• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Plants suitable for green space design

امروزه با بتنی شدن محل های زندگی اشتیاق به وجود فضاهای سبز روز به روز افزایش یافته است. برای وجود فضای سبز نیاز به داشتن باغ نیست. طراحان فضای شهری با طراحی های منحصر به فرد خود  و انتخاب گیاهان مناسب برای ایجاد فضای سبز این امکان را به ما می دهند که گل و گیاهان را به این فضاهای سرد و بی روح بیافزاییم. اگر فکر می کنید مکان کافی برای ایجاد فضای سبز در خانه خود ندارید، در اشتباهید! دیوار سبز که امروزه بسیار پرطرفدار شده اند، می توانند با توجه به فضای شما راه حل هایی را به ارمغان بیاورند. کاربردهای دیوار سبز نه تنها امکان ارزیابی بهتر دیوارها را فراهم می کند، بلکه با نفسی که به ارمغان می آورد به فضای داخلی طراوت می بخشد.

اهمیت علم طراحی فضای سبز

هنگام طراحی برنامه های باغ عمودی، با  آگاهی از  علم طراحی فضای سبز ، انتخاب گیاهان مناسب برای ایجاد فضای سبز و قرار دادن واحدهای آبیاری اطمینان حاصل می شود که نگهداری گیاهان آسان تر است. به همین دلیل اگر می خواهید یک اپلیکیشن باغ عمودی در خانه خود ایجاد کنید، باید با تحقیق کامل در مورد موضوع اقدام کنید یا از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

در طراحی فضای سبز باید آشنایی کامل در مورد آفات و بیماری گل های مورد استفاده نیز داشته باشیم. برای مثال بسیاری از مردم علاقه خاصی به وجود گل رز بالارونده  در طراحی فضاهای خود دارند. با دانستن علت قهوه ای شدن برگ گل رز و آفات و بیماری های آن می توان از این گیاه به خوبی استفاده کرد.

بهترین گیاهان برای باغ

گیاهان مناسب برای باغ گیاهانی هستند که ضمن زیباسازی محیط باغ دوام زیادی داشته باشند. در باغ می توان از درختان و گیاهانی استفاده کرد که به دلیل سرسبزی دائمی بودن عطر و بوی زیبایی به باغ بدهند.

همچنین استفاده از درختان و یا گیاهانی که نیاز غذایی صاحبان خود را تامین کنند نیز از ضروریات است زیرا بسیاری از افراد بازم می بینند از مکانی که در اختیار دارند نهایت بهره برداری را بکنند. درختان میوه و مرکبات و دانه های خوراکی از جمله این گیاهان است.درختچه ها و گیاهانی که با ایجاد سایه فضای مناسبی برای نشستن و استراحت ساکنان می دهد نیز در اولویت است.

در طراحی فضای سبز باید آشنایی کامل در مورد آفات و بیماری گل های مورد استفاده نیز داشته باشیم. برای مثال بسیاری از مردم علاقه خاصی به وجود گل رز بالارونده  در طراحی فضاهای خود دارند. با دانستن علت قهوه ای شدن برگ گل رز و آفات و بیماری های آن می توان از این گیاه به خوبی استفاده کرد.

آفتابگردان یکی از محبوب ترین گیاهان باغی است زیرا رشد آنها آسان است و بسیاری از مردم دوست دارند با کاشت آن رنگ قشنگی به باغ خود بدهند و در کنار ان از دانه های افتابگردان برای تغذیه استفاده کنند. بنفشه، گل پامچال، کلم زینتی، گل داوودی، گل دیواری، آزالیا، پوانستیا، سیکلامن، نرگس، گل برف از جمله گیاهان مقاوم در همه شرایط آب و هوایی برای باغ هستند.

گیاهان مناسب برای ایجاد فضای سبز

درختان مناسب برای ویلا

انسان ها در هر کجا که هستند همیشه تمایل دارند با طبیعت یکی شوند. این پدیده سطح استرس را کاهش می دهد. علاوه بر آن، اکثر افراد با افزودن فضای سبز به ویلاهای خود تمایل دارند ارزش ملک خود را بالا ببرند.

برای دیزاین محوطه جلوی ویلا می توان از درختان استفاده کرد. در انتخاب نوع درختان باید به شرایط اکولوژیکی منطقه و میزان فضای موجود توجه کرد. در اینجا چند مورد از درختان مناسب برای ویلا را معرفی می کنیم.

درخت ارغوان: این درخت درختی زود رشد است و با همه شرایط دمایی سازگار می باشد و در عرض یک سال گل می دهد.

بیدمجنون: این درخت ارتفاع 9 تا 11 متر را دارد و بنابراین در هر مکانی قابل کاشت نیست. برگ های ان در پاییز زرد شده و سپس می ریزد.

پیچک یا عشقه: از این گیاه برای زیبا کردن دیوار ها می توان استفاده کرد. با پیچیدن به دور درختان و دیوار ها و وجود برگ های رنگی در هر فصل فضای ویلا را زیباتر می کند.

درخت سرو: به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل پوسیدگی دارد می توان به عنوان حصار نیز استفاده شود و جزو درختان همیشه سبز است. مقاومت بالایی به نور دارد.

درختان معطر: درختان معطر در زمان استراحت با ایجاد رایحه خوش به افراد آرامش می بخشند بنابراین نزدیک بودن این درختان به محل استراحت توصیه می شود. از جمله آن ها می توان برگ بو، سروناز و مگنولیا را نام برد.

درختان با سرعت رشد بالا مانند چنار، اقاقیا، زیتون، سرو، درخت توت و…

گیاهان مناسب برای ایجاد فضای سبز

گیاهان مناسب برای ایجاد فضای سبز در مدرسه

امروزه افزایش تراکم ساختمانی، ترافیک و مهاجرت در شهرها و کاهش حس اعتماد به دلیل تغییر چهره انسانی در شهرها، ارتباط کودکان در سن مدرسه را از خیابان و محیط جدا کرده است. علاوه بر این، در حالی که زمین های بازی کودکان به دلیل کاهش فضای باز و سرسبز در شهرها محدود است، باغ مدارس در محدوده آموزش و پرورش اهمیت بیشتری پیدا کرده است تا این شکاف برطرف شود.

چیدمان باغ‌های مدارس که یکی از عوامل مهم در کسب آگاهی‌های زیست‌محیطی کودکان و نوجوانان است، بر اساس برخی شاخص‌های اکولوژیکی بسیار مهم است. مهمترین این شاخص ها عبارتند از: نسبت سطح سبز، مقادیر طبیعی بودن گیاهان مورد استفاده و تنوع پوشش گیاهی در مناطق.

حیاط مدارس اجزای مهم فضاهای سبز باز هستند که ساختار فیزیکی شهرها را شکل می دهند و از منظر اکولوژیکی، اجتماعی و فرهنگی به شهروندان کمک می کنند. این مناطق محیط های آموزشی بالقوه ای هستند که در آن کودکان و جوانان می توانند مهارت های فیزیکی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی خود را توسعه دهند و همچنین به عنوان بازیگران کلیدی برای کسب آگاهی محیطی عمل می کنند.

طراحی این مناطق بر اساس برخی شاخص‌های اکولوژیکی برای برخورداری از صلاحیت‌های فضای سبز باز بهتر برای باغ‌های مدارس در شهرها و ارتباط بهتر با طبیعت برای کمک به اکوسیستم شهری و توسعه چندوجهی استفاده‌کنندگان بسیار مهم است.

گیاهان مناسب برای فضای سبز مدارس با توجه به مقطع سنی دانش آموزان متفاوت است مثلا چمن برای بازی کودکان بسیار ضروری است. علاوه بر آن بسته به شرایط منطقه از گونه هایی باید استفاده کرد که با محیط سازگار باشد و مقاوم باشند. از جمله این گیاهان برای حیاط مدارس: گیاه رونده پاپیتال، بید، کاج، زبان گنجشک، افرا ، صنوبر و انواع گلهای زینتی است. در داخل مدره نیز می توان از گل های فیکوس، اسپاتی فیلوم،پتوس، فیکوس بنجامین،درسنا و درختچه ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما