• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
2 (37)

گل ارکیده با رنگ های پر جنب و جوش و جذابیت ظریف خود، اغلب علاقه مندان را به داشتن تعداد بیشتر ترغیب می کند. تمایل به تکثیر این شکوفه های گرانبها یک احساس رایج در بین کسانی است که زیبایی داشتن یک ارکیده در خانه را تجربه کرده اند. اگر شما نیز مشتاق هستید که به هنر تکثیر ارکیده بپردازید و می خواهید مراحل دقیق پرورش این گیاهان نفیس را بدانید. با ما همراه باشید و این مقاله را از نادی گاردن بخوانید.

صبر و دانش کلید تکثیر بی عیب ارکیده

تکثیر گل ارکیده به ترکیبی از صبر و دانش نیاز دارد. پیروی از روش های استاندارد و اطمینان از شرایط بهینه در طول فرآیند، ظهور یک گیاه جدید و پر جنب و جوش را در فضای زندگی شما تضمین می کند. با رعایت مراحل تکثیر و حفظ مراقبت های توصیه شده، این اطمینان را به شما می دهیم که گیاه حاصل از تلاش شما، هم شکوفا و هم درخشنده خواهد بود.

روش های تکثیر گل ارکیدهروش های تکثیر ارکیده

قبل از اینکه به سراغ تکثیر ارکیده برویم اطمینان حاصل کنید که لوازم زیر را در اختیار دارید.

قیچی هرس، گلدان، خزه، مخلوط خاک مناسب برای رشد ارکیده و یک گیاه سالم ارکیده که در مرحله شکوفایی و گل‌دهی ‌اش نیست.

  1. تکثیر از روش قلمه زنی ساقه

تکثیر گیاه از طریق ساقه یک روش محبوب برای تکثیر ارکیده است. در این روش برای تکثیر ارکیده از دو روش پاجوش و برش ساقه انجام می شود. شرایط انجام و محل برش هر یک از این روش ‌ها با یکدیگر متفاوت است.

تکثیر ساقه ارکیده با پاجوش

بهترین زمان تکثیر ارکیده با پاجوش بعد از گل ‌دهی گل ارکیده و فصل بهار است. برای استفاده از روش پاجوش باید در قسمت اتصال برگ به ساقه پاجوش ‌ها را مشاهده کنید؛ در غیر این‌ صورت امکان استفاده از این روش وجود ندارد. گیاه چه ‌ها برای جدا شدن از گیاه اصلی باید 2 تا 3 برگ داشته و رشد ریشه آن‌ نیز به اندازه 5 تا 7 سانتی ‌متر رسیده باشد. در چنین شرایط رشدی، می ‌توانید با استفاده از یک قیچی تیز و ضد ‌عفونی‌ شده از گیاه مادر جدا کنید و کاشت ارکیده در گلدان را انجام دهید تا به‌‌صورت مستقل رشد کند. بعد از انتقال به گلدان جدید کافیست تا 6 ماه صبر کنید تا رشد ریشه های جدید را مشاهده کنید.

تکثیر گل ارکیده از طریق شاخهتکثیر و قلمه زدن ارکیده از خود ساقه

برای تکثیر گل ارکیده با ساقه از قسمتی از ساقه که گره دارد از حدود 2 سانتی متر بالا و پایین گره را برش داده و درون خاک مرطوب بکارید. سپس آن را با پلاستیک بپوشانید تا هرچه سریع تر ریشه دهد. بعد ار ریشه دهی آن را به یک گلدان جدید منتقل کنید.

  1. تکثیر ارکیده با کاشت بذر

تکثیرارکیده از طریق بذر، یک گزینه بسیار مفید است. علیرغم طولانی شدن مدت این فرآیند، پتانسیل موفقیت و به ثمر رسیدن گیاه بالا است. این روش نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد.

  1. تکثیر از طریق پیاز کمکی

تکثیر ارکیده از طریق پیازچه یکی دیگر از تکنیک هایی است که برای تکثیر گل ارکیده استفاده می شود. این روش شامل جداسازی و پرورش دقیق پیازهایی است که به تکثیر موفق این گیاه خاص کمک می کند. بعضی ارکیده ‌ها مثل سیمبیدیوم، دارای شبه‌ پیاز هایی هستند. این شبه‌ پیاز، وظیفه ذخیره ‌سازی آب و عناصر ضروری را برعهده دارد. در این روش تنها باید پیاز آن را از ریزوم جدا کرده و در گلدانی با خزه اسفاگنوم مرطوب بکارید. هر زمان که رشد ریشه‌ ها آغاز شد، گیاه را به خاک معمولی مناسب برای ارکیده منتقل کنید.

  1. تکثیر گل ارکیده چگونه استتکثیر از طریق تقسیم

حال، با در نظر گرفتن این اصول، بیایید به پیچیدگی های تکثیر ارکیده از طریق تقسیم بپردازیم. این فرآیند شامل جداسازی دقیق ریزوم ها است، روشی که برای گونه های ارکیده چند ساقه مانند Dendrobium یا Cattleya طراحی شده است. شایان ذکر است که این روش برای ارکیده های تک ساقه مانند Phalaenopsis قابل اجرا نیست.

نمونه هایی را که مظهر سلامتی، بلوغ و حضور قابل توجه ساقه ها یا شبه پیاز هستند، در اولویت قرار دهید. پس از این به دست آوردن، ارکیده را با دقت از گلدان آن بیرون بیاورید و با ظرافت شبکه پیچیده گره های ریشه را باز کنید. ریزوم را به گونه ای تقسیم کنید که 4-3 پیاز / ساقه را به خود اختصاص دهد که هر کدام رشد فعال را نشان می دهند. رعایت این معیارها اغلب معادل نصف شدن کامل ریزوم است. برای پایان دادن به فرآیند، هر بخش را در یک محیط خاکی مناسب بکارید.

  1. تکثیر از طریق کیکی یا گیاهچه

یکی دیگر از روش های تکثیر گل ارکیده استفاده از گیاهچه است. گیاهچه ها در ساقه یا پایه گیاه رشد می کنند. اگر ارکیده شما دارای گیاهچه است، خود را خوش شانس بدانید! در واقع، گیاه شما نیمی از مسیر تکثیر را به طور مستقل طی کرده است. وجود چنین گیاهچه هایی در ارکیده های تک پا، مانند Phalaenopsis، اهمیت بیشتری دارد زیرا تکثیر آنها کمی چالش برانگیزتر است، اما خوشبختانه، این ارکیده ها اغلب گیاهچه دارند.

گیاهچه را تا زمانی که تعدادی برگ‌ را برویاند و یک سیستم ریشه هوایی سالم پیدا کند به حال خود رها کنید.

بعد از اینکه کیکی به حد کافی رشد کرد. کیکی را با کمک یک قیچی یا چاقوی استریل شده از گیاه مادر جدا کنید.

ارکیده کودک خود را در گلدان و خاک مشابه با گیاه مادر بکارید. همچنین می‌توانید آن را در کنار گیاه مادر و در همان گلدان اصلی نیز بکارید.

از آنجایی که گیاهچه از قبل دارای سیستم کامل ریشه‌ای است. پس از کاشت به خوبی به رشد خود ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما