• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
geranium

گلخونه من پر از گل و گیاه رنگارنگ، گلهای زیبایی که شدن تمام دنیامم و بهم عادت کردیم. بخاطر آرامشی که بهم میدن خیلی دوسشون دارم و همواره مراقبشون هستم. امروز متوجه شدم چند تا از برگهای گل شمعدانی زرد شدند خیلی نگران شدم. آخه این گلها منو یاد شمعدانی های حوض خونه مادربزرگ  می ندازه اما حالا داره زرد میشه برای همین  فورا رفتم گلخانه نادی تا علت جویا بشم و راه حلی برای این مساله پیدا کنم.

گلفروشی ظفر

گلفروشی ظفر (نادی) پر از گل، گیاه و درختچه های متنوع  است که سمت ظفر، خیابان نصیری واقع شده و من هر وقت گل و گیاهام دچار مشکل بشن به سراغ گلخانه نادی میرم تا در این زمینه مشاوره بگیرم.

مشاور به من گفت یکی از علت های زرد شدن برگ گیاه شمعدانی رطوبت بیش از حد یا آبیاری زیاد هست. اگر شما گل را بیش از حد آبیاری کنید یا زهکشی گیاه ضعیف باشد، برگ های پایینی گیاه کم کم شروع به زرد شدن می کند و یا حتی ممکن است روی برگ ها لکه های کم رنگی ظاهر گردد.

بنابراین برای رفع این مشکل لازم هست که حتما آبیاری را متوقف کرده و برای آبیاری مجدد خاک گلدان را تا عمق 3 تا 4 سانتی متری چک کنید تا مطمئن شوید خاک خشک هست سپس اقدام به آبیاری کنید.

از طرفی مشاور به من پیشنهاد داد که سوراخ ته گلدان را نیز چک کنم تا مطمئن شوم که زهکشی آن مطلوب است و مازاد آب آبیاری به راحتی از آن خارج می شود. بنابراین چنانچه آب اضافی در داخل خاک بماند به مرور زمان ریشه پوسیده می شود و گیاه نابود می گردد.

بیماری گل شمعدانی

متوجه شدم گل شمعدانی گیاهی هست که می تواند تا حدی کم آبی و یا خشکی را تحمل کند اما تحمل آبیاری بیش از حد را به هیچ وجه نمی تواند تحمل کند.

باغبان به من گفت سرد بودن محیط و آب نیز می تواند یکی از علل زرد شدن برگ گیاه شود. در اوایل بهار که هوا کمی خنک تر است باید مراقب بود همچنین بهتر است موقع آبیاری اگر آب زیادی سرد و خنک است برای جلوگیری از تنش در گیاه آب را در دمای محیط قرار داد تا به دمای مطلوب برسد همچنین بهتر است این کار را قبل از آبیاری هر گیاه انجام داد تا درصد کلر آب نیز کاهش یابد و برای گل بسیار مطلوب گردد. اما خوب الان هوا گرم و من مطمئن هستم که لااقل این مورد نمی تونه علت زرد شدن برگ شمعدانی های من باشه.

یکی دیگر اط علت هایی که می تونه باعث زرد شدن برگها باشه کمبود ریز مغذی های مورد نیاز گیاه است. باغبان به من توصیه کرد از کود محلول سه بیست هر دوهفته یکبار به صورت محلول استفاده کنم. این عمل باعث جلوگیری از زردی برگ ها می شود علاوه براین باعث تقویت گل شمعدانی شده و گلدهی آن را تقویت می کند.

همچنین متوجه شدم اگر لبه های برگ شمعدانی زرد شود نشان دهنده این مورد است که گیاه خشکی بیش از حدی را تحمل نموده است. درست است که شمعدانی تحمل خشکی نسبتا بالایی را دارد اما برنامه آبیاری آن باید منظم صورت بگیرد.

باغبان می گفت علت بیشتر زردی برگ شمعدانی که بسیاری از مشتری های ما از آن نالان هستند، آبیاری بیش از حد گیاهان می باشد. هر چند عوامل مختلفی می تواند عامل این پدیده شود اما طبق تجربه آبیاری بیش از حد نسبت به سایر عوامل بیشتر رخ می دهد.

یکی دیگر از عوامل زردی برگ ها یک نوع عفونت قارچی به نام وریتیسیلوم  می باشد. این نوع قارچ باعث کاهش رشد، زردی برگ و در نهایت پژمردگی می شود. ولی تا آنجایی که من یادم بود علایمی از قارچ و عفونت در گیاهم مشاهده نکرده بودم.

برای اطلاعات بیشتر مقاله نگهداری از گل شمعدانی در حیاط را بخوانید

شناسایی علت بیماری شمعدانی

من احتمال میدم علت زرد شدن شمعدانی هایم رطوبت بیش از حد گلخانه و آبیاری های اخیر زیاد بوده که باید دقت بیشتری کنم. از آنجایی که علاقه زیادی به شمعدانی دارم از باغبان نادی خواستم اطلاعات بیشتری در مورد بیماری های این گیاه نوستالژی در اختیار بنده قرار بدهد.

1- شته

باغبان گفت: شته از جمله اصلی ترین آفت های این گیاه می باشد. شته شیره گیاه را میمکد و باعث کاهش رشد و عملکرد گیاه می گردد. بنابراین فرم برگها تغییر کرده و حالت چسبناک پیدا می کند. برای درمان گیاه باید از سم حشره کش یا سیستماتیک استفاده کرد.

2- مگس سفید

یکی دیگر از آفات خانمان سوز گیاه شمعدانی مگس سفید است که منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها ریزش آنها و ضعف گیاه می‌شود. برای درمان مگس سفید از سم حشره کش سیستماتیک استفاده می شود.

3- شپشک آرد آلود

از جمله خطرناک‌ترین آفت‌ها در تمام گل و گیاهان شپشک آرد آلود می‌باشد. شپشک آرد آلود موجب می گردد برگ‌های جوان گیاه  به تدریج زرد می‌شود و سطح برگ نیز بر اثر ترشحات این آفت چسبناک می گردد. بهتر است برای درمان این گیاهان از سموم سیستماتیک مانند اتیون و کنفیدور می‌توان استفاده کرد.

خیلی اطلاعات در مورد گیاه شمعدانی کسب کردم خیلی خوشحال بودم که علت بیماری گیاهم فهمیده بودم و الان می تونم ازش مراقبت کنم تا دوباره خاطرات زیبای خونه مادربرزگه برام زنده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما