• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

اگر نمی دانید علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی چیست؟ به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، ما تصمیم داریم در خصوص دلایل سوراخ شدن برگ انواع گل و گیاهان آپارتمانی مطالبی را به شما ارائه دهیم.

دلیل سوراخ شدن برگ گل و گیاهان آپارتمانی

همانطور که می دانید سوراخ شدن برگ ها یکی از عواملی است که سبب زشت شدن گیاه می شود. به همین دلیل لازم است با مراقبت از گیاه و رعایت مواردی که ممکن است باعث سوراخ شدن گیاه شود از وقوع این پیشامد جلوگیری نمایید.

 از جمله اصلی ترین دلایل سوراخ شدن برگ های گل و گیاهان آپارتمانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

حمله حشرات به گیاه

اصلی ترین علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی هجوم حشرات و آفات به گیاه می باشد. شته ها، آفات تریپس، مورچه ها، مگس های سفید و کنه ها از جمله حشرات و آفاتی هستند که به گیاه حمله ور خواهد شد.

سمپاشی هفتگی، ماهانه و استفاده از صابون های مخصوص کشتن حشرات در از بین بردن این حشرات موثر است.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

کمبود مواد مغذی

کمبود مواد مغذی همانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی خواهد شد. می توانید در صورت بروز این مشکل از کودهای تقویتی برای گیاه خود استفاده نمایید.

بیماری های قارچی

وجود سوراخ هایی با حاشیه ی زرد بر روی برگ های گیاه نشان از وجود بیماری قارچی است. معمولا بیماری های قارچی به دلیل آبیاری کم یا بیش از اندازه ی گیاهان آپارتمانی به وجود می آید.

نور نامناسب

از دیگر دلایل سوراخ شدن برگ های گیاهان آپارتمانی نور نامناسب است. نور مستقیم باعث سوزاندن و ایجاد سوراخ های کوچک بر روی برگ ها خواهد شد. بهترین نور برای رشد گیاه نور غیرمستقیم از پشت پنجره می باشد.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

علت سوراخ شدن برگ دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia) یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی می باشد. این گیاه مقاوم دارای ساقه هایی پوشیده از برگ های بیضی شکل و نوک تیز است. دیفن باخیا به رنگ سبز با نقش های زرد، کرم و سفید در بخش میانی برگ می باشد.

طول برگ های دیفن باخیا به 50 و عرض آن به 25 سانتی متر می رسد. این گیاه در صورت مطلوب بودن شرایط تا ارتفاع یک متر و نیم نیز رشد خواهد کرد.

سوراخ شدن برگ های این گیاه زیبا می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید، از جمله اصلی ترین علل سوراخ شدن برگ دیفن باخیا در ذیل آورده شده است:

اسپری کردن آب روی برگ ها

توجه داشته باشید زمانی که دیفن باخیا را در نور خورشید نگه داشته اید و در این وضعیت بر روی برگ های آن آب اسپری می کنید قطرات جمع شده بر روی برگ ها در نور خورشید همانند ذره بین عمل کرده و این امر موجب سوراخ شدن برگ های گیاه خواهد شد. بهتر است در زمان اسپری آب بر روی برگ ها گیاه را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید به خصوص در فصول گرم سال قرار ندهید.

بیمار شدن گیاه

گاهی اوقات بروز بیماری های قارچی ممکن است سبب سوراخ شدن برگ های دیفن باخیا شود. چنانچه بر روی برگ های گیاه نقطه های سیاه یا قهوه ای رنگی را مشاهده کرده اید قطعا دیفن باخیا بیمار شده است. این نقاط قهوه ای رنگ بیش تر در نوک یا لبه های برگ ها مشاهده می شود.

بهتر است برای درمان گیاه خود از محلول های قارچ کش استفاده کنید. می توانید محلول مورد نظر را روزانه سه مرتبه در فواصل دو هفته ای بر روی برگ ها اسپری نمایید.

هجوم حشرات

معمولا حشرات مختلف به بخش هایی از گیاه مانند برگ ها و ساقه چسبیده و از رطوبت آن تغذیه می کنند. اگر مشاهده کردید که برگ های دیفن باخیا چسبناک شده است یا متوجه لکه های قهوه ای و زردی بر روی برگ ها شده اید مطمئن باشید علت سوراخ شدن برگ ها به دلیل هجوم حشرات موذی به دیفن باخیا است. لازم به ذکر است هجوم حشرات به برگ های دیفن باخیا علاوه بر سوراخی برگ ها سبب لوله ای شکل شدن آن ها نیز خواهد شد.

بهتر است از سمومی مانند دیازینون و کنفیدور برای از بین بردن حشرات استفاده نمایید. همچنین می توانید با کمک یک پارچه ی تمیز و مرطوب قبل از سم زدایی برگ ها را پاک کنید.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

علت سوراخ شدن برگ شمعدانی

گل شمعدانی (Geraniums) یکی دیگر از گلهای محبوب آپارتمانی است. شمعدانی دارای گل هایی با ساقه های بلند و توپی شکل می باشد. این گل آپارتمانی به رنگ های سفید، زرشکی، هلویی، شرابی و بنفش دیده می شود.

ممکن است گاهی اوقات متوجه سوراخ های ریز و درشتی بر روی برگ های سبز این گل شوید. عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل خواهد شد اما باید بدانید این گیاه مقاومت بالایی داشته و در برابر بیماری ها و آفات بسیار مقاوم است. اما سوراخ شدن برگ های شمعدانی معمولا بر اثر حمله ی حلزون ها و کرم های سبز رنگ ایجاد می شود.

کرم های سبز رنگی که باعث سوراخ شدن برگ های شمعدانی می شوند به رنگ برگ و ساقه ی شمعدانی بوده و ممکن است به راحتی دیده نشوند.

برای از بین بردن این کرم های سبز رنگ زیر ساقه ها و برگ ها را به دقت بررسی کنید و اقدام به سمپاشی نمایید.  می توانید از سم دیازینون به میزان 2 سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید. بعد از سمپاشی برگ های آسیب دیده و سوراخ را از شمعدانی جدا نمایید.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

علت سوراخ شدن برگ سانسوریا

سانسوریا (Sansevieria) از خانواده ساکولنت ها و جزء پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی می باشد. از آن جایی که سانسوریا گیاه مقاومی است نگه داری آن در شرایط آپارتمانی بسیار ساده خواهد بود.

گیاه مارپیچی سانسوریا دارای برگ هایی صاف و شمشیری شکل است. این گیاه با نام های گیاه مار، زبان مادر شوهر و شمشیر جادویی نیز شناخته می شود. سانسوریا دارای انواع مختلفی است که سوراخ شدن برگ ها یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است در تمامی گونه های این گیاه مشاهده شود.

معمولا علت سوراخ شدن سانسوریا وجود بیماری های قارچی یا آفات در این گیاه می باشد. بهتر است برای از بین بردن آفات از سموم حشره کشی مانند دیازینون استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که برای سمپاشی، گیاه را به فضای باز منتقل کنید. از جمله عواملی که منجر به شیوع آفات و بیماری ها در سانسوریا می شود کوددهی یا آبیاری نامنظم و اشتباه می باشد.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

نکات نکهداری سانسوریا را اینجا بخوانید.

علت سوراخ شدن برگ سبزیجات

همانطور که می دانید برگ انواع سبزیجات نیز مانند برگ های گل و گیاهان آپارتمانی در معرض انواع بیماری ها قرار دارد. افراد بسیاری هستند که در گلدان انواع سبزیجات را کاشته و در خانه های آپارتمانی خود نگه داری می کنند. این کار علاوه بر ایجاد فضایی سبز زیبا در منزل باعث می شود همیشه به سبزیجات تازه دسترسی داشته باشید. کاشت ریحان، گشنیز، تره، نعناع، رزماری و پیازچه در گلدان بسیار رایج می باشد.

مهمترین علت سوراخ شدن برگ نعناع و به طور کلی عواملی که منجر به سوراخ شدن برگ سبزیجات می شود می توان به سوسک ها، پروانه ها و حلزون ها اشاره کرد. بهترین راه مبارزه با این مشکل استفاده از سمومی مانند پالیزین یا تنداکسیر است. همچنین می توانید از کودهای ارگانیک که مخصوص سبزیجات هستند برای رفع این مشکل استفاده نمایید.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

علت سوراخ شدن برگ شفلرا

یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت شفلرا (Schefflera) به عنوان گیاه آپارتمانی همیشه سبز بودن آن است. در صورت مطلوب بودن شرایط این درختچه 3 تا 6 متر رشد خواهد کرد.

برگ های این گیاه همواره سبز بوده و به شکل تک ساقه ای می باشند. شفلرا در حقیقت دارای تعدادی برگچه یا برگ های کوچک مستطیلی شکل به رنگ سبز براق است.

 از مهمترین دلایل سوراخ شدن برگ های شفلرا وجود آفات و کرم بر روی برگ های این گیاه می باشد.

علت سوراخ شدن برگ گل قاشقی

گیاه قاشقی (Radiator plants) در گروه گیاهان همیشه سبز و مقاوم است و به همین جهت برای نگه داری در شرایط آپارتمانی بسیار مناسب می باشد. این گیاه دارای برگ های گوشتی، براق و قلبی یا قاشقی شکل است و از این روی طرفداران زیادی دارد.

اصلی ترین مشکلی که سبب بروز سوراخ های مختلف بر روی برگ گل قاشقی شده و چهره ی گیاه را زشت می کند آبیاری بیش از اندازه ی آن است. بهتر است در این مواقع گیاه را کمتر آبیاری کرده و از برخورد مستقیم آب با برگ های گیاه خودداری کنید.

بهترین میزان آبیاری گیاه قاشقی در فصل زمستان هر 10 تا 14 روز یکبار و در فصل تابستان هفته ای 1 یا 2 بار می باشد. سعی کنید بعد از خشک شدن خاک گلدان، گیاه را آبیاری نمایید.

علت سوراخ شدن برگ گلهای آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما