• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
نگهداری گل ارکیده

راهنمای نگهداری گل ارکیده

این گل های ظریف و خاص قلب علاقه مندان به گل و گیاهان آپارتمانی را تسخیر کرده اند. گل های ارکیده (Orchid) نه تنها به دلیل زیبایی، بلکه برای مراقبت های منحصر به فردشان نیز شناخته می شوند. این گل با توجه به زمان گلدهی طولانی محبوبیت زیادی در بین افرادی به دنبال زیبایی طولانی هستند پیدا کرده است. ما در ادامه قصد داریم تا نکات و تمام مراقبت هایی که برای نگهداری  بهتر گیاه نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. اطمینان حاصل می کنیم که منبع اطلاعاتی دارید که از هر مقاله دیگری در گوگل بالاتر است.

 

انتخاب ارکیده مناسب

انتخاب ارکیده مناسب اولین قدم در مراقبت موفق از ارکیده است. بیش از 25000 گونه مختلف ارکیده وجود دارد که هر کدام نیازهای مراقبت منحصر به فرد خود را دارند. اما به طور کلی این مراقبت برای گل های ارکیده که به طور رایج در گل فروشی ها یافت می شود مناسب است.

ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsis

ارکیده های فالانوپسیس که با نام “ارکیده پروانه” شناخته می شوند، یک انتخاب عالی برای افراد عادی  هستند. آنها نسبتاً به نگهداری کمی نیاز دارند و در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگو ها وجود دارند هستند. بیشتر ارکیده های موجد در گل فروشی ها از این نوع از ارکیده ها هستند.

عکس گل ارکیده

ارکیده کاتالیا Cattleya

ارکیده های کتلیا که اغلب به آنها ” Corsage Orchid ” گفته می شود، به دلیل شکوفه های خیره کننده و بزرگشان محبوب هستند. آنها به نور روشن تر و رطوبت بیشتر نیاز دارند.

ارکیده کاتالیاارکیده دندروبیوم Dendrobium

ارکیده های دندروبیوم از نظر شکل و اندازه متنوع هستند و بسته به گروهشان به مراقبت های متفاوتی نیاز دارند. برای بهترین مراقبت در مورد Dendrobium خاصی که دارید تحقیق کنید. زیرا نگهداری از انواع آنها کی پیچیده تر است.

ارکیده دندروبیوم نگهداری گل ارکیده

نگهداری گل ارکیده کار چندان دشواری نیست. این گل زیبا در لیست گیاهان کم نور و آب کم قرار می‌ گیرد. گلهای زیبای آن حدود 3 تا 6 ماه ماندگاری دارند و بعد از آن با چیدن گلهای خشک شده، دوباره در فصل رشد گل می دهد. ما در اینجا بیشتر در مورد ارکیده فالانوپسیس صحبت می کنیم.

همیچنین می توانید از طریق لینک زیر  اقدام به خرید این گل نمایید.

 

نور مناسب برای رشد گل ارکیده

نور مناسب برای سلامت گل ارکیده شما بسیار مهم است. این گل به محیطی با نور متوسط و سایه نیاز دارد، اما اصلا نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. کنار پنجره ‌ای رو به شرق یا شمال با نور خورشید فیلتر شده مناسب ترین نور برای رشد این گیاه است. و حتما دقت کنید تا گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

دما

گل های ارکیده همچنین نیازهای دمایی خاصی دارند و بیشتر آنها در محدوده دمایی 60-80 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) رشد می کنند. مطمئن شوید که این شرایط را برای نوع خاص ارکیده خود حفظ کنید.

روش های صحیح آبیاری گل ارکیده

آبیاری بیش از حد یکی از رایج ترین اشتباهات در مراقبت از گل ارکیده است. ارکیده های مختلف نیاز آبیاری متفاوتی دارند، اما چند نکته کلی اعمال می شود:

همیشه از آب با دمای اتاق استفاده کنید.

ارکیده ها را در اوایل روز آبیاری کنید تا رطوبت اضافی تبخیر شود.

به طور کامل آبیاری کنید اما از زهکشی خوب برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه اطمینان حاصل کنید.

بین دو آبیاری اجازه دهید سطح رویی خاک کمی خشک شود.

با رعایت این نکات شما به طور کامل نیاز گیاه به آب را برطرف می کنید و گیای همیشه شاداب خواهید داشت.

عکس گل ارکیده رطوبت گل ارکیده

ارکیده ها بومی محیط های گرمسیری هستند، بنابراین در رطوبت بالا رشد می کنند و گلی رطوبت دوست هستند. در اینجا چند راه برای حفظ سطح رطوبت مناسب برای ارکیده آورده شده است:

می‌توانید روزانه با اسپری آب گیاه را غبار پاشی کنید.

از سینی رطوبت با آب و سنگریزه استفاده کنید.

ارکیده های خود را با هم گروه کنید تا یک محیط کوچک ایجاد کنید.

در اتاقی که ارکیده شما در آن قرار دارد از یک دستگاه بخور استفاده کنید.

خواندن مقاله افزایش عمر گل ارکیده را بخوانید.

کود دهی ارکیده

ارکیده ها به کود های مخصوص ارکیده نیاز دارند که مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین کند. استفاده از کود ارکیده متعادل در طول فصل رشد و کود با نیتروژن کمتر در فصل خواب بسیار مهم است. همچنین می توانید برای تقویت گیاه از قطره ارکیده استفاده کنید.

خاک گل ارکید

خاک گل ارکیده با سایر گل و گیاه آپارتمانی فرق دارد. ترکیب خاک گیاه ارکیده باید شامل قطعات اسفنج، براده ی چوب، پرلیت، خزه، ذغال و پوست درخت می باشد. چنانچه این گیاه را در خاک معمولی بکارید ممکن است دچار قارچ شود و عمر آن نیز کوتاه شود.

گلدان ارکیده و گلدان مجدد

ارکیده ها را باید در یک مخلوط با زهکشی خوب در گلدان قرار دهید.

گلدان مجدد گل ارکیده فقط باید در صورت لزوم انجام شود، معمولاً هر 1-2 سال. نشانه هایی که نشان می دهد ارکیده شما نیاز به گلدان مجدد دارد عبارتند از: ریشه های شلوغ، زهکشی ضعیف، یا یک محیط فشرده برای گلدان.

هرس و نگهداری

نگهداری منظم کلید سلامت ارکیده است. مراقب برگهای مرده یا زرد شده باشید که باید هرس شوند. برای تشویق دوباره شکوفه دادن، سنبله های گل را درست بالای یک گره کوتاه کنید.

مشکلات رایج نگهداری ارکیده

حتی با بهترین مراقبت، ارکیده ها می توانند با مشکلاتی مانند آفات و بیماری ها مواجه شوند. برخی از مشکلات رایج عبارتند از: حشرات فلس، شپشک آردآلود و پوسیدگی ریشه. بسیار مهم است که به طور منظم ارکیده های خود را برای مراقبت و درمان زودهنگام این مشکلات بررسی کنید.

عکس گل ارکیده بنفششکوفه دادن گل ارکیده

دیدن شکوفه دادن ارکیده یکی از لذت بخش ترین لحظات در مراقبت از ارکیده است. صبور باشید، زیرا انواع مختلف ارکیده چرخه‌های شکوفایی متفاوتی دارند و ممکن است مدتی طول بکشد تا ارکیده دوباره شکوفا شود. مراقبت کافی، صبر و شرایط مناسب در نهایت منجر به شکوفه های زیبا می شود.

جمع بندی

مراقبت از گل ارکیده زمانی که به درستی انجام شود. این کار یک سرگرمی با ارزش و رضایت بخش است. به یاد داشته باشید که هر نوع ارکیده منحصر به فرد است و ممکن است شرایط خاصی داشته باشد. با پیروی از دستورالعمل های ذکر شده در این راهنمای جامع، به خوبی در راه تبدیل شدن به یک متخصص مراقبت از ارکیده خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما