• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Rocktrumpet

گیاه زیبای ماندویلا یک گیاه چندساله رونده می باشد و بومی جنگلهای گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی بوده و تحمل سرما را ندارد. اگر شرایط محیطی مناسب باشد شاخه های این گیاه زیبا گاها تا 4 متر نیزرشد می کند. در ادامه علت گل ندادن ماندویلا و شرایط نگهداری این گل را توضیح خواهیم داد.

زمان گلدهی ماندویلا

گیاه ماندویلا همیشه سبز می باشد و زمانی که به 25 سانتی متر برسد از فصل بهار تا پاییز شروع به گل دادن می کند. گلهای گیاه ماندویلا به رنگ های صورتی ، سفید و یا قرمز و به شکل شیپوری می باشند. طول گل آذین معمولا بین 15 تا 20 سانتی متر است . برگهای آن به شکل بیضی و به رنگ تیره می باشند، طول برگها نیز 6 سانتی متر می باشد.

بستر مناسب ماندویلا

بستر مناسب برای رشد گیاه ماندویلا خاک ماسه ای که دارای زهکشی مناسبی است لازم می باشد و بهتر است خاک آن همیشه مرطوب نگهداری شود. دمای متناسب آن حدود 22 درجه سانتی گراد می باشد. از این رو نیاز دارد هر روز به مدت چند ساعت در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد.

آبیاری ماندویلا

ریشه گیاه ماندویلا طوری است که برای خود آب را ذخیره می کند. به همین دلیل ماندویلا از خاک غرقابی بیزار است. بنابراین در نوبت اول آبیاری باید آب کافی و عمیق به گیاه بدهید و نوبت آبیاری بعدی هنگامی است که سطح خاک رویی رطوبت خود را از دست داده باشد.

نور مورد نیاز ماندویلا

ماندویلا دوستدار نور خورشید است اما نور باید به اندازه ای باشد که باعث سوخته شدن گیاه نشود. بنابراین بهتر است گل ماندویلا را در مکانی قرار دهید که از نور آفتاب صبحگاهی بر آن بتابد. آفتاب ظهر ممکن است باعث سوختگی این گیاه شود.

در صورتی که ماندویلا را در منزل یا آپارتمان نگه داری می کنید یا در فصل سرما آن را به منزل منتقل کرده اید؛ بهتر است آن را در مکانی نورگیر قرار دهید.

علت گل ندادن ماندویلا

دمای مورد نیاز ماندویلا

ماندویلا گیاهی گرمادوست است و تحمل سرما را ندارد. بنابراین ماندویلا در دمای زیر ۱۳ درجه سانتی گراد پژمرده می شود. این گیاه کمترین دمایی که می تواند تحمل کند نهایتا بین ۱۰-۷ است. بنابراین بهتر است در فصل سرما قبل از رسیدن دما به چنین محدوده ای باید آن را به مکانی گرم تر و روشن انتقال داد.

علت گل ندادن ماندویلا

نامناسب بودن شرایط محیطی می تواند علت گل ندادن ماندویلا باشد. گل ماندویلا نباید مدام در معرض باد باشد چرا که ممکن است برگ های آن ریزش پیدا کنند. بهتر است این گیاه را در اوایل صبح و به مدت 1 الی 2 ساعت مقابل پنجره باز قرار داد تا جریان هوای آزاد به آن بخورد. همچنین بهیاد داشته باشید فصل گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا اوایل تابستان است.

هرس ماندویلا

  • هرس و سرزنی شاخه های گیاه ماندویلا باعث تحریک رشد شاخه های جانبی آن خواهد شد. در نتیجه بوته های ماندویلا پرپشت تر خواهد شد و گلدهی آن نیز بیشتر می شود.
  • هرس گیاه ماندویلا اواخر پاییز می باشد.
  • سرزنی و هرس ماندویلا نیز به این صورت است که از نوک شاخه مورد نظر حدود ۱٫۵ سانتیمتر جدا کنید. در زمستان نیز که گیاه را به دلیل سرما به خانه منتقل کرده اید می توانید مقدار بیشتری از ساقه را کوتاه کنید.

نگهداری گل ماندویلا آپارتمان

گیاه ماندویلا تحمل سرما را به هیچ عنوان ندارد و نهایتا می تواند حداقل تا دمای 13 درجه سانتی گراد را تحمل نمایید. پس بهتر است در زمستان نگهداری گل ماندویلا در آپارتمان و در یک فضای بسته و با دمای مناسب و قابل تحمل قرار بگیرد.

توصیه در مورد گیاه ماندویلا

  • بهتر است برای رشد و شکوفایی ماندویلا هر 2 هفته یک بار به آن کود پتاسیم داد.
  • حتما تلاش کنید گیاه ماندویلا در برابر شته، عنکبوت و مگس سفید ایمن و مصون بماند.
  • بهتر است به هنگام آبیاری برگهای گیاه ماندویلا خیس نگردد.

علت زردرنگ شدن برگ های ماندویلا

اگر برگها  زرد یا افتاده شوند می تواند به علت آبیاری بیش از حد و یا سرمای بیش از حد باشد.

تکثیر ماندویلا

  • تکثیر ماندویلا با کمک قلمه چوب نرم در اواخر بهار و یا قلمه‌های نیمه چوبی در تابستان صورت می گیرد.
  • ریشه‌دار شدن قلمه‌ها نیز بین 6 الی 8 هفته زمان بر است. بکارگیری هورمونهای ریشه‌زایی همانند IBA به میزان ppm  1000-1500  می تواند به ریشه دهی قلمه‌ها کمک خوبی کند.
  • هنگام قلمه زنی و ریشه دار کردن رطوبت محیط نیز می‌بایست بالا نگهداشته شود.
  • از بذر نیز می‌توان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها در دمای 23-18 درجه سانتیگراد در بهار کاشته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما