• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Ficus-abidjan

علت افتادگی برگهای فیکوس می تواند مختلف باشد. به دلیل اهمیت شادابی این گیاه و رشد سریع فیکوس در ادامه هریک از علت ها را با هم بررسی می کنیم.

1- آبیاری نامناسب

یکی از شایع ترین علل افتادگی برگ های فیکوس آبیاری نامناسب (کم یا زیاد) این گیاه آپارتمانی است. آبیاری بیش از حد باعث غرقاب شدن خاک و در نتیجه پوسیدگی ریشه می شود. آبیاری کم نیز باعث بی حالی و پژمردگی گیاه خواهد شد. بنابراین باید دقت کنید قبل از آبیاری انگشت خود را تا عمق 2 سانتی متری در خاک فرو ببرید، اگر خاک خشک بود آنگاه اقدام به آبیاری نمایید. در غیر این صورت بهتر است آبیاری صورت نگیرد.

اگر علت لوله شدن برگ فیکوس و آویزان شدن آن کم آبی باشد، گیاه را به مدت 15 دقیقه در تشت آب قرار دهید.

2- درجه حرارت نامناسب

بهترین دمای مناسب برای گیاه آپارتمانی فیکوس دمای بین 10 تا 29 درجه سانتی گراد است. فیکوس جز گیاهان آپارتمانی است که نسبت به سرما مقاومت کمی دارد. اگر دمای محل نگهداری فیکوس از 10 درجه سانتی گراد کمتر شود، با پدیده لوله شدن برگ های فیکوس مواجه خواهید شد.

حال اگر دمای محیط پیرامون این گیاه افزایش یابد، تبخیر و تعرق گیاه نیز افزایش خواهد یافت و بعد از مدتی ریشه فیکوس دیگر پاسخگو نیاز گیاه نخواهد بود. از این رو افزایش دما نیز می تواند یکی دیگر علت افتادگی برگهای فیکوس باشد. در این حالت توصیه می شود رطوبت محیط اطراف فیکوس را بالاتر برد و همیشه یک دماسنج کنار فیکوس نصب کنید تا از وضعیت دمایی گیاه آگاهی داشته باشید.

جهت افزایش رطوبت فیکوس الاستیکا هرگز روی برگ ها را غبارپاشی نکنید. غبارپاشی فیکوس ممکن است باعث بیماری های قارچی مختلفی گیاه و در نهایت نابودگی کیاه شود.

3- کوددهی فیکوس به صورت غیراصولی

کوددهی فیکوس بهتر است در فصل های گرم به صورت ماهانه و در فصل سرد هر 45 روز یک بار انجام شود. حال اگر کوددهی این گیاه بیش از اندازه باشد، PH خاک تغیر خواهد کرد و ریشه ها ممکن است بسوزند. در این حالت شاهد قهوه ای شدن برگ فیکوس الاستیکا خواهید شد.

حال اگر کوددهی فیکوس نیز کم باشد ممکن است عناصر غذایی کمی به گیاه برسد و با گذشت زمان برگهای گیاه آویزان شوند. پس اگر عناصر لازم در خاک نیز وجود داشته باشد با مرور زمان شسته خواهد شد.

چنانچه مشکل فیکوس شما کوددهی بالا باشد. می تواند در چندین نوبت خاک گلدان را با آب ولرم شستشو کنید تا نمک اضافی از گلدان خارج شود.

4- هجوم آفات و امراض

اگر بر روی برگ های آویزان فیکوس شاهد سوراخ های نامنظم هستید یا شاهد چسبناک شدن برگ فیکوس می باشید، علت می تواند هجوم افات و امراض باشد. پس در این صورت توصیه می شود سطوح برگ فیکوس را با دستمالی تمیز کنید و برای نابودی آفت از سم مالاتیون استفاده کنید. در صورت مشاهده آفت ضروری است فورآ اقدامات لازم را انجام دهید تا قسمت های دیگر فیکوس درگیر نشوند.

5- بیماری قارچی

یکی دیگر از علت افتادگی برگهای فیکوس بیماری های قارچی است. وجود لکه های قهوه ای و سیاه رنگ با هاله ای زرد رنگ نشان دهنده بیماری قارچی فیکوس است. هنگام مشاهده چنین مشکلی فورا برگ آلوده را هرس کنید و گیاه را با قارچکش اکسی کلرور مس ضدعفونی کنید تا این بیماری به سایر نقاط پیشروی نکند.

علت زرد شدن برگ فیکوس چیست؟

علت شایع زرد شدن برگ فیکوس آبیاری زیاد این گیاه است. آبیاری مداوم و بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و در نتیجه زرد شدن برگ ها می شود.

علت ریزش برگ فیکوس چیست ؟

از شایع ترین علت ریزش برگ فیکوس کمبود مواد مغذی خاک گلدان فیکوس و یا کوچک بودن گلدان است. در این حالت بهتر است گیاه را به یک گلدان بزرگ تر انتقال داد و خاک آن را تعویض نمود. در غیر این صورت اقدام به کوددهی گیاه آپارتمانی فیکوس نمایید.

دقت کنید هنگام تعویض خاک و گلدان، گیاه دچار یک شوک می شود. بنابراین بهتر است پس از تعویض به مدت دو روز گیاه را اب ندهید تا گیاه به خوبی در خاک مستقر شود، آنگاه اقدام به آبیاری نمایید.

علت بی رنگ شدن برگ فیکوس چیست ؟

علت کم رنگ شدن و رنگ پریدگی فیکوس نور کم می باشد. از این رو توصیه می کنیم در این حالت گیاه را به مکانی پرنورتر منتقل نمایید.

انواع بیماری فیکوس و درمان آن

بد شکل شدن برگ های فیکوس و ریز شدن آن : در این حالت گیاه نیاز به کوددهی نیاز دارد.

وجود لکه های برجسته و قهوه ای بر روی برگ و ساقه فیکوس: علت آن هجوم آفت می باشد که نیاز به سم پاشی فیکوس است. همچنین می توانید با یک پنبه آغشته به سم لکه ها را ضدعفونی کنید.

زخم پنبه ای مانند بر روی برگ فیکوس: علت آن حشره آفت است که باید سم پاشی شود.

لکه های زرد و تارعنکبوت بر روی برگ فیکوس: علت آن کنه قرمز است که باید با سم کنه کش نابود شود.

لکه های سوخته روی برگ: نور مستقیم خورشید و وجود قطره های آب روی برگ که مثل ذره بین عمل کرده و باعث سوخته شدن برگ ها می شود.

زرد شدن برگ های پایینی فیکوس: علت زرد شدن برگ های پیرتر آبیاری زیاد و بیش از اندازه بوده که نیاز است بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک باشد.

بیشتر بخوانید

نویسنده آوا صادق بیگی

نظر(19)

 1. سینا فیروزکوهی

  سلام وقت بخیر من توی گلدون گیاه فیکوس الاستیکا مورچه دیدم چند وقتی هم هست که برگهای گیاه فیکوس لول شدن چکار کنم که مورچه ها از بین برن

  1. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 2. روشی

  سلام فیکوس ابلقم دوتا برگش حالت سرسوزی پیدا کرد یکیش از کنارشم قهوه ای شد و داشت زیاد می‌شد دوتا برگشو ازش جدا کردم ممکنه بخاطر کوددهی باشه؟ میشه خاکشو عوض کنم ؟ یکم ساقه برگاش شل شده

  1. عادل آتشین

   آبدهی و کوددهی بیش‌ از حد
   در این 2 مولفه تعادل ايجاد شود و نیز جداکردن 2برگ کار اشتباهی بوده، بزار خاک‌ خشک بشه با هیومیک و آهن آبدهی کن تا از شوک دربیاد، خاک خشک خشک که شد آبیاری مجدد مخصوصا در زمستان

  2. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 3. محمدمصیبی

  درودبرشما گیاه من برگهاش حالت افتاده شده هیچگونه لکه ایی روی برگهاش نیست خواهش میکنم راهنمائیم کنید رطوبتشو بادستگاه تامین کردم ودرست نمیشه

  1. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنماییتون کنن 02122265014

 4. محمدمصیبی

  درودبرشما گیاه من برگهاش حالت افتاده شده هیچگونه لکه ایی روی برگهاش نیست خواهش میکنم راهنمائیم کنید رطوبتشو بادستگاه تامین کردم ودرست نمیشه خاکشو عوض کنم؟

  1. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 5. zahra.e

  سلام روزتون بخیر من ی گیاه فیکوس ابلق دارم وقتی خریدم خوب بود خیلی دوستش دارم اما مدتی هست برگهاش ازدور سیاه میشن و بعد همه جارو میگیره گلدون رو عوض کردیم و خاکش هم با کوده گلخونه ای که ازش خریدیم انجام داد نور هم خیلی خوبه هرچند مدت یکبار محلول گریمور به همه گلدون ها میدم لطفا راهنمایی نمایید ممنونم

  1. عادل آتشین

   آبدهی زیاد و نیز میزان کود بیش از حد، تعادل در این 2 مولفه و نیز فراهم آوردن تهویه ی مناسب هوا در طول شبانه روز، حداقل 3تا 10 دیقه در معرض گردش هوای تازه

  2. sahar

   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا دقیق تر راهنمایی تون کنن 02122265014

 6. رضایی

  سلام وقتتون بخیر من سه ساله یک گیاه فیکوس دارم خیلی خوب بود ورشد داشت الان بیست روزی هست برگهاش آویزون وشل شدن وقسمت بالایی ساقه چروکیده شده وگاهی از پایین یکی از برگهاش وسطش قهوه ای ودورش زرد میشه ومیفته مشکلش از چیه؟ جاش سرد بود حالا آوردم جای گرم.باید چیکار کنم خیلی نگرانم

  1. sahar

   سلام
   لطفا با این شماره تماس بگیرید تا کامل راهنمایی بشید 22265014
   یا به اکانت اینستاگرام دایرکت بدین.
   ممنون

  2. غلامی

   سلام
   گل منم همین مشکل رو داره
   شما جوابی گرفتین؟؟

 7. ارزو احمدی

  سلام من گلدونمو خودم عوض کردم و چون بلنده نصفشو پوکه ریختم نصفشم خاک و فیکوسو کاشتم الان تو مدت یکماه دونه دونه برگهاش از گایین شرو به زرد شدن کرده و داره میوفته در ضمن ته گلدان سوراخ نداره چه کنم؟ ابیاری هفته ای یکبار

  1. sahar

   سلام عزیزم
   ابتدا باید زهکش مناسب در گلدان ایجاد کنید ال آب اضافه خارج شود و موجب پوسیدگی ریشه گیاه و ریزش برگ ها نگردد.

 8. اکرم

  سلام سه هفته هست که گل فیگوس خال گلدونمو عوض کردم روز به روز ساقه های گلم داره پژ مرده میشه چکار کنم خاکشم از گل خونه گرفتم خاک برگ

  1. sahar

   هر چند وقت یه بار آبیاریش میکنین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما