• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
cactus baner

یکی از دغدغه های افرادی که در آپارتمان های کم نور زندگی می کنند داشتن کاکتوس بدون نور یا مقاوم به نور کم باشد. برای همین سعی کردیم در این مقاله به معرفی ساکولنت و کاکاتوس های کم نور و مقاوم در آپارتمان اشاره کنیم.

آلوئه ورا

آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که دارای اندازه و ابعاد متفاوتی است. گونه های کوچک، پیوندی و کم رشد آن به نور زیادی احتیاج ندارد. بنابراین می توان آلوئه ورا را در خانه نگه داری کرد. آلوئه ورا برگ های کلفت و گوشتی دارد. رنگ این گیاه زیبا سبز یا سبز مایل به آبی خاکستری است.

اگر هیچگونه اطلاعات گیاهی ندارید ساکولنت آلوئه ورا می تواند گزینه خوبی برای نگهداری باشد. بهتر است این گیاه را زمانی که خاک آن کاملا خشک است آبیاری کنید. البته اگر بتوانید آن را در جایی بگذارید که یکی یا دو ساعت آفتاب بخورد عالی است. اما اگر چنین موقعیتی را نداشتید همان سایه روشن نیز برای این گیاه مناسب است.

کاکتوس بدون نور

توجه کنید گیاهچه های جدید آلوئه ورا را از گلدان خارج کنید تا فضای رشد کافی داشته باشد.

کاکتوس هاورتیا

کاکتوس‌ هاورتیا یکی از کاکتوس های مقاوم یا کاکتوس بدون نور است. این کاکتوس خانگی شباهت بسیار زیادی به آلوئه‌ورا دارد و به نور و گرمای زیاد نیز حساس است. ریشه‌های این کاکتوس، گوشتی و پر آب هستند. بنابراین می‌توانند به مدت‌ زیادی بدون نیاز به آب رشد کنند. این کاکتوس زیبا می تواند گزینه مناسبی برای خانه‌ و محل کار باشد.

کاکتوس بدون نور

آشوریا یا ساق عروس

ساکولنت آشوریا به شکل بوته ای بوده و ظاهری بسیار زیبا دارد. رنگ و پهنای برگ آشوریا متنوع است. برخی از گونه های آشوریا به نور کم سازگار هستند و باید دور از نور مستقیم خورشید قرار داد. به همین دلیل نیز به آب بسیار کمتری نیاز دارند.

کاکتوس بدون نور

ریپسالیس

کاکتوس بدون نور ریپسالیس دارای 2 ویژگی خاص می باشد که آنها را از سایر کاکتوس متمایز می کند. اول اینکه این گیاه کاملا رونده است. به این صورت که روی یک گیاه دیگر رشد خواهد کرد. به همین دلیل رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز را از گیاهان اطراف خود جذب می کند. ویژگی جالب دیگر ریپسالیس این است که برخلاف بسیاری از ساکولنت ها و کاکاتوس های در معرض نور مستقیم خورشید و خاک خشک ممکن است آسیب ببینند.

بنابراین گیاه ریپسالیس را می توان از جمله گیاهانی برشمرد که برای منازل کم نور بسیار مناسب می باشد. البته این گیاه نسبت به خشکی مقاومت زیادی ندارند به همین دلیل به آبیاری بیشتری نیاز دارد. این گیاه زیبا در نور صبح و سایه غروب به خوبی رشد می کند.

یکی از محبوب ترین گونه های ریپسالیس: باکیفرا یا کاکتوس دارواش است. این گونه همانطور که گفتیم به نور کم نیاز دارند و در سایه به خوبی رشد می کنند.

کاکتوس بدون نور

سدم مورگانیانوم (دم الاغ)

سدم مورگانیانوم ساکولنتی از جمله گیاهان رونده است که به دلیل ظاهری جالبی که دارد به دم الاغ نیز مشهور است. در واقع این ساکولنت ردیفی از برگ های سبز شبیه به قطره دارد به همین دلیل از گلدان آویزان است.

مناسب ترین خاک برای سدم مورگانیانوم خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است. برای رشد بهتر می توانید کوددهی نیز انجام دهید. گیاه دم الاغ را می توانید هفته ای یک بار آبیاری کنید. اما قبل از آبیاری مطمئن باشید خاک گلدان خشک است.

کاکتوس بدون نور

گاستریا

شکل ظاهری این گل شبیه به معده است به همین دلیل به گاستریا که به لاتین معده است مشهور است. این گیاه دارای برگ ها بلند، فرخورده و شیار دار است. این گیاه در محیط های کم نور، گرم سازگار هستند. بنابراین از جمله گیاهان مناسب برای محیط خانه می باشد.

کاکتوس بدون نور

رشته موزی (سنسیو)

این کاکتوس مانند یک رشته مروارید است اما برگ های آن به شکل موزهای کوچک است. این گیاه نیز به شکل آویزان و رونده است. بهتر است این گیاه در بیرون از خانه اما سایه نگهداری شود. دقت داشته باشید که این گیاه سمی است و حیوانات خانگی نباید آن را بخورند.

رشته موزی به آبیاری زیادی نیاز ندارد و هر گاه خاک آن کاملا خشک شد اقدام به آبیاری کنید. بهتر است خاک سنسیو دارای زهکشی مناسبی باشد.

کاکتوس بدون نور

مرجان

مرجان گیاه سازگاری است که هم در برابر نور خورشید و هم در سایه رشد خواهد کرد. البته اگر ساکولنت مرجان را در آفتاب قرار دهید همواره گل می دهد. اما در سایه چندان گل نمی دهد. البته باید گفت همان ساقه و برگ مرجان آنقدر جذابیت دارد که نیازی به گل دادن نیست.

توجه داشته باشید مرجان نیز مانند رشته موزی سمی است و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی باشد. مرجان به آبیاری منظمی نیاز ندارد و آبیاری کم برای مرجان کافی است. البته اگر مدت زمان زیادی گیاه را خشک نگه دارید برگ های آن شروع به ریزش خواهند کرد.

کاکتوس بدون نور

لیندا

ساکولنت لیندا جز بزرگترین ساکولنت ها می باشد که می توان آن را هم در خانه و هم در خارج از خانه نگهداری کرد. لیندا نیاز به محیطی نیمه سایه و خنک نیاز دارد. البته در محیط های گرم و با سایه نیز رشد می کند. این گیاه به آرامی رشد می کند و هنگان آبیاری باید سطح خاک را بررسی کنید که خاک آن خشک باشد.

کالانکوا

کالانکوا جز زیاترین ساکولنت‌هایی است که گل هایی به رنگ های متنوع می‌دهد. کالانکوا نیز به آبیاری کمی نیاز دارد و می توانید به آسانی در خانه آن را پرورش دهید.

از جمله کاکتوس بدون نور می توان به پنجه خرس، گیاه پاندا، کراسولا، سدم ترناتوم، ساکولنت غوره‌ای، سانسوریا (گل ماری)، پارودیا هاسلبرگی (توپ سرخ)، ربوتیا و … اشاره کرد.

کاکتوس بدون نور

یک نظر

  1. فرشید

    برای من که در آپارتمان زندگی می کنم و عاشق کاکتوس هستم عالی بود. ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما