• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
elho-flowerpot

کاکتوس به علت سهولت در نگهداری و رشد بسیار بین همه مردم شهرت دارد. در صورتی که دوست دارید کاکتوس در خانه یا محل کار داشته باشید باید عوامل موثر در رشد کاکتوس را خوب بدانید:

کود

گیاه کاکتوس در طول پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يک مرتبه به یک کود کم ازت احتياج دارد. لازم به ذکر است که کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند نیز می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای کاکتوس می باشد اما این قبیل کودها را فقط یک مرتبه آن هم در بهار اضافه گردد.

نور مناسب آفتاب

حتما به این نکته توجه کنید که کاکتوس ها آفتاب دوست هستند بنابراین از قرار دادن کاکتوس ها در مکان های کم نور اکیدا خودداری نمایید چرا که باعث پایان عمر گیاه می گردد.

در شهرهای جنوبی به خصوص در فصول بسیار گرم سال تلاش کنید که آفتاب به صورت مستقیم به کاکتوس نتابد چرا که موجب آفتاب سوختگی خواهد شد.

شاخص اندازه گیری نور مورد نیاز

شاخص  اندازه گیری نور foot-candles یا ft-c می باشد. به عنوان نمونه محیط خانه که کاملا روشن می باشد کمتر از ۱۰۰ft-c می باشد در حالی که این شاخص در یک فضای باز و آفتابی بیشتر از ۱۰۰۰۰ft-c.  .

در پایین به شرح شدت نور به کمک شاخص اندازهگیری آن می پردازیم:

کم: حداقل بین ۱۰۰ft-c  و ۷۵-۲۰۰ft-c  در حالت بهترین رشد

متوسط: حداقل بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ft-c  و ۲۰۰ تا ۵۰۰ft-c  در حالت بهترین نتیجه

زیاد: حداقل بین ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ft-c  و ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ft-c  در حالت بهترین نتیجه

خیلی زیاد: حداقل بین ۱۰۰۰ft-c  و بیشتر از ۱۰۰۰ft-c  در حالت بهترین نتیجه

بهترین شرایط برای رشد کاکتوس در فصول رشد ۱۶ ساعت روشنایی و ۸ ساعت تاریکی و در فصول استراحت ۱۲ ساعت نور و ۱۲ ساعت تاریکی می باشد.

آبدهی متناسب

میزان و فواصل آبیاری در کاکتوس مستقیما به عوامل زیر بستگی دارد:
 فصول
 اقلیم منطقه
 نوع کاکتوس
 نوع گلدان
 ترکیب خاک
 دمای محیط اطراف
 نور و تابش نور خورشید
 میزان رطوبت هوا
 شرایط تهویه هوا

با توجه به عوامل فوق میزان حجم آبیاری متفاوت است.

 هنگامی  که هوا گرم می باشد بهتر است آبیاری در ابتدای شب صورت گیرد تا گرما و تابش خورشید به کاکتوس آسیبی نرساند و کاکتوس فرصت لازم برای دریافت آب قبل از تبخیر را داشته باشد.

 آبیاری کم  در فصل رشد و خشکی طولانی مدت گیاه موجب خشک شدن ریشه ها می گردد و در صورت آبیاری مجدد ممکن است ریشه ها پوسیده گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما