• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
تقویت گل سانسوریا

اگر با روش های تقویت گل سانسوریا به جهت رشد بهتر این گیاه آشنایی ندارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. به طور کلی تقویت گل سانسوریا روشی بسیار ساده و آسان می باشد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

نگهداری گل سانسوریا در منزل

سانسوریا (sansevieria) یکی از گیاهان بومی آفریقا است. این گیاه دارای گونه های مختلف با برگ های پهن و بلندی می باشد. به دلیل سازگاری این گل با شرایط سخت و مقاومت بالای آن، سانسوریا در گروه بهترین گل های آپارتمانی شناخته می شود. یکی از خواص گل سانسوریا خاصیت تصفیه کنندگی هوا است.

این گل که از خانواده ی ساکولنت ها می باشد. از جمله شرایطی که برای نگه داری و رشد این گیاه در منزل باید به آن توجه داشته باشید در ذیل آمده است:

 • نور

سانسوریا در نور کم نیز رشد خواهد کرد. به دلیل اینکه این گیاه در برابر نورهای مصنوعی مانند نور لامپ های فلوئورسنت از خود مقاومت نشان می دهد سانسوریا را می توان در گروه گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم نوری قرار داد.

 • آب

این گیاه نیاز به آب زیادی برای رشد ندارد. بهترین زمان آبیاری سانسوریا هر دو هفته یک بار می باشد.

 • دما

بهترین دما برای نگه داری سانسوریا در منزل دمای متعادل است. توجه داشته باشید که هیچ زمان سانسوریا را در مقابل تجهیزات سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید.

 • خاک

بهترین ترکیب خاک مناسب سانسوریا خاکی است که ترکیبی از  ماسه، رس، شن و مواد آلی باشد. اگر می خواهید سانسوریا را در باغچه بکارید حتما به نور و خاک مناسب این گیاه توجه داشته باشید. بهتر است ph این خاک بین 4.5 تا 7.5 باشد.

Sansevieria

ساسنسوریا تا چه اندازه رشد می کند؟

گل سانسوریا به طور کلی جز گیاهانی است که به کندی رشد می کند. اما طی سالهای متمادی می تواند به رشد خود تا 150 سانتی متر هم برسد. البته جهت رشد خوب شرایط رشد همچون نور مناسب، شرایط نگهداری و تقویت کننده های رشد نیز اهمیت دارند.

البته توجه داشته باشید که از ارقام پاکوتاه سانسوریا نمی توان توقع رشد طولی خیلی زیادی را داشت.

بهترین گلدان برای گل سانسوریا

سانسوریا را می توان در باغچه یا گلدان نگه داری کرد. اگر می خواهید این گل را در داخل گلدان قرار دهید حتما توجه داشته باشید که از گلدان سفالی و پهن استفاده کنید. به دلیل اینکه آبرسانی سانسوریا به ریشه در خاک کم عمق بهتر است توجه داشته باشید گلدان خریداری شده برای نگه داری گل سانسوریا باید ارتفاع کوتاهی داشته باشد چرا که قرار دادن سانسوریا در گلدانی غیر استاندارد سبب از بین رفتن گیاه و پوسیده شدن آن خواهد شد.

روش های تقویت گل سانسوریا

همانطور که اشاره شد روش های مختلفی برای تقویت گل سانسوریا وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

 • خاکستر

به دلیل دارا بودن مقدار زیاد پتاسیم، کلسیم و مواد قلیایی می توان از خاکستر به جهت تقویت خاک سانسوریا استفاده کرد.

 • قهوه یا چای

از دیگر روش هایی که برای تقویت گل سانسوریا می توانید به کار بگیرید استفاده از قهوه یا چای می باشد. تفاله ی قهوه به دلیل دارا بودن نیتروژن سبب می شود ساقه های سانسوریا محکم شوند. همچنین تفاله ی چای نیز برای رشد بهتر گیاه ایده ی بسیار خوبی است که می توان از آن به جهت شفاف کردن برگ های سانسوریا استفاده کرد.

 • پوست تخم مرغ

پوست تخم مرغ به عنوان یک کود طبیعی شناخته می شود. احتیاجی نیست پوست تخم مرغ را آسیاب کنید می توانید از آن برای تقویت خاک گلدان سانسوریا استفاده نمایید. پوست تخم مرغ دارای مقدار زیادی پتاسیم، کلیسم، منیزیم و آهن می باشد.

 • صدف

استفاده از صدف خرد شده در خاک گلدان سانسوریا باعث تقویت این گیاه خواهد شد. صدف دارای کربنات کلسیم بوده و استفاده از آن برای رشد گیاه مناسب است.

 • آسپرین

برای تقویت گل سانسوریا می توانید یک و نیم عدد قرص آسپرین را در دو لیتر آب حل کنید و هر سه هفته یکبار بر روی گیاه سانسوریا اسپری نمایید. این روش البته چندان توصیه نمی شود. چرا که قرص هایی که برای مصارف انسانی ساخته شده بر اساس نیازهای یک انسان است و قطعا دارای عوارض جانبی برای گیاهان است. لذا توصیه می شود از کودهایی که کارشناسان توصیه می شود به جای قرص استفاده کنید.

 • پوست موز

می توانید پوست موز را آسیاب کرده و آن را تا عمق 6 سانتی متری از خاک سانسوریا قرار دهید. پوست موز یکی از مواد طبیعی مناسب برای تقویت گل سانسوریا می باشد.

کود مناسب سانسوریا

از جمله کودهای مناسب برای گل سانسوریا می توان به مصرف کود سه بیست یا کود گیاهان آپارتمانی اشاره کرد. از این رو اگر به دنبال رشد سریع تر گیاه سانسوریا هستید می توانید از این کودهای گفته شده استفاده کنید. کود سه بیست دارای مقادیر متعادلی از عناصر نیتروژن، پتاسیم و فسفر است که باعث می شود شرایط سانسوریا شما مطلوب گردد. همچنین کود گیاهان آپارتمانی دارای عناصر ماکرو، عناصر فوق العاده دیگر جهت رشد بهتر گیاه شماست.

کود آهن برای سانسوریا

چنانچه میزان آهن در سانسوریا کم شود، با توجه به نقشی که این عنصر در تولید کلروفیل دارد، برگ های گیاه شما به شدت کمرنگ می شود. لذا عنصر آهن نیز برای گیاه سانسوریا لازم و ضروری است تا گیاه شما شادابی و زیبایی خودش را از دست ندهد. لذا کود کلات آهن برای گیاه سانسوریا می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.

آیا کود حیوانی برای سانسوریا مناسب است؟

در این مورد باید گفت به علت اینکه کودهای حیوانی همچون کود دامی، کود مرغی و … ممکن است دارای علف های هرز، قارچ و … باشد؛ مناسب تر است از کود حیوانی برای تقویت گیاهان آپارتمانی استفاده نشود. مگر اینکه کود دامی تهیه شده کاملا پوسیده باشد.

شرایط نگهداری سانسوریا را اینجا بخوانید.

انواع گل سانسوریا

گل سانسوریا دارای انواع مختلفی است. یکی از زیباترین گل سانسوریا گونه های Sansevieria trifasciata نام دارد. از دیگر انواع محبوب سانسوریا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سانسوریا پاروا
 • سانسوریا بالی
 • سانسوریا سوپربا
 • سانسوریا ارنبرگی
 • سانسوریا موزی
 • سانسوریا پتنس
 • سانسوریا نیزه ای
 • سانسوریا زینالیکا
 • سانسوریا کلوپاترا
 • سانسوریا النسیس
 • سانسوریا ماسونیا
 • سانسوریا تریفاسیاتا
 • سانسوریا گلدن هانی

سانسوریا کراواتی ابلق

سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق یا بلک گلد (Black Gold) یکی از انواع گیاه سانسوریا می باشد. این گیاه دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره با لبه های طلایی است. برگ های این نوع از سانسوریا براق و بلند می باشد.

سانسوریا پا کوتاه

سانسوریا پا کوتاه (Futura Robusta) که به عنوان گیاه زبان مادرشوهر نیز شناخته می شود. برگ هایی به رنگ سبز مایل به خاکستری دارد. برگ های سانسوریا پا کوتاه، شمشیری شکل است و از گیاهان مقاوم به کم آبی می باشد که در خانه به خوبی رشد می کند.

سانسوریا پیچ

سانسوریا توویستد (Twisted Sister) درای برگ هایی به رنگ سبز و زرد است که به حالت پیچ به دور هم تنیده اند. این نوع از گیاه را می توان زیباترین گل سانسوریا در نظر گرفت.

آموزش پاجوش زدن سانسوریا

یکی از بهترین روش های تکثیر سانسوریا پاجوش می باشد. بهترین زمان برای پاجوش گل سانسوریا اوایل تابستان و اواخر فصل بهار است. اگر گلدان کوچک بوده و جای تنگی داشته باشد امکان پاجوش سانسوریا بیش تر خواهد بود و نبود نور کافی باعث عدم تولید پاجوش خواهد شد. پس بهتر است برای پاجوش سانسوریا آن را در دمای بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید.

همچنین کودهای دارای فسفر سبب قوی تر شدن پاجوش خواهد شد. خاک سانسوریا برای پاجوش نیز باید ترکیبی از ماسه، شن و خاک برگ باشد. گیاه بعد از قرار گرفتن در شرایط مناسب از تنه شروع به پاجوش زدن خواهد کرد.

با جدا کردن پاجوش سانسوریا و انتقال آن به گلدانی دیگر این گیاه تکثیر خواهد شد. توجه داشته باشید که بعد از جداسازی پاجوش انتهای ساقه های برش زده شده را با قارچ کش ضدعفونی کنید.

یک نظر

 1. بنرساز

  بی نظیرید موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما