• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
led-tablets-for-plants

یکی از مشکلات گیاهان آپارتمانی کمبود مواد غذایی و معدنی لازم است که باعث کاهش رشد آنان خواهد شد. از این رو بسیاری از افراد در خانه بنا بر شنیده ها از قرص ال دی برای گیاهان شان استفاده می کنند. به طور کلی، استفاده از قرص LED به تنهایی برای رشد گیاهان معمولا کافی نیست و بسیاری از مهندسین کشاورزی و باغبانان مخالف سرسخت استفاده از قرص هایی که برای درمان و تقویت انسان است، برای گیاهان می باشند. لذا اگر بنا به دلایلی تمایل به استفاده از اینگونه قرص ها را دارید باید این قرص ها با دیگر عوامل مانند نور طبیعی و کودهای گیاهی ترکیب شود. پس توصیه می شود هیچگاه سلامتی گیاه خود را به خطر نیاندازید و به جای استفاده از قرص های انسانی از کودهای گیاهی مناسبِ همان گیاه استفاده شود. چرا که همانطور که کود ها و تقویت های گیاهی برای انسان مناسب نیست، قرص های تقویتی و هورمونی انسانی نیز جایگزین کامل و مناسبِ کودهای گیاهی نیست. همچنین، برای بهترین نتیجه، باید نوع ویژگی‌های گیاهان خود را بررسی کرده و با یک کارشناس گیاهی مشورت کنید.

استفاده از قرص LD برای گیاهان آپارتمانی

طبق تجربه به دست آمد قرص ال دی یا همان قرص ضدبارداری برای تقویت و رشد گیاهان اثرگذار می باشد. چرا که قرص ال دی حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون می باشد. همان طور که مشخص است هورمون نیز یکی از مهم ترین عوامل رشد گیاه می باشد.

نحوه مصرف قرص ال دی برای رشد گیاهان آپارتمانی

جهت مصرف قرص ال دی برای گیاهان آپارتمانی خود باید 1 یا 2 عدد قرص ال دی را در 1.5 لیتر آب حل کنید. سپس محلول آماده شده را به گلدان های خود بدهید. جهت تقویت گل هایتان هر دو الی سه ماه یکبار این محلول را به گل های خود بدهید. لطفا زیاده روی نکنید و همواره توصیه می کنیم از کودهای گیاهی مخصوص برای گیاه خود استفاده کنید. چرا که استفاده بیش از اندازه قرص ال دی باعث سوختن گیاه و نابودی آن می شود.

قرص ال دی برای بامبو

باید توجه کرد که گیاه بامبو یک گیاه بسیار حساسی است. این گیاه نباید در معرض مستقیم نور قرار بگیرد. برای رشد بهتر این گیاه بهتر است مکان مناسب در خانه را پیدا کنید و گیاه را زیاد جابجا نکنید تا دچار استرس نشود. برای تعویض آب نیز حتما 24 ساعت آب لوله کشی را در هوای آزاد قرار دهید تا کلر آن برود.

 در صورت مشاهده خشک شدن برگ های بامبو احتمال دارد جای مناسبی قرار نداشته باشد. محل گیاه نیز زیاد گرم و سرد نباشد. جهت رشد بهتر بامبو می توانید طبق دستور عمل بالا به آب گیاه بامبو قرص ال دی اضافه کنید. البته به میزان بسیار بسیار کم.

قرص ال دی برای سانسوریا خوب است ؟

قرص ال دی برای رشد گیاهان آپارتمانی مناسب است اما باید طبق دستور پیش روید. شما می توانید از از قرص ال دی برای بامبو، سانسوریا و کاکتوس استفاده کنید. همچنین قرص ال دی برای دیفن باخیا نیز می توانید استفاده کنید. دقت جهت تکثیر و ریشه دهی سانسوریا که در آب قرار دارد از قرص آهن استفاده نشود.

جهت خرید سانسوریا ارزان قیمت کلیک کنید.

آهن برای گیاهان آپارتمانی

عنصر آهن یکی از مهمترین عناصری است که گیاه برای رشد به آن احتیاج دارد. در صورت گیاه شما دچار کمبود آهن باشد؛ سلولهای برگ قادر نخواهند بود کلروفیل به اندازه کافی بسازند و ظاهر برگ رنگ پریده خواهید شد. این رنگ پریدگی ابتدا در میان رگبرگ ها و سپس در تمام سطح گیاه ظاهر خواهد شد. بعد از مدتی نیز اگر این کمبود جبران نشود گیاه از دست خواهد رفت.

البته توجه داشته باشید که هر زردی نشان دهنده کمبود آهن نیست. بلکه ممکن است این زردی به دلیل عواملی دیگری همچون کمبود گوگرد، ازت، منیزیم، شوری خاک، کمبود نور و یا غلظت بالای فسفر در خاک باشد. در صورت مشکل می توانید در بخش نظرات همین مقاله مشکل گیاه خود را مطرح کنید تا علت و رفع مشکل را به شما راهنمایی کنیم.

نحوه استفاده از قرص آهن برای گیاهان آپارتمانی

یکی از قرص هایی که در هر خانه وجود دارد قرص آهن است. باید گفت هیچگاه از قرص آهن که برای نیاز انسانی تهیه شده است نباید برای تقویت گیاه خود استفاده کنید. چرا که ترکیبات این قرص ها بنا بر نیاز انسان ها تهیه گردیده و هیچگاه برای گیاهان مناسب نمی باشد. لذا به جای استفاده از قرص آهن برای گیاه اگر به فکر سلامتی و رشد بهتر آن هستید بهتر است از قطره آهن مخصوص گیاه آپارتمانی استفاده نمایید تا نتیجه فوق العاده آن را ببینید.

همچنین بهتر است از قرص هایی که جهت تقویت گیاه استفاده می کنید در فصل و مراحل رشد گیاه باشد تا تاثیر خود را نشان دهد.

قرص آسپرین برای گیاه

درست است که ماده اصلی قرص آسپرین از گیاه تهیه شده است، اما کارشناسان سلامت گیاه استفاده از آسپرین برای گیاه را اصلا توصیه نمی کنند. گیاه در مواقعی که دچار تنش خشکی، استرس، کمبود موادغذایی یا بیماری می شود به صورت طبیعی ماده ای به نام اسید سالیسیلیک از خود تولید می کند تا در مقابل این تنش مقاومت نشان دهد. لذا داشمندان از این هورمون در قالب قرص آسپرین برای رفع درد و التهاب استفاده می شود. بنابراین استفاده از قرص آسپرین ممکن است در روزهای اولیه تاثیر خوبی بگذارد اما در دراز مدت تاثیرات مخربی را به گیاه وارد می کند. چرا که همیشه گفته ایم ترکیبات قرص انسانی تمام نیازهای گیاه را تامین نمی کند و این کود گیاهی است که نباید با چیز دیگری جایگزین شود.

نحوه استفاده از قرص آسپرین برای گیاه

در صورتی که اصرار به استفاده از قرص آسپرین دارید می توانید 1 عدد قرص آسپرین را در 1 یک لیتر آب حل نمایید. سپس محلول به دست آمده را به صورت ماهانه به گیاه خود بدهید. البته مراقب میزان استفاده از آسپرین باشید چرا که در صورت مصرف بیش از اندازه از اسپرین ممکن است در برگ های گیاه لکه های قهوه ای ظاهر شود.

به دلیل متفاوت بدون میزان دز آسپرین در قرص ها بهتر است ابتدا از محلول آسپرین برای یک گیاه یا برگ (به صورت اسپری) استفاده نمایید و تست نمایید. در صورتی که پس از گذشت یک الی دو روز زردی یا رنگ پریدگی در گیاه صورت نگیرد می توانید از محلول اسپرین استفاده نمایید. اما باز هم توصیه می کنید به سراغ این روش نروید.

همچنین گفته می شود قرص آسپرین بر روی ماندگاری گل های شاخه بریده نیز بسیار مناسب و موثر است. می توانید در گلدان آب گلهای شاخه بریده خود مثل ارکیده، نرگس، رز، مریم و … قرص آسپرین قرار دهید تا طول عمر و ماندگاری گل هایتان بیشتر شود.

برخی از کارشناسان بر این باورند آب سبزی شسته شده نیز برای گیاهان آپارتمانی مناسب است و سرشار از مواد معدنی لازم برای گیاهان است.

چه قرص هایی برای رشد گیاه مناسب است؟

به صورت کلی قرص های برای سیستم بدن انسان طراحی شده است نه گیاهان. از این رو ممکن تاثیر عکس و منفی بر روی گیاه بگذارد.لذا در صورتی که اصرار دارید از این قرص ها (ال دی، آهن و یا آسپرین) برای گیاه خود استفاده کنید مراقب باشید در مصرف این قرص ها زیاده روی نکنید. چرا که ممکن است باعث سوختگی شدید گیاه شود و همچنین در دراز مدت اثرات جبران ناپذیری را به گیاه وارد کند.

نظر(21)

 1. نازنین

  سلام آیا قرص ال دی برای گل کاج مطبق هم مناسب است؟ آیا می تونم از قرص ال دی برای رشد کاج مطبق استفاده کنم؟

  1. آوا صادق بیگی

   با سلام
   دوست گرامی از آنجا که قرص ال دی یک قرص هورمونی است می توان گفت باعث تحریک رشد اکثر گیاهان به خصوص در فصل رویشی آنان می شود. به همین ترتیب می توان گفت قرص ال دی برای کاج مطبق هم می تواند موثر باشد.

 2. MR Mahdi

  سلام خدمت نویسندگان و بازدیدکنندگان گرامی، مطالب شما مفید و آموزنده بود امیدوارم همیشه موفق باشید.

  1. آوا صادق بیگی

   ممنون از نظر و همراهی تون دوست عزیز

 3. سعیدی

  سلام وقت بخیر از زمانی ک خاک گلدونا رو عوض کردم و خاک باغچه استفاده کردم گل پتوس گل شفلر و بیستر گلام نابود شدن زرد و سیاه و اخرشم ریشه هاشونم از دست رفتن با توجه به اینکه قبلا گلهام پشه سفید هم زده بودن و برای رفع این بیماری از اب و ریکا استفاده کرده بودم خلاصه الان گلام اصلا وضعیت خوبی ندارن و کمک کم دارن همشون از دست میرن با توجه به اینکه بخاری هم روشن کردیم لطفا اگه امکان داده دلیل این مریضی گلها و اینکه چطور تقویت کنم رو بفرمایین ممنونم🌹🌹🌹

  1. مهدی رضایی

   عزیزم از خاک های بسته ای که فاقد میکرب و انگل هستند استفاده کن

  2. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 4. ابوالفضل

  سلام خسته نباشید برای خیار خوبه
  پوته خیار
  توی بار دهی خوبه؟

  1. sahar

   خیر

 5. شیدا

  این سه قرص رو میشه باهم ترکیب کرد یهو داد به گل؟

  1. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 6. فاطمه

  سلام و خسته نباشید
  نوک برگ های گیاه پتوس من سوخته چیکارکنم که خوب بشه. من هرماه به این گل یه دونه قرص ال دی توی یه لیوان آب حل میکنم میدم ، تا الان که رشد خیلی خوبی داشت اما از وقتی که هوا گرم شده نوک برگ هاش سوخته.
  ممنون میشم از راهنمایی تون

  1. من

   گلت تشنه ست سیراب کن

  2. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 7. انسان

  پس چرا سوالات را جواب ندادی منم سوالم همونا بود که جواب ندادی اولیش باهم مخلوط کردن هر سه تا قرص بود دوم هم برای بازدهی گیاه دارای میوه آیا میشه انجام داد یا نه و سوم اینکه آیا گرما و سرما باید ملاحظات دیگری هم داشت یا نه؟

  1. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 8. سارا زارعی

  سلام برگ های گل پتوس من داره قهوه ای میشه دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. sahar

   عزیزم گیاهتون چندوقت یکبار آبیاری میکنید ؟ به گیاهتون قارچ کش بدین.

 9. کورش

  سلام این قرصها برای گیاه خشخاش مناسب است ممنون

 10. کورش

  سلام قرص ال دی و آسپرین وقرص آهن برای گیاه خشخاش مناسب است؟

  1. نادی گاردن

   با سلام
   بله می توانید از آنها برای تقویت گیاه خشخاش نیز استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما