• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Marble petals

گیاه  آپارتمانی پتوس مرمری یک گیاه بسیار جذابی است که به علت رشد خوبی که دارد شهرت دارد. اما گاه ممکن است برگ های پتوس مرمری از حالت ابلق به صورت سبز یک دست دربیایند. به همین دلیل در ادامه علت سبز شدن برگ پتوس مرمری و همچنین علت سیاه شدن برگ پتوس مرمری و سایر مشکلاتی که این گیاه ممکن است پیدا کند می پردازیم.

علت سبز شدن برگ پتوس مرمری

گیاه آپارتمانی پتوس جز گیاهان سازگار با محیط است که به خوبی در نور کم نیز به رشد خود ادامه می دهد. اما باید توجه داشت که کم نور بودن زیاد محیط نگهداری این گیاه باعث می شود حالت ابلق و دو رنگ بودن این گیاه از بین برود و رنگ گیاه به حالت سبز کم رنگ و یک دست دربیاید. لذا برای از بین نرفتن حالت ابلق پتوس بهتر است آن را به محیط پر نورتری منتقل کرد.

علت زرد شدن نوک برگ پتوس مرمری

هنگام زرد شدن برگ های پتوس باید توجه نمود که کدام قسمت های برگ زرد شده تا مشکل را دقیق شناسایی کرد.

  • زرد شدن نوک برگ پتوس مرمری

چنانچه به صورت همزمان چند برگ از پتوس زرد شد علت آن می تواند آبیاری بیش از حد باشد یا برعکس. چنانچه برگ ها سفت هستند اما حاشیه برگ ها زرد می باشند، دلیل اصلی کم آبی و خشک ماندن گیاه به مدت طولانی است. اما در صورتی که برگ ها پژمرده یا پوسیده اند دلیل آن را می توان آبیاری بیش از اندازه عنوان کرد. در نتیجه آبیاری بیش از اندازه و کم آبی برگ های پتوس پس از مدتی زرد و دچار ریزش می شوند.

  • استفاده بیش از اندازه از کود

پتوس ها جز گیاهان آپارتمانی هستند که به یک خاک سبک و غنی برای رشد احتیاج دارند. لذا پتوس نیاز چندانی به کود ندارد. لذا نباید در مصرف کود زیاده روی کنید. بهتر است در صورت مصرف هر 3 ماه یک بار اقدام به کوددهی نمایید. زیاده روی در مصرف کود باعث تجمع مواد زیادی در خاک شده و تاثیر منفی بر روی پتوس بگذارد و برگ های آن را زرد کند.

چنانچه اقدام به کوددهی زیاد به پتوس کردید، اقدام به آب شویی خاک گیاه نمایید و اجازه دهید آب به طور کامل از خاک خارج شود. همچنین می توانید گیاه را به گلدان دیگری با خاک جدید منتقل نمایید.

  • زرد شدن پتوس به علت قارچ

چنانچه پتوس را زیاد آبیاری کنید و سطح خاک را مرطوب نگه دارید ممکن است گیاه دچار قارچ زدگی شود. رشد قارچ ها باعث عدم تغذیه کافی گیاه، پوسیدگی ریشه، زرد شدن و پژمردگی گیاه می شوند. لذا بهتر است دقت نمایید که فاصله بین دو آبیاری به گونه ای باشد که سطح خاک خشک شده باشد. چنانچه قارچ تا ساقه متصل به خاک گسترش پیدا کرده باشد تنها راه برای زنده ماندن گیاه، قلمه زدن بخش های سالم است.

  • قرار دادن در دمای بالا و کم

مناسب ترین دما برای رشد و ادامه زندگی پتوس بین 18 تا 29 درجه سانتی گراد است. حال هر چه دما محیط گیاه از این رنج بیشتر یا کمتر باشد، گیاه ممکن است دچار زردی و پژمردگی شود. بنابراین بهتر است چک کنید که گیاه چسبیده به پنجره یا در نزدیکی شوفاژ نباشد.

ایجاد لکه های سفید رنگ روی برگ های پتوس مرمری

علت آن می تواند آفت شپشک آرد آلود باشد. برای از بین بردن آفت شپشک آردآلود باید از سم های آفت کش استفاده کنید. همچنین می توانید با کمک آب و صابون یا پنبه ای آغشته به سم  لکه ها را تمیز و گیاه را تیمار نمایید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که هیچ اثری از آلودگی و آفت باقی نماند.

علت قهوه ای شدن زیر برگ های پتوس

این مورد می تواند به علت آفت و حشره باشد. بنابراین بهتر است هفته ای یک بار با سم حشره کش گیاه خود را سم پاشی کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که علائم به صورت کامل از بین بروند.

چرا پتوس مرمری رشد نمی کند

از علت های اصلی رشد نکردن پتوس مرمری می توان به عدم تغذیه مناسب و نور کم اشاره کرد. جهت رفع این مشکل باید اقدام به کوددهی به اندازه کافی و طبق دستورالعمل موجود بر روی بسته بندی کود نمایید. همچنین گیاه پتوس را به جایی منتقل کنید که نور کافی به آن می تابد.

علت سیاه شدن برگ های پتوس مرمری

هنگامی که پتوس در معرض نوسانات شدید دمایی قرار می گیرد ممکن است بعد از مدتی برگ های آن سیاه و شروع به ریزش کنند. همانطور که قبلا گفتیم ایده آل ترین دما برای رشد پتوس بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.

حال در دمای 10 الی 12 درجه سانتی گراد گیاه رشد گیاه به طور کامل متوقف می شود. در دمای بالاتر از 29 در جه نیز برگ های گیاه پتوس سیاه و پس از مدتی می ریزد.

علت کوچک شدن برگ پتوس

علت کوچک ماندن برگ های پتوس یا ریز شدن برگ های پتوس مرمری می تواند بسیار باشد. اما علت اصلی ریز ماندن برگ های پتوس مرمری پایین بودن رطوبت گیاه می باشد. لذا باید در صورت مشاهده اقدام به آبیاری منظم کرد.

کلام آخر

آن دسته عزیزانی که دارای پتوس مرمری هستند و پتوس شان دچار آفت یا مشکلات و بیماری های متنوع شده است می توانند سوالات خود را در این بخش قرار دهند تا با پاسخ دهی کارشناسی شده به شما عزیزان گیاهان شاداب تر و سالم تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما