• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
araucariaceae

یکی از شایع ترین علت پژمردگی کاج مطبق تغییر مکان یا تغییر دماست که باعث زرد شدن و پژمرده شدن آن می شود. از علایم پژمردگی این درخت، زرد شدن یا افتادن برگ ها، سوختگی های قهوه ای نوک برگ ها را می توان نام برد. همچنین عواملی مانند  قارچ، آبیاری بیش از حد یا نور کافی و… از علت پژمردگی کاج مطبق می باشد. در ادامه دقیق تر راجع به جزئیات هر یک صحبت خواهیم کرد.

معرفی کاج مطبق

یک درخت نیمه گرمسیری همیشه سبز با ساختار گیاهی متقارن و هرمی است. کاج مطبق  بومی جزیره نورفولک در جنوب اقیانوس آرام (قلمرو خارجی استرالیا که در اقیانوس آرام بین نیوزیلند و کالدونیای جدید) است، جایی که در امتداد ساحل و در جنگل های بارانی رشد می کند.  کاج مطبق یکی از گونه های مخروطیان است.

کاج مطبق تمایل به رشد با سرعت کم  و شاخه‌های آویزان‌تر دارد. این گونه کوچک به عنوان یک گیاه داخلی بسیار مناسب است. این گیاه همچنین به عنوان کاج خانه شناخته می شود. دیگر نام‌های مورد استفاده بین‌المللی برای  کاج مطبق، (آروکاریا) Norfolk Island Pine، élevé Araucaria . Schmucktanne; Zimmertanne; گیاه درخت کریسمس؛ هستند.

به دلیل شکل متقارن آن به عنوان یک نهال، گاهی اوقات آن را کاج ستاره ای، کاج پلینزی، درخت مثلثی یا درخت کریسمس زنده می نامند. دانه های این درخت  معمولا در مردادماه در دسترس هستند. نهال ها در سینی ها معمولاً در حدود آذرماه آماده می شوند. میانگین تعداد دانه آروکاریا اکسلسا در هر کیلو: 1300 عدد است.

این درخت به کندی رشد می کند و می تواند به ارتفاع 50 تا 65 متر  برسد، با تنه های عمودی مستقیم و شاخه های متقارن، حتی در مواجهه با بادهای بی وقفه خشکی که می تواند اکثر گونه های دیگر را منقلب کند. از تنه مستقیم، شاخه هایی تقریباً افقی یا کمی مایل، به تعداد پنج عدد ، ساطع می کند که طبقات را تشکیل می دهند. صفحه هر طبقه یک پنج ضلعی کامل است. اگر در داخل خانه نگهداری شود، درخت کوچکتر می ماند.

 پوست قهوه ای خاکستری به صورت فلس های ریز می ریزد. در شاخه های کم و بیش افقی تا گاهی آویزان، شاخه ها به صورت چرخشی منظم چهار تا هفت  عدد هستند.

مشخصات درخت کاج مطبق

برگ‌های جوان نرم ، 1 تا 1.5 سانتی‌متر  طول، حدود 1 میلی‌متر ضخامت در پایه درختان جوان و خمیده، 5 تا 10 میلی‌متر هستند. طول در درختان مسن تر بین 2-4 میلی متر متغییر است. ضخیم ترین برگ های فلس مانند در شاخه های مخروطی در تاج بالایی قرار دارند. مخروط ها کروی چمباتمه ای به طول 10-12 سانتی متر و 12-14 سانتی متر قطر هستند و حدود 18 ماه طول می کشد تا بالغ شوند. آنها در بلوغ متلاشی می شوند تا دانه های خوراکی آجیل مانند را آزاد کنند.

طول دانه ها 2.5 تا 3 سانتی متر و قطر حدود 1.2 سانتی متر  با بال های پهن است. چهار لپه وجود دارد. این درخت دوپایه است (گلهای نر و ماده در گیاهان مختلف) اگرچه می تواند تک پایه نیز باشد. نام علمی heterophylla (“برگ های مختلف”) از تنوع در برگ ها بین گیاهان جوان و بالغ گرفته شده است.

علت زرد شدن کاج مطبق

رشد این درخت در حال حاضر تحت تاثیر عفونت های ناشی از گونه های Phytophthora است. با علت پژمردگی کاج مطبق و تغییر رنگ زرد سوزن ها ظاهر می شود. کاج های نورفولک به نور کافی خورشید نیاز دارند، اما آفتاب مستقیم را دوست ندارند. کاج نورفولک شما با برگ های زرد ممکن است از نور مستقیم بیش از حد خورشید یا اشعه های بسیار کم رنج ببرد.

گیاه را به جایی ببرید که نور غیرمستقیم زیادی دریافت کند. در تابستان ها، سعی کنید گیاه آپارتمانی نورفولک خود را به بیرون زیر یک درخت بلند منتقل کنید

علت قهوه ای شدن برگ های کاج مطبق

قهوه ای شدن برای Araucaria Heterophylla به عنوان یک گیاه داخل گلدان بسیار طبیعی است. اگر شاخه های قهوه ای در سراسر درخت پیدا کردید، نشان دهنده این است که گیاه خود را به درستی آبیاری نمی کنید. این گیاه یا کم آبیاری شده یا بیش از حد آبیاری شده است.  قهوه ای شدن گیاه می تواند به این معنی باشد که گیاه شما ممکن است هوس رطوبت بیشتری داشته باشد.

نورفولک خود را اغلب مه پاشی کنید. این  عمل اگرچه اثر موقتی است، باعث افزایش رطوبت در اطراف گیاه می شود. برای ماندگاری بیشتر رطوبت، از سینی سنگریزه یا مرطوب کننده استفاده کنید. در صورت سوختگی درخت مطبق برای رفع سوختگی، می توانید با قارچ کش درمان کنید.

علت پژمردگی کاج مطبق احتمالا آبیاری بیش از حد باشد. از دیگر علت پژمردگی کاج مطبق می تواند وجود آفات یا بیماری های گیاهی، استرس و تنش های محیطی و مشکلات کودی باشد.

تکنیک های نجات برای علت پژمردگی کاج مطبق

 • گیاه خود را به یک منطقه سایه منتقل کنید حتی اگر گیاه کاملا آفتاب دوست باشد.
 • گلدان خود را از نظر زهکشی مناسب بررسی کنید و در صورت امکان فضای بیشتری در اطراف ریشه ایجاد کنید.
 • فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد، اما اجازه ندهید خیلی خشک شود.
 • با قارچ کش درمان کنید.
 • درخت مطبق رادر طول تابستان، هر روز آبیاری کنید یا زمانی که خاک در قسمت بالا کمی خشک می شود. در فصل زمستان هر 2 روز یک بار آبیاری کنید.
 • خاک را همیشه کمی مرطوب نگه دارید، اما زیاد آبیاری نکنید زیرا باعث ایجاد لکه های قهوه ای و ریزش برگ می شود.
 • دمای بین 10 درجه و بالای 30 درجه برای این گیاه مناسب بوده و دمای بالاتر یا پایین تر از این محدوده  برای گیاه غیر قابل تحمل است.

بیماری های کاج مطبق

 • از جمله افات و بیماری های اصلی کاج مطبق می توان کرم سفید ریشه، سوسک پوست خوار، تریپس و شته را نام برد.
 • شته از گیاه تغذیه می کند و دیدن آن سخت است . راه تشخیص آن مشاهده مواد چسبناک روی گیاه است.
 • کرم سفید ریشه به ریشه گیاه حمله کرده و اگر دیر متوجه آن شوید ریشه را می پوساند
 • تریپس با چشم غیرمسلح دیده نمی شود. با چسبیدن به گیاه مواد مغذی گیاه را می خورد.
 • کرم پوست خوار به ساقه گیاه چسبیده و باعث از بین رفتن ساقه می شود.

علت خشک شدن کاج مطبق چیست؟

امروزه کشاورزی، مدیریت ضعیف زمین و معرفی گونه های مهاجم جمعیت کاج مطبق را به طور قابل توجهی کاهش داده است. درختان کاج در تمام طول سال مقادیر کمی از شیره طلایی ترشح می کنند. این امر به ویژه در فصل جوانه زدن در بهار و اوایل تابستان اتفاق می افتد.

 اگر درخت کاج شما ناگهان شروع به “خونریزی” کرد یا مقادیر زیادی شیره نشت کرد، ممکن است به این معنی باشد که مشکلی وجود دارد. همچنین اگر شیره، دیگر طلایی یا قهوه ای طلایی نباشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد و از علت پژمردگی کاج مطبق باشد.

علت پژمردگی کاج مطبق

علت خشک شدن  درخت کاج

خشک شدن درخت کاج  بسیار شایع است. علت خشک شدن درخت کاج می تواند به دلایل مختلف باشد. احتمالا ساکولنت خود را بیش از حد آبیاری کرده اید که ریشه ها کاملا پوسیده شده است. این ریشه‌ها قادر به جذب مواد معدنی از خاک نیستند و از این رو برگ‌ها از مواد معدنی مورد نیاز محروم می‌شوند و باعث از بین رفتن و در نتیجه ریزش می‌شوند.

اگر ابتدا لکه‌هایی روی برگ‌ها ببینید، سپس کل شاخه‌ها زرد، قهوه‌ای شده و بمیرند، متوجه می‌شوید که درخت شما در حال خشک شدن است. اغلب، مشکل واقعی زمانی  است که کاج مطبق شما دچار لکه  قهوه ای می شود .تمام آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید شاخ و برگ خشک شود. خشک شدن کاج مطبق از پایین می تواند به دلیل کمبود کود و مواد مغذی، نور کم و یا آبیاری غیر اصولی  باشد.

برای رفع این مشکل هر چند وقت یکبار باید زهکشی گیاه و گلدان خود را بررسی کنید تا مبادا بعد از آب دادن به گیاه منافد بسته شده باشد. در این صورت رفته رفته گیاه حالت غرقابی گرفته و ریشه می پوسد.

اگر ابتدا لکه‌هایی روی برگ‌ها ببینید، سپس کل شاخه‌ها زرد، قهوه‌ای شده و بمیرند، متوجه می‌شوید که درخت شما در حال خشک شدن است. اغلب، مشکل واقعی زمانی  است که کاج مطبق شما دچار لکه  قهوه ای می شود .تمام آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید شاخ و برگ خشک شود. خشک شدن کاج مطبق از پایین می تواند به دلیل کمبود کود و مواد مغذی، نور کم و یا آبیاری غیر اصولی باشد. تمام این اطلاعات می تواند شما را در نگهداری بهتر گاج مطبق در فضاهای بیرونی و یا حتی انواع طراحی فضای سبز راهنمایی کند.

روش های تکثپر کاج مطبق

 1. بذر
 2. قلمه زدن کاج مطبق

روش های تکثپر کاج مطبق از طریق بذر

کاج مطبق درختی با رشد بسیار کند است که می تواند 5 تا 10 سال طول بکشد تا حتی به ارتفاع علف برسد و سپس حدود 35 سانتی متر در سال رشد کند. درخت‌های کریسمس را می‌توان از بذر یا قلمه‌ها رشد داد.

تکثیر کاج جزیره نورفولک از طریق بذری است که نسبتاً سریع (15-10 روز) جوانه می‌زند. بذر باید بدون پوشش روی محیط جوانه زنی صاف قرار داده شود و تا زمانی که ریشه اصلی بیرون بیاید و رشد بالایی شروع شود، کمی مه پاشی شود. این روش ساده تکثیر برای انواع درختان برگریز و همیشه سبز کاربرد دارد.

روش های تکثپر کاج مطبق از طریق قلمه

پرورش مخروطیان از قلمه ها به آسانی ریشه زایی بیشتر درختچه ها و گل ها نیست، اما قطعا می توان آن را انجام داد.

قلمه های شاخه ای تبدیل به یک گیاه کامل و جدید می شوند که مشابه گیاه مادر است. شاخه های کمتر از یک سال برای رشد درختان بهترین کاربرد را دارند. قلمه ها می توانند نسبت به بذر در رشد برخی از گونه های درختان موفقیت بیشتری داشته باشند. تکثیر کاج مطبق با برداشتن قلمه از نوک شاخه های عمودی در اواسط تابستان یا از طریق ریشه در یک قاب سرد امکان پذیر است.

نکته مهم این است که اگر قلمه‌ها از شاخه‌های جانبی افقی گرفته شوند، بعید است که درخت عمودی تشکیل شود.

زمانی که قلمه ها با هورمون ریشه زایی همراه شوند بهترین عملکرد را دارند و به سرعت رشد جدیدی را ایجاد می کنند.

علت پژمردگی کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

کاج مطبق یک درخت بلند، برگدار و همیشه سبز است که یکی از پنج درخت زینتی مشهور جهان است. کاج جزیره نورفولک می تواند خشکی، سایه و سرما را تحمل کند. رشد در یک محیط گرم، آفتابی و مرطوب با مراقبت روزانه ساده کار دشواری نیست.

ظاهر متمایز این درخت، با شاخه‌های پر فاصله و طرح‌های متقارن مثلثی شکل، آن را به گونه‌ای پرطرفدار چه به‌صورت تک درخت و چه در خیابان‌ها تبدیل کرده است. هنگامی که درخت به بلوغ می رسد، شکل ممکن است کمتر متقارن شود. علیرغم مفهوم بومی نام گونه کاج جزیره نورفولک، این گونه به دلیل ظاهر عجیب، دلپذیر و سازگاری با آب و هوای نسبتاً گسترده، به طور گسترده به عنوان یک درخت زینتی کاشته می شود و اکنون در سراسر جهان در مناطقی با آب و هوای نیمه گرمسیری مدیترانه ای و مرطوب دیده می شود.

تحمل این گیاه در برابر نمک و باد، آن را برای موقعیت های ساحلی ایده آل می کند.

خاک مناسب کاج مطبق

تا زمانی که در جوانی آب قابل اطمینانی دریافت کند، در ماسه های عمیق به خوبی رشد می کند. از خاک گلدان حاصلخیز، متخلخل، شنی، ذغال سنگ نارس، کمی اسیدی و با زهکشی خوب استفاده کنید. مناسب ترین خاک برای درخت مطبق مخلوط  پرلیت و خاک برگ و پیت ماس است. این گیاه هر سال یک طبقه به طبقاتش افزوده می شود.در صورت رسیدگی درست در هر طبقه برگ ها بیشتر می شود.

رطوبت

در داخل خانه، گیاه برای رشد خوب به مکانی روشن با حداقل 40% اما ترجیحا بالای 60% رطوبت نیاز دارد. اگر نوک سوزن ها یا برگ‌های شکننده خشک می‌شوند، می‌تواند به دلیل کمبود رطوبت باشد، مه‌پاشی منظم گیاه و  قرار دادن آن روی سینی سنگریزه با آب روش های حل این مشکل است.

نور

درختان داخل خانه نباید در معرض آفتاب سوزان یا هوای خشک رادیاتور قرار گیرند. گیاهان در نور مستقیم داخل خانه و همچنین زمانی که در معرض نور کامل آفتاب قرار می گیرند به خوبی رشد می کنند. درختان کاج جزیره نورفولک برای رشد نیاز به رطوبت بالایی دارند.

دما

 دما در حالت ایده آل نباید از 22 درجه سانتیگراد تجاوز کند. در زمستان، گیاه به یک اتاق روشن نیاز دارد که باید حدود 17 درجه سانتیگراد باشد.

کاج مطبق به عنوان یک گیاه آپارتمانی، یک گیاه همیشه سبز کوچک با برگ‌های شمشیر مانند است که به شکلی  طبقه ای روی شاخه‌های پلکانی روی هم قرار می‌گیرند. در داخل خانه، اتاق روشن و خنک  را ترجیح می دهد. این گیاه دمای خنک و نور مناسب را دوست دارد.

احیای کاج مطبق خشک شده

1- قطعات آسیب دیده را قطع کنید.

اولین قدم برای احیای یک درخت کاج بیمار، قطع تمام مناطق آسیب دیده است. قطع کردن شاخه های آلوده یا مرده برای جلوگیری از گسترش بیماری به سایر قسمت های درخت بسیار مهم است.

برای جلوگیری از سرایت بیماری به سایر قسمت های درخت، قطع شاخه های آلوده یا مرده بسیار مهم است. مطمئن شوید که قطعات را با زاویه 45 درجه برش دهید تا رشد جدید و سالم تر را تشویق کنید. معمولاً درخت پس از این به طور طبیعی بهبود می یابد. با این حال، اگر بیماری عود کرد، ممکن است لازم باشد روش‌های دیگری را امتحان کنید.

2- بهبود آبیاری

درختان کاج که به تدریج از بالا به پایین قهوه ای می شوند ممکن است فقط از خشکی رنج ببرند. می توانید با دادن آب بیشتر به درخت خود در فصل خشک این مشکل را برطرف کنید. برای تأیید اینکه مشکل خشکسالی است، انگشت خود را به خاک اطراف درخت خود بچسبانید. اگر خاک خشک شد، به این معنی است که باید درخت کاج خود را بیشتر آبیاری کنید.

3- بهبود زهکشی

اگر سوزن‌های کاج شما در طول فصل بارانی شروع به تغییر رنگ می‌کنند، ممکن است نشانه‌ای از آبگرفتگی ریشه‌ها باشد. در این مورد، شما باید زهکشی اطراف درخت کاج خود را بهبود بخشید.

ریشه های غوطه ور می توانند مشکلات بیشتری مانند پوسیدگی ریشه ایجاد کنند. برای جلوگیری از این امر می توانید زهکشی سنگریزه ای برای جذب آب اضافی در ته گلدان اضافه کنید. همچنین می توانید برای بهبود حفظ رطوبت و زهکشی خاک، مواد آلی بیشتری به خاک اطراف درخت کاج اضافه کنید.

4- از آفت کش ها یا قارچ کش ها استفاده کنید

درخت کاج شما ممکن است از هجوم آفات رنج ببرد نه عوامل محیطی. سوزن ها، شاخه ها و پوست درخت کاج خود را از نظر وجود حشرات و سوراخ ها بررسی کنید. اگر مشکل قارچ یا آفت دارید، قارچ کش ها و حشره کش هایی وجود دارد که می توانید خریداری کنید و برای درمان درخت کاج خود استفاده کنید. برای بهترین نوع استفاده و دستورالعمل های کاربردی خاص، حتماً با یک باغبان یا کارشناس گیاه تماس بگیرید.

5- با کارشناسان درخت در تماس باشید

در حالی که نکات قبلی در مورد چگونگی احیای درخت کاج ممکن است مفید باشد، بهترین کاری که می توانید برای درخت بیمار خود انجام دهید این است که به یک کارشناس گیاهپزشکی مراجعه کنید.

به جای حدس زدن مشکل اصلی، می توانید با کارشناسان کشاورزی تماس بگیرید تا درخت کاج شما را به طور کامل بررسی کنند و بهترین اقدام را برای درمان آن تعیین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما