• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
1 (33)

این دستورالعمل های گام به گام به شما کمک می کند تکثیر گل یشم را با موفقیت انجام دهید. وقتی صحبت از ساکولنت ها می شود، گل یشم (Crassula ovata) از ساده ترین گیاهان برای رشد هستند. تکثیر گل یشم یک راه مقرون به صرفه برای اضافه کردن تعداد بیشتری از این گیاهان آپارتمانی با مراقبت آسان به مجموعه خود و نجات ساقه ها و برگ های شکسته دارید. این نکات و دستورالعمل های گام به گام هر آنچه را که باید در مورد تکثیر گیاهان یشم در خاک و آب بدانید را به شما آموزش می دهد.

نکاتی در مورد تکثیر گیاه یشم

انواع گل یشم را می توان در هر زمانی از سال تکثیر کرد. اما اگر گیاهان خود را که در بهار یا تابستان رشد می کنند تکثیر کنید. بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

دمای گرم ریشه زایی را تسریع می کند. ضروری است که برگ و ساقه های پلاسیده و زرد را از گیاهان سالم جدا کنید. گیاهان یشم که تحت استرس هستند یا از آفات یا بیماری ها رنج می برند ممکن است به خوبی ریشه ندهند. با این حال، اگر گیاهان یشم دارای برگ های سبز روشن و چاق باشند. این احتمال وجود دارد که قلمه هایی که می گیرید بدون هیچ مشکلی ریشه دار شوند.

در مورد آبیاری گل یشم به خصوص در زمستان بسیار مراقب باشید. چرا که مهمترین علت شل شدن ساقه گل یشم آبیاری بیش از اندازه گیاه می باشد.

نحوه تکثیر گل یشمتکثیر گیاهان یشم با قلمه ساقه در خاک

ساده ترین و مطمئن ترین راه برای تکثیر گیاهان یشم جدید، کاشت قلمه های ساقه در خاک است. قلمه های ساقه، گیاهان یشم بزرگتری تولید می کنند و ریشه ها را سریعتر از قلمه های برگ ایجاد می کنند. با این حال، اگر می خواهید تعداد زیادی قلمه ساقه بردارید، به یک گیاه یشم بزرگ نیاز دارید.

مراحل تکثیر گل یشم از طریق خاک

مرحله 1: با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز، قلمه های ساقه سالم را از یک گیاه یشم جدا کنید. مستقیماً زیر یک گره برگ برش دهید. و اطمینان حاصل کنید که هر قلمه حداقل سه یا چهار برگ سالم در بالای ساقه خود دارد. اگر قلمه ‌های شما در قسمت پایینی ساقه ‌هایشان برگ دارند. به آرامی پایین ‌ترین برگ ‌ها را جدا کنید تا بتوانید بعداً قلمه ‌ها را در خاک بکارید.

مرحله 2: قلمه ها را روی یک بشقاب یا حوله کاغذی قرار دهید. آنها را به مکانی گرم و خشک که دور از تابش مستقیم نور خورشید است منتقل کنید. بگذارید قلمه ها برای چند روز بدون مزاحمت خشک شوند. این فرآیند به انتهای ساقه بریده شده اجازه می دهد تا پینه شود و احتمال پوسیدگی قلمه ها در آینده را کاهش می دهد.

تکثیر گل یشم از طریق ساقهمرحله 3: قلمه ها را به صورت عمودی در گلدان های کوچک پر از مخلوط گلدانی از قبل مرطوب شده بکارید. برای ساکولنت ها و کاکتوس ها مناسب است. ساقه ها را در عمق حدود 1 اینچ در زیر لایه دفن کنید. خاک اطراف قلمه ها را محکم کنید تا آنها را صاف نگه دارید. برای افزایش احتمال ریشه دار شدن قلمه ها، قبل از کاشت، انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

مرحله 4: گلدان ها را به یک طاقچه آفتابگیر که نور روشن و غیرمستقیم دریافت می کند، منتقل کنید. جایی که برای چند هفته رشد می کنند. در طول این مدت، هر زمان که سطح خاک خشک شد، قلمه ها را به میزان کم آبیاری کنید.

مرحله5: وقتی قلمه ها رشد جدیدی نشان می دهند و نمی توانند به راحتی از خاک بیرون بیایند. متوجه می شوید که ریشه دارند. در صورت نیاز، قلمه های گیاه یشم ریشه دار را در گلدان های بزرگتر قرار دهید.

قلمه های یشم را در حین ریشه زایی با کیسه های پلاستیکی نپوشانید. گیاهان یشم به رطوبت بیش از حد حساس هستند و محیط بیش از حد مرطوب احتمال پوسیدگی را افزایش می دهد.

تکثیر گل یشم در آب

گیاهان یشم معمولاً با اطمینان بیشتری در خاک ریشه می کنند. اما می‌ توانید این گیاهان آپارتمانی را در آب نیز تکثیر کنید. به خاطر داشته باشید که گیاهان یشم که در آب رشد می ‌کنند اغلب به سرعت ریشه می ‌دهند.

تکثیر گل یشم در آبمراحل تکثیرگل یشم در آب

مرحله 1: قلمه های ساقه گیاهان یشم را بردارید و اجازه دهید آنها را برای چند روز پینه کنند. درست مانند زمانی که گیاهان یشم را در خاک ریشه می دهید.

مرحله 2: قلمه ها را در یک شیشه یا گلدان شفاف و داخل آب قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ته قلمه ها در آب غوطه ور هستند و تمام برگ ها بالای خط آب قرار دارند. در صورت نیاز مقداری شن تمیز به شیشه های تکثیر اضافه کنید تا قلمه ها صاف نگه داشته شوند.

مرحله 3: قلمه ها را به نور روشن و غیر مستقیم منتقل کنید و 4 تا 5 هفته صبر کنید تا ریشه دار شوند. در این مدت، شیشه های تکثیر را مرتباً چک کنید و زمانی که آب کم شد یا کدر شد، آب را تعویض کنید.

مرحله 4: زمانی که قلمه های یشم شما ریشه پیدا کرد. قلمه ها را در گلدان هایی بکارید که با مخلوط گلدانی با زهکشی مناسب در خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت ها پر شده است. ریشه های گیاه یشم را در عمق حدود 1 اینچ دفن کنید و کمی آبیاری کنید. گیاهان یشم جدید خود را به نور روشن و غیر مستقیم منتقل کنید و زمانی که خاک خشک شد به آنها آبیاری کنید.

تکثیر گل یشم از طریق برگ

از آنجایی که گیاهان جدید یشم می توانند از یک برگ رشد کنند. اگر چند برگ از گیاهان خود را ببرید. این می تواند یک راه حل عالی باشد. همچنین اگر می خواهید گیاهی را که برای قلمه ساقه خیلی کوچک است تکثیر کنید. می توانید از روش های تکثیر گل یشم از طریق برگ استفاده کنید.

مراحل تکثیر گل یشم از طریق برگ

مرحله 1: برگ های ریخته شده از گیاه را جمع آوری کنید. یا به آرامی با انگشتان خود برگ ها را بشکنید. بریدن برگ ها با چاقو می تواند به برگ ها آسیب زده و احتمال ریشه دار شدن آنها را کاهش دهد. برگ هایی را انتخاب کنید که دست نخورده، سالم، چاق و بدون سوراخ، شکستگی یا علائم بیماری باشند.

تکثیر گل یشم از طریق برگمرحله 2: قلمه های برگ را روی یک حوله کاغذی یا بشقاب پهن کنید.  آنها را به مدت چند روز در مکانی گرم و تاریک قرار دهید تا بریده شده آنها به پینه تبدیل شوند.

مرحله 3: گلدان های کاشت را با مخلوط گلدانی از قبل مرطوب شده مناسب برای ساکولنت ها و کاکتوس ها پر کنید. برگ های یشم را به صورت صاف در یک لایه روی بستر پخش کنید تا برگ ها با یکدیگر تماس نداشته باشند.

در حالی که می توانید برگ های یشم را در گلدان تکثیر کنید. اگر می خواهید چندین برگ یشم را به طور همزمان تکثیر کنید. می توانید از سینی های شروع بذر نیز استفاده کنید.

مرحله 4: قلمه های برگ یشم را در نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید. زمانی که سطح بالای خاک خشک شد، آنها را به مقدار کم آبیاری کنید. نیازی به پوشاندن برگ های یشم با گنبد رطوبتی در حین ریشه زدن نیست.

مرحله 5: پس از چند هفته، برگ های یشم باید شروع به ریشه کردن کنند. سپس آنها در عرض دو ماه گیاهچه های کوچکی ایجاد می کنند. هنگامی که این گیاهچه ها 1 تا 2 اینچ بلند شدند. آنها را در ظروف جداگانه پر از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب قرار دهید. و حالا مانند یک گیاه یشم بالغ از آنها مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما