• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

با فرا رسیدن فصل سرما یکی از دغدغه های دوستاران گل و گیاه آپارتمانی داشتن گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما است. در فصل زمستان به دلیل کاهش درجه حرارت و کم شدن میزان تابش نور خورشید خوب است که گیاهان مناسب این فصل را بشناسیم. در ادامه به معرفی مقاوم ترین گیاهان به سرما را معرفی می کنیم.

1- گیاه زاموفیلیا

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا جز مقاوم ترین، سرسبزترین و پرفروش ترین گل های آپارتمانی است. این گیاه جز گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم نیز می باشد. از این رو برای خانه هایی که اصلا نورگیر نیستند یا نور کمی دارند بسیار مناسب می باشد. (البته توجه داشته باشید که زاموفیلیا در نور کم زنده می ماند اما رشد بسیار کمی خواهد داشت.)

از آنجا که زاموفیلیا مقاوم به نور کم و سرما می باشد می توانید در هر قسمت از خانه ی خود قرار دهید و نگران نباشید. البته توجه داشته باشید که گیاه زاموفیلیا را در برابر تابش نور مستقیم قرار ندهید چون دچار سوختگی می شود.

 برای اطلاعات بیشتر مقاله علت زرد شدن برگ زاموفیلیا را بخوانید 

2- آگلونما

گیاه آپارتمانی آگلونما جز گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما است که دارای برگ های زیبا و جذابی می باشد. آگلونما از نظر ژنتیکی در برابر سرما مقاوم است و در شرایط نور کم نیز از بین نمی رود. از طرفی این گیاه جز گیاهان تصفیه کننده هوا نیز می باشد.

3-گل سیکلامن

گیاه سیکلامن از جمله گل های مخصوص فصل پاییز و سرما است که مقاومت بسیار خوبی در برابر سرما دارد. گل سیکلامن در رنگ های مختلف نقره ای، سفید، قرمز و .. با برگ های مرمری کل زمستان را دوام  می آورد. این گیاه به دلیل گل های بسیار زیبایی که دارد جز پرطرفدارترین گل های زمستانی است.

همچنین خوبی گل سیکلامن این است که زمانی که از بین می رود پیاز آن باقی می ماند. بنابراین می توانید در سال بعدی مجددا پیاز را بکارید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

4- پتوس

گل آپارتمانی پتوس یک گیاه فوق العاده مقاوم و زیبا است. گل پتوس برخلاف سایر گیاهان آپارتمانی در برابر گرما و سرما مفاومت خوبی از خود نشان می دهد. این گیاه مقاومت بسیار بالایی در برابر نور کم دارد و به راحتی رشد می کند. پتوس برای مکان هایی همچون اتاق خواب و دفاتر بسیار مناسب است.

تکثیر گل پتوس، بسیار ساده و آسان می باشد. شما می توانید از طریق قلمه، تقسیم بوته و ریشه دار کردن در آب این گیاه را تکثیر کنید.

گل پتوس

5-گل کوکب

به دلیل اینکه شکوفه های گل کوکب در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز باز می شوند به گیاه زمستانی معروف است. گل کوکب دارای طیف رنگی زیبا و متنوعی است. اگر می خواهید گل کوکب را در باغچه خود بکارید بهتر است قسمتی از باغچه را انتخاب کنید که در تابستان آفتاب کاملی دارد تا زیبایی کوکب بیشتر نمایان شود. همچنین این گل زیبا با آبیاری زیادی در فصل تابستان نیاز دارد.

پرورش و نگهداری گل کوکب

6- گل یوکا

گل آپارتمانی یوکا یک گیاه بسیار مقاوم است که در فصل سرما نیز همواره پایدار باقی می ماند. در صورتی که به درستی از این گیاه محافظت کنید؛ می توانید برای چندین سال این گیاه را در خانه داشته باشید.

 گل یوکا دارای برگهای بزرگ، کشیده، شمشیری مانند و نوک تیز است. این گیاه دارای  یک تنه چوبی زیبا است که آن را تبدیل به درختچه آپارتمانی کرده است. گیاه یوکا نسبت به خشکی و آفات بسیار مقاوم است. بنابراین علت پژمردگی یوکا می تواند آبیاری بیش از اندازه این گیاه باشد.

قیمت گل یوکا

7- گل داوودی

گل داوودی زیبا از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرماست که می تواند  در فصل زمستان هم داخل باغچه و هم در داخل آپارتمان قرار بگیرد. گل داوودی یکی از رايج ترین و محبوب ترین گل هایی است که در باغ های ایرانی و طراحی فضای سبز رواج دارد. رنگ گل داودی متنوع است و به رنگ های طلایی ، سفید، زرد، قرمز،صورتی، اسطوخودوس و بنفش دیده شده است.

توجه کنید اگر در خانه حیوان خانگی دارین مراقب باشین که این گیاه را نخورند چرا که باعث مسمویت آنها خواهد شد. برای رشد بهتر و شادابی گیاه داوودی بهتر است به صورت هفتگی از کودهایی که دارای ازت و پتاس هستند استفاده کنید.

گل داوودی در سب سنتی نیز بسیار پرطرفدار است. از این گیاه برای رفع سینه‌درد، تسکین سردرد، کاهش فضار خون، درمان دیابت و …. استفاده می شود. خاصیت این گیاه انقدر زیاد است که در کشور چین از دمنوش گیاه داوودی به عنوان یک نوشیدنی تابستانه استفاده می کنند. علاوه بر این این گیاه در بهبود سرماخوردگی و انفولانزا و همچنین سالم سازی کبد تاثیر خوبی دارد.

8- گل بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفرقایی جز گل هایی است که در فصل زمستان  پایدار می ماند. این گیاه دارای رنگ های متنوعی است. برگ های بنفشه آفريقايي مخملی و کرک‌دار است که روی ساقه فشرده و کوتاه قرار دارند. این گیاه در تمام طول سال گل می دهد. بهترین زمان آبیاری بنفشه آفریقایی هنگامی است که خاک آن خشک باشد.

بنفشه آفریقایی

جهت اطلاعات بیشتر مقاله تکثیر گل بنفشه آفریقایی را دنبال کنید

9- بنت قنسول

گیاه بنت قنسول به گل کریسمس نیز مشهور است. در فصل زمستان تمام گلفروشی ها پر از بنت قنسول است.  گل کریسمس دارای برگ هایی به رنگ قرمز تا صورتی با برگ های نسبتا کشیده و نوک تیز است. این گیاه نسبت به سرما سازگار است و با افزایش بیش از حد دما برگ هایش می ریزد.  بهتر است بنت قنسول را در نزدیکی پنجره و در محل نورگیری قرار دهید. همچنین بنت قنسول جز گیاه آپارتمانی ارزان قیمت است.

گیاه کریسمس

10- بن سای شفلرا

شفلرا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما است. این گیاه دارای برگ های براق سبز می باشد. مراقبت و نگهداری از شفلرا آسان می باشد. چرا که این گیاه قادر است در هر شرایط نوری مختلف سازگاری از خود نشان دهد. از این رو در شرایطی که نور خورشید بسیار کم است این گیاه با نور مصنوعی به حیات خود ادامه می دهد.

Schefflera

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما