کمر باعث از بین رفتن دردهای قاعدگی خواهد شد.

خواص بنفشه آفریقایی

سوالات متداول

بنفشه آفریقایی چه زمانی گل میدهد؟

اگر شرایط نگه داری از این گیاه مناسب باشد هر ساله گل خواهد داد. بنفشه آفریقایی اگر در گلدان باشد بیش تر گل می دهد. البته زمانی که بزرگ شود باید گلدان آن را تعویض کنید. بهتر است از گلدان های پلاستیکی استفاده نمایید تا سرما به ریشه ی گیاه جذب نشود.

علت کوچک شدن گل بنفشه آفریقایی چیست؟

 معمولا به دلیل نبود مواد مغذی در خاک گل های بنفشه آفریقایی کوچک خواهند شد. بهتر است گیاه را کود دهی نمایید.

علت کم رنگ شدن برگ های بنفشه آفریقایی چیست؟

در صورتی که گیاه در معرض نور مستقیم و شدید قرار بگیرد برگ های آن کمرنگ خواهد شد. علاوه بر این کمبود مواد مغذی در خاک نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود.

دلیل گل ندادن گل بنفشه آفریقایی چیست؟

 از جمله اصلی ترین دلایلی که باعث گل ندادن بنفشه ی آفریقایی می شود عدم دریافت نور کافی، کوچک بودن گلدان، آبیاری و دمای نامناسب می باشد.  همچنین بهتر است خاک گلدان را هر 10 ماه یکبار تعویض کرده و از کود گل دهی که دارای فسفر بیش تری است استفاده نمایید.

به چه علت بر روی برگ های بنفشه آفریقایی لکه های قهوه ای دیده می شود؟

آبیاری از بالا و غبارپاشی از اصلی ترین دلایل بروز لکه های قهوه ای بر روی برگ های این گیاه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما