• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
بهترین کود حیوانی

کود حیوانی برای تقویت خاک بسیار مفید می باشد. به همین دلیل کشاورزان همواره برای بهبود وضعیت خاک و رشد بهتر گیاهان از کود حیوانی استفاده می کنند. ما در این مطلب تصمیم داریم به مزایای استفاده از بهترین کود حیوانی و قیمت آن بپردازیم.

کود حیوانی چیست؟

کود حیوانی یا سمانه، فضولات حیواناتی مانند گوسفند، گاو، اسب و مرغ می باشد. از آن جایی که این فضولات دارای مواد مفید و آلی فراوانی در کشاورزی هستند با نام کود حیوانی شناخته شده و برای تقویت خاک از آن ها استفاده می شود.

مزایای کود حیوانی

از جمله مهم ترین مزایای استفاده از کود حیوانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • افزایش هوادهی
 • افزایش نفوذپذیری آب
 • افزایش میزان ازت خاک
 • افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک

قیمت یک نیسان کود گاوی

یکی از انواع کودهای حیوانی، کود گاوی می باشد. این کود دارای رطوبت 80 درصد بوده و به همین دلیل در مقایسه با کود اسبی رطوبت بالاتری دارد. کود گاوی با نام کود سرد شناخته می شود و دلیل آن تجزیه ی آهسته و بالا رفتن حرارت آن به کندی می باشد. گاو علف های زیادی را جویده و خرد می کند و از آن جایی که سیستم گوارش گاو کارایی بالایی در هضم غذا دارد در نتیجه کود گاوی مقدار علف هرز کمی دارد.

قیمت کود حیوانی گوسفندی

کودهای گوسفندی دارای پتاسیم بالایی هستند. به همین جهت برای آن دسته از گیاهانی که برای رشد به پتاسیم بالا نیاز دارند کود گوسفندی مفید می باشد. کودهای گوسفندی خشک بوده و زودتر از کودهای گاوی تجزیه می شوند.

تفاوت کود گاوی و گوسفندی

به دلیل اینکه کود گاوی نسبت به کود گوسفندی املاح کمتری دارد. کود گاوی برای گیاه مفیدتر است. علاوه بر این عناصر موجود در کود گاوی بیش تر از کود گوسفندی می باشد. همان طور که اشاره شد گاوها نسبت به گوسفندها سیستم گوارشی بهتری دارند در نتیجه کود حاصل از آن علف هرز کمتری داشته و ابتلا به بیماری های قارچی گیاه نیز کمتر خواهد شد.

مرکز فروش کود حیوانی در تهران

انواع کودهای حیوانی از جمله کود اسبی، گاوی، مرغی و گوسفندی که به جهت غنی شدن خاک توسط کشاورزان مورد استفاده قرار می گیرد توسط بسیاری از تولیدکنندگان کودهای حیوانی در تهران عرضه می شوند. لازم است تا کشاورزان با توجه به نوع زمین خود اقدام به خرید نمایند.

 از جمله نکات مهمی که لازم است کشاورزان در هنگام خرید کود حیوانی به آن توجه داشه باشند کم بودن میزان علف های هرز کود و پوسیده بودن کود می باشد. چرا که در صورت تازه بودن کود حیوانی، به دلیل داشتن بوی نامطبوع بسیاری از حشرات بر روی آن جمع شده و این امر باعث از بین رفتن ریشه ی گیاهان خواهد شد.

کود حیوانی برای گل سانسوریا

معمولا برای مراقبت و رشد گل سانسوریا باید در فواصل مشخص و هر چند ماه یک بار کوددهی انجام شود. کوددهی در فصل تابستان و بهار منجر به رشد بهتر گیاه خواهد شد. همچنین بهتر است از کود مخصوص سانسوریا برای کوددهی این گل استفاده شود.

بهترین کود برای گل سانسوریا کود NPK می باشد. کود کامل 20-20-20 NPK یا کود سه بیست مناسب برای رشد گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا می باشد. این کود دارای مواد مغذی، پتاسیم، مواد معدنی، ازت، روی، آهن و منگنز می باشد. می توان از این کود به صورت محلول پاشی به ریشه ها استفاده کرد. برخی از مهم ترین مزایای کود سه بیست در ذیل آورده شده است:

 • افزایش فتوسنتز
 • افزایش قدرت جذب بالا
 • موثر در رشد و سلامت گیاه
 • حرکت و رشد ریشه در خاک
 • استفاده به صورت محلول در آب

کود حیوانی برای کاکتوس

کاکتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. استفاده از کود برای کاکتوس به شادابی و رشد بیش تر آن کمک خواهد کرد. بهتر است برای کاکتوس از کودی استفاده شود که پتاسیم بالا و ازت کمتری دارد. استفاده از کودی که ازت بالایی دارد باعث ایجاد حالت آبکی در بافت های کاکتوس و ترک خوردگی این گیاه می شود.

کود مخصوص کاکتوس دارای ترکیباتی مانند فسفر، سولفات، منیزیم، ازت، روی، مس، نیتروژن، پتاسیم، مس، منگنز و آهن می باشد. بهترین زمان کوددهی به کاکتوس در زمان رشد گیاه است. هرگز در زمان خواب گیاه و فصل زمستان به کاکتوس کود ندهید. نحوه ی کوددهی نیز بستگی به نوع کود دارد برخی کودها از طریق برگ و گروهی دیگر از کودها از طریق تنه و ریشه جذب خواهند شد.

کود حیوانی برای کاکتوس یکی از بهترین کودها می باشد. در بین انواع کود حیوانی کود گاوی به دلیل اسیدی بودن بهترین نوع کود برای گیاه کاکتوس است. اما در هنگام استفاده از کود حیوانی حتما توجه داشته باشید که از کودی کاملا پوسیده که هیچ گونه آلودگی نداشته باشد استفاده نمایید. همچنین بهتر است کود را توسط حشره کش و قارچ کش ضدعفونی نمایید.

بهترین کود حیوانی

کود حیوانی برای درخت

استفاده از کود حیوانی برای درختان سبب بهبود وضعیت خاک، نفوذ بیش تر آب در خاک و افزایش طراوت و شادابی درخت خواهد شد. معمولا از کود گوسفندی یا گاوی به جهت کوددهی درختان استفاده می شود و انتخاب آن به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

به دلیل دارا بودن گوگرد، کلسیم، آهن، فسفر، ازت، منگنز و پتاسیم استفاده از بهترین کود حیوانی برای درخت و تقویت خاک الزامی می باشد. به طور کلی مناسب ترین کود برای درختان کودی است که علاوه بر عناصر ذکر شده دارای بخش قابل توجهی هوموس نیز باشد. وجود هوموس در کود حیوانی سبب اصلاح خاک و حفظ توان باروری خاک خواهد شد.

کود حیوانی برای گلدان

یکی از نکات مهمی که باید در مراقبت و پرورش گیاهان آپارتمانی که در گلدان نگه داری می شوند به آن توجه شود کوددهی مناسب می باشد. رایج ترین کودهایی که برای نگه داری گیاهان آپارتمانی استفاده می شود در ذیل آورده شده است:

 • کود حیوانی
 • کود ارگانیک
 • کود کمپوست
 • کود مایع
 • کود فرآوری شده

استفاده از کود حیوانی برای گلدان از جمله بهترین نوع کوددهی می باشد. معمولا از کود اسب، گاو، گوسفند و مرغ برای رشد و تقویت گل و گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. کود گوسفندی به دلیل دارا بودن مقدار قابل توجهی پتاسیم برای کوددهی به گیاهان گلدانی مناسب است. اما به طور کلی کود حاصل از حیواناتی که غلات مصرف می کنند نسبت به حیوانات گیاه خوار دارای مواد مغذی بیش تری خواهد بود. برای همین مناسب ترین کود حیوانی برای گلدان، کود مرغی می باشد. چرا که کود حاصله از مرغ به دلیل مصرف غلات غنی تر بوده و دارای نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیش تری نسبت به دیگر کودهای حیوانی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما