• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
1-min

گیاه سانسوریا یک گیاه مقاوم آپارتمانی که نسبت به رسیدگی نامناسب نسبت به آبیاری، کوددهی، نور و …. بسیار سرسخت است. نام لاتین آن (Sansevieria trifasciata) است و البته در عموم بعضا زبان مادرشوهر هم میگویند. البته این گیاه نیز مانند سایر گیاهان دچار بیماری و یا شل شدگی و … می شود  که البته با توجه به مقاومت گیاه جای نگرانی نیست . در ادامه راه های درمان و علت شل شدن برگ گیاه سانسوریا را توضیح خواهم داد.

علت شل شدن برگ سانسوریا

شل شدن برگهای سانسوریا به دلایل مختلفی همچون آبیاری نامناسب، عدم زهکشی مناسب گلدان، سرما، نور نامناسب، آفت ها و کوددهی نامناسب باشد. اما هر زمان این اتفاق افتاد می توانید با بستن ربان دور برگ ها به افزایش مقاومت و تسهیل درمان آن کمک کنید. در ادامه نیز با دقت بیشتر به جزئیات هر یک می پردازیم.

درمان افتادگی برگ سانسوریا

همچنین نکات مهم نگهداری سانسوریا را در این مقاله بخوانید.

1_ آبیاری بیش از حد یا کم آبی

گیاه سانسوریا آب را در برگ های خود ذخیره می کند. بنابراین آبیاری بیش از حد موجب پوسیدن ریشه ها و قارچ می شود. برای درمان شل شدگی گیاه بر اثر آبیاری میتوانید تا خشک شدن 2 الی 3 سانت از سطح خاک برای آبیاری مجدد صبر کنید. یا اگر بوی پوسیدگی از گیاه سانسوریا احساس کردید می تواند گیاه را از خاک بیرون آورده، ریشه های سیاه و قهوه ای آن را جدا کنید سپس در خاک جدید بگذارید.

درمان افتادگی برگ سانسوریا

2_ عدم زهکشی مناسب

این مورد موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود که منتج از ماندن آب و ایجاد قارچ می باشد. اما برای جلوگیری از این مورد می توانید از گلدان با زهکشی مناسب برای گیاه سانسوریا نتخاب کنید.

3_ سرما

یکی از دلایل شل شدن برگ سانسوریا درجه هوا می باشد. سرما موجب می گردد تا رطوبت در داخل برگ سانسوریا یخ بزند و موجب شل شدگی برگ گیاه سانسوریا می شود. هوای سرد و طوبت زیاد موجب افتادگی برگ گیاه میشود و دمای کمتر از 10 الی 15 درجه برای گیاه سانسوریا مفید نیست.

4_نور مناسب

از دیگر مواردی که موجب شل شدگی برگ گیاه سانسوریا میشود نور نامناسب است. گیاه سانسوریا گیاهی است که به نور زیادی احتیاج ندارد اما نور کم نیز موجب شل شدن برگ گیاه می شود. برای تامین این نور می تواند از نور غیر مستقیم برای این گیاه به مدت روزانه هشت ساعت استفاده نمود.

5_ آفات و بیماری

از بیماریهایی که میتواند موجب شل شدگی برگ گیاه سانسوریا شود میتوان پشه‌های قارچی، کنه عنکبوتی، شپشک آردآلو و بیماری‌های قارچی نام برد. اگر بر روی گیاه سانسوریا لکه های قهوه ای، حالت آبکی یا پودر سفید مشاهده کردید نشان دهنده وجود آفت و قارچ است،  که آفت تریپس یا ریشک بال را میتوان به عنوان مثال نام برد. برای حل این مهم می توان از قارچ کش یا آفت کش مناسب استفاده نمود.

6_ کود دهی نامناسب

از دیگر مواردی که میتواند به شل شدن گیاه سانسوریا کمک میکند کوددهی نامناسب است که در زمان نامناسب و مقدار نامناسب اتفاق میفتد. زمان مناسب برای کوددهی گیاه بهار تابستان هنگام رشد گیاه است که سبب تقویت گیاه و اصلاح مواد مغذی خاک گیاه سانسوریا می گردد.

علت پوسیدگی ریشه سانسوریا

از دلایلی که سبب می شود تا ریشه گیاه سانسوریا پوسیده شود باتلاقی شدن خاک و آبیاری زیاد است که با کمک ایجاد سوراخ مناسب زهکش و آبیاری کم و مناسب به حل این مسئله کمک کنید . یکی دیگر از نشانه های پوسیدگی ریشه گیاه سانسوریا ایجاد لکه های قهوه ای و سیاه بر روی برگ گیاه سانسوریا یا آبدارشدن و شل شدن ان است.

درمان افتادگی برگ سانسوریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما