• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
landscapin-autum

فصل پاییز فصلی بسیار تعیین کننده در امر نگهداری و باغبانی مفید از فضای سبز به شمار می آید. اقدامات اصولی جهت نگهداری از باغ در پاییز و زمستان صورت می گیرد در جهت هرچه رشد بهتر درختان و گیاهان و سلامت فضای سبز است. در فصل پاییز به یکسری عملیات باغبانی خاصی در باغ جهت کاشت و نگهداری احتیاج است. تا در فصل بهار و تابستان رشد گیاهان به صورت ایده آل انجام شود.

تاثیر PH خاک

 ph خاک به طور مستقیم و غیر مستقیم در رشد گیاهان تاثیر دارد. اما مهم ترین نقش آن در باغ ها کنترل حلالیت عناصر غذایی در خاک است. در یک باغ باید میزان ph خاک آن اندازه گیری شود. این کار معیاری برای میزان اسیدی  بودن و قلیایی بودن خاک است.

بعد از اندازه گیری  ph اگر میزان اسیدی بودن خاک بیشتر بود باید به آن آهک اظافه کرد. البته باید در نظر داشته باشید که آهک سریعا عمل نمی کند و تاثیرش را چند ماه بعد از اظافه شدن به خاک نشان می دهد.

 بنابراین باید در پاییز و یا زمستان این کار انجام شود تا در فصل بهار خاک آماده باشد. در صورت دیگر اگر میزان قلیایی بودن خاک بیشتر بود باید به آن گوگرد  اظافه کنید.  وظیفه اصلی ph که حلالیت غذایی می باشد با بالا بودن میزان قلیایی خاک کاهش میابد.

بنابراین، مواد غذایی لازم برای گیاهان به آنها نمی رسد. همچنین کمبود بارش باران و همچنین مناطقی با آب و هوای خشک باعث قلیایی شدن خاک می شود.

حفظ سطح خاک از سرما

در فصل سرما بهتر است برای اینکه خاک رطوبت را در خود نگه دارد و از فرسایش خاک جلوگیری شده و مواد غذایی به گیاهان برسد سطح خاک به خوبی پوشانده شود. یکی از مشکلات عمده در فصل پاییز و زمستان یخ زدگی ریشه گیاهان می باشد. که در این موارد با پوشاندن سطح خاک می توان از آن جلوگیری کرد.

در جاهای وسیع تر می توانید از گیاهانی که در سرما مقاوم تر هستند استفاده کنید. که سطح مورد نظر شما را پوشش دهند. در جاهای  کوچکتر بهتر است از مالچ پاشی استفاده کنید.

نگهداری باغ در پاییز

از بین بردن علف های هرز باغ

علف های هرز در یک باغ در  واقع میزبانی برای آفت ها و قارچ ها در یک باغ می باشند. پس اگر شما هم مشکل علف هرز دارید باید هرچه سریعتر دست به کار شوید و آنها را از بین ببرید.

چرا که علف هرز در باغ در اولین قدم با گیاهان در جذب آب، نور و نیتروژن به رقابت می پردازد. پس با جلوگیری هرچه سریع تر از رویش علف هرز از اتلاف انرژی خاک جلوگیری کنید.

در طراحی فضای سبز نیز وجود علف های هرز موجب به حاشیه کشیدن زیبایی می شود. از این رو مجموعه نادی در ای راستا اقدامات اصولی قبل از کاشت انجام می دهد.

آبیاری  کردن درختان

 درختان و گیاهان در زمستان در جذب آب لازم به دلیل زمین یخ زده ناتوان هستند. از این رو، می توان با آبیاری مناسب  آنها در فصل پاییز در برابر سرما و آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کرد.

در اواخر فصل پاییز قبل شروع شدن سرمای شدید و یخ زدن زمین برای آخرین بار به صورت کامل آبیاری کنید. به این ترتیب گیاهان در زمستان آب لازم برای سالم بودن را دارند.

اضافه کردن کود

 کود را به صورت تدریجی و آرام  به خاک اضافه کنید. در صورت آب و هوای معتدل می توان بهترین مواد غذایی را که توسط کود به گیاهان می رسد ارائه کرد. کود دادن به باغ ها و چمن ها در فصل پاییز باعث می شود که ریشه گیاهان به خوبی تقویت شوند. به همین دلیل است که گیاهان بعد از گرمای تابستان بهبود پیدا می کنند.

همچنین زیر و رو کردن خاک, هرس کردن درختان , جلوگیری از رشد علف های هرز و همچنین کود دهی خاک از جمله عوامل مهم برای حیات گیاهان می باشد. زیرا جریان شیره گیاهی کاهش پیدا کرده و آسیب بسیار کمتری به گیاهان وارد میشود.

در صورت داشتن هرگونه سوال و مشاوره رایگان در زمینه نگهداری فضای سبز با مجموعه طراحان فضای سبز نادی به شماره 22265014  تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما