• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
گیاه یشم

علت شل شدن ساقه گل یشم و بی حالی آن آبیاری بیش از حد گیاه به خصوص در فصل سرد سال است. آبیاری زیاد و عم خروج آب اضافی باعث فاسد شدن ریشه می شود و گیاه دیگر قادر نخواهد بود مثل سابق جذب آب داشته باشد. ار آنجایی که گل یشم (Jade plant) جز خانواده کراسولاسه می باشد بهتر است در فصل سرما آبیاری کم و اسپری شود.

آشنایی با گل یشم

گیاه یشم از خانواده Crassulaceae که با نام کراسولا نقره ای نیز شناخته می شوند. گل یشم یک ساکولنت ( گیاه گوشتی) است. یشم در مناطق خشک رشد می کند و به خوبی برای ذخیره آب در برگ ها، ساقه ها و ریشه های گوشتی و ضخیم خود سازگار است.

ویژگی بارز این گیاه برگ های گوشتی و بیضی شکل آن است که به صورت جفت مخالف در امتداد ساقه های چوبی و محکم رشد می کنند. این برگ‌ها از سبز پر جنب و جوش تا سایه‌های یشمی را در بر می‌گیرند که نام رایج آن را به گیاه داده است. این گیاه رشد آهسته ای دارد و در سال حدود 5 سانتی متر رشد می کند.

علت شل شدن ساقه گل یشماهمیت فرهنگی گیاه یشم

گل یشم نماد چیست؟ گیاه یشم گذشته از جذابیت زیبایی شناختی خود، دارای اهمیت فرهنگی و نمادین در جوامع مختلف است. در فرهنگ چینی، اغلب با رفاه و خوش شانسی همراه است و آن را به یک انتخاب محبوب برای خانه ها و مشاغل تبدیل می کند. اعتقاد بر این است که گیاه ثروت و انرژی مثبت را جذب می کند و محیطی هماهنگ ایجاد می کند.

اعتقاد بر این است که در فنگ شویی، قرار دادن گیاه یشم در گوشه جنوب شرقی خانه یا محل کار شما باعث افزایش رفاه و موفقیت می شود. همچنین بومیان جنوب آفریقا اعتقاد دارند که گل یشم با خودش خوش‌یمنی، سلامتی و کامیابی می ‌آورد و آن را گیاه ثروت می ‌نامند و به کسانی هدیه می ‌دهند که دوستشان دارند.

خواص گل یشم در خانه را اینجا بخوانید.

مراقبت و نگهداری از گیاهان یشم:

یکی از جذاب ترین جنبه های گل یشم، نگهداری آسان آن است. چه باغبان باتجربه باشید و چه مبتدی با سبک زندگی پرمشغله، گل یشم یک گیاه سازگار است. در اینجا یک راهنمای جامع در مورد علت شل شدن ساقه گل یشم، نحوه رشد و مراقبت از این ساکولنت های جذاب آورده شده است.

علت شل شدن ساقه گل یشمنور مورد نیاز:

گیاهان یشم در نور غیر مستقیم خورشید رشد می کنند. در حالی که آنها می توانند مقداری نور مستقیم خورشید را تحمل کنند، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب منجر به آفتاب سوختگی در برگ ها می شود. گیاه یشم خود را در نزدیکی یک پنجره رو به جنوب یا غرب برای شرایط نور مطلوب قرار دهید. اگر نور طبیعی محدود است، با چراغ های رشد مصنوعی نور گیاه را تکمیل کنید.

خاک و گلدان:

خاک با زهکشی خوب برای گیاهان یشم برای جلوگیری از غرقاب شدن ریشه ها که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود بسیار مهم است. آبیاری زیاد و عدم زهکش یکی از علت شل شدن ساقه گل یشم است. مخلوط کاکتوس یا ساکولنت با پرلیت یا شن اضافه شده به خوبی کار می کند.

هنگام انتخاب گلدان، ظرفی با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید تا از خروج آب اضافی اطمینان حاصل کنید. گلدان مجدد معمولاً هر 2 تا 3 سال یا زمانی که رشد گیاه از گلدان فعلی خود بیشتر می شود انجام می شود.

آبیاری:

گیاهان یشم به خشکی مقاوم هستند و آبیاری بیش از حد یک اشتباه رایج است. اجازه دهید قبل از آبیاری سطح بالایی خاک خشک شود و سپس کاملاً آبیاری کنید. در طول فصل رشد (بهار و تابستان)، آبیاری بیشتر شود، اما در دوره خواب (پاییز و زمستان) آبیاری را کاهش دهید. همیشه نعلبکی زیر گلدان را خالی کنید تا از سکون آب جلوگیری شود.

دما و رطوبت:

گیاهان یشم دماهای  بین (18 تا 24 درجه سانتیگراد) را در طول روز و دمای کمی خنک تر در شب را ترجیح می دهند. آنها می توانند نوسانات خفیف را تحمل کنند اما باید از سرمای شدید محافظت شوند. میانگین سطوح رطوبت داخلی برای گیاهان یشم مناسب است و آنها را برای محیط های مختلف مناسب می کند.

علت شل شدن ساقه گل یشم
کراسولاسه نقره ای

کود دهی

گیاه یشم آپارتمانی خود را با یک کود مایع متعادل رقیق شده در طول فصل رشد (بهار و تابستان) تغذیه کنید. در پاییز و زمستان زمانی که گیاه به طور فعال رشد نمی کند، کوددهی را کاهش دهید یا حذف کنید.

مشکلات رایج و آفات گیاه یشم

در حالی که گیاهان یشم جز گیاهان مقاوم هستند، از مشکلات رایج گیاهان مصون نیستند. در اینجا برخی از مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوید و نکاتی در مورد نحوه رسیدگی به آنها وجود دارد:

آبیاری بیش از حد:

رایج ترین مشکل گیاهان یشم آبیاری بیش از حد است که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و علت شل شدن ساقه گل یشم شود. از زهکشی خوب خاک اطمینان حاصل کنید و بین دو آبیاری اجازه دهید تا خاک خشک شود. اگر متوجه زرد شدن یا کدر شدن برگها شدید، بلافاصله آبیاری را کاهش دهید.

آفات:

گیاهان یشم می توانند آفاتی مانند شپشک های آردآلود و کنه های عنکبوتی را جذب کنند. به طور مرتب برگ ها و ساقه ها را برای هر گونه علائم آفت بررسی کنید. در صورت تشخیص، از سم های شیمیایی استفاده کنید.

ریزش برگ ها:

ریزش ناگهانی برگ می تواند پاسخی به تغییرات محیطی یا استرس باشد. آبیاری بیش از حد، کم آبی یا نوسانات شدید دما را بررسی کنید. سازگاری تدریجی با شرایط جدید می تواند به جلوگیری از ریزش برگ کمک کند.

تکنیک های تکثیر گیاه یشم

به اشتراک گذاشتن لذت داشتن یک گیاه یشم با دوستان و خانواده از طریق تکثیر آسان است. دو روش اصلی عبارتند از:

علت شل شدن ساقه گل یشم قلمه برگ:

برای تکثیر گیاه یشم به این روش یک برگ سالم بردارید و در بستر مناسب بکارید. برای تهیه ی بستر مناسب می توان از مخلوط شن و پرلایت برای این گیاه استفاده کرد. شکل گیری ریشه های گیاه تا یک ماه به طول می انجامد.

قلمه ساقه:

مانند قلمه های برگ، قلمه های ساقه را می توان در خاک ریشه کرد. یک ساقه سالم انتخاب کنید، در خاک مخصوص و گلدان کوچک بکارید. به مقدار کم آبیاری کنید تا ریشه ها شکل بگیرند.

علت شل شدن ساقه گل یشم و جلوگیری از آن:

 • هنگام آبیاری گیاه یشم، دقت نمایید که برگ های آن خیس نگردد چرا که این کار باعث پوسیده شدن برگ های این گیاه خواهد شد.
 • از آنجا که این گیاه به سرما حساس است بهتر است در زمستان آن را از کنار پنجره بردارید و به محیط گرم تر منتقل نمایید. چرا که ممکن علت شل شدن ساقه گل یشم باشد.
 • آبیاری زیاد و بیش از حد ممکن است باعث ریزش و قهوه ای شدن برگ یشم شود. همچنین گیاه حالت متورم می گیرد.
 • گیاه یشم ممکن است نسبت به املاح موجود در آب شیر حساسیت نشان دهد. بنابراین چنانچه آب شیر دارای املاح بیش از اندازه است از آب مقطر استفاده کنید.

نظر(5)

 1. یاسمین

  در رابطه با ریزش برگ های گل یشم هم بگید

  1. admin

   بله حتما

 2. م ابراهیمی

  سلام گل یشم من گلش افتاده پایین چه کار کنم

  1. admin

   با سلام
   به علت آبیاری زیاد از حد این اتفاق افتاده است آبیاری به گیاه را برای مدت 2 هفته متوقف کنید و به جای آبیاری فقط کمی آب بر روی خاک اسپری کنید تا گیاه بهبود پیدا کند

 3. مسعود

  گل یشم ثروت از بهترین گلهاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما