• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
azalea4

گیاه بسیار زیبای آزالیا به گل صدتومانی، خرزهره هندی، indoor Azalea، Azalea indica  نیز معروف است. ارتفاع و میزان گسترش این گل زیبا به حدود 5/1 متر می رسد. برگچه های آزالیا سبز تیره، نیزه ای و یا تخم مرغی باریک است. آزالیا یک گل عید است که بسیار به خاطر زیبایی که دارد پرطرفدار است. لذا در ادامه در رابطه با شرایط نگهداری آزالیا در منزل صحبت می کنیم.

میزان نور مورد نیاز آزالیا:

گل آزاله معمولا در اواسط بهار باز می شود و قزر آ ن 5 تا 8 سانتی متر و به طول 3 سانتی متر می باشد. گل های آزالیا به صورت خوشه ای می باشد و در انتهای هر شاخه عموما 2 تا 5 گل رویش می کند. گل آزالیا به نور متوسط و حرارت معمولی نیاز دارد. توجه داشته باشید نور کم و کلسیم بالای خاک بستر موجب کمرنگ شدن گل های این گیاه می شود. هوای سرد نیز باعث سیاه شدن برگهای آن می شود.

شرایط رطوبتی آزالیا:

بستر گیاه آزالیا همواره باید مرطوب باشد از این رو به آبیاری زیاد یا متوسطی نیاز دارد و رطوبت مورد نیاز آن عموما بین 70 تا 90 درصد می باشد. همچنین خاک اسیدی برای رشد این گیاه بسیار مناسب تر می باشد.

توصیه می شود گیاه صدتومانی را با آب باران، آب حاصل از ذوب برفک یخچال و یا آب جوشیده سرد شده آبیاری نمایید.

کود مخصوص آزالیا

کود مورد نیاز گل صدتومانی را می توان از اوایل بهار تا شهریور ماه به میزان 3 گرم در لیتر بصورت هفتگی به گیاه اضافه نمود.

برای رشد و پرورش گیاه خرزهره هندی، مخلوط پیت ماس، خاک برگ کاج و همچنین کود دامی بسیار مناسب است.

تکثیر آزالیا

گل آزالیا را می توان از طریق بذر، خوابانیدن شاخه، قلمه و یا پیوند تکثیر کرد. تکثیر آزالیا بیشتر از طریق ریشه دار کردن قلمه در بهار و تابستان صورت می گیرد.

روش خوابانیدن

تکثیر آزالیا به روش خوابانیدن بسیار آسان است. برای تکثیر به روش خوابانیدن باید شاخه‌ای را انتخاب نمایید که کمی آویزان است و به سطح زمین نزدیک‌تر می باشد (در روش خوابانیدن نیاز به جدا شدن شاخه از گیاه مادر نیست). سپس در خاک یک سوراخی به عمق 5 سانتی متری ایجاد  نمایید. بعد شاخه ای از گیاه مادر را در آن قرار داده و با خاک گلدان بپوشانید.

یک سال به شاخه اجازه داده می شود تا ریشه های مستقلی ایجاد کند. پس از اینکه شاخه ریشه داد از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان جداگانه بکارید.

 روش قلمه ساقه

روش قلمه زدن رایج ترین روش تکثیر آزالیا است.  بنابراین برای قلمه زدن آزالیا در اواخر بهار تا اواسط تابستان قلمه ها را از شاخه‌های کوتاه انتهای گیاه که نیمه چوبی‌ هستند جدا کنید. قلمه ها باید حدود ۱۰- ۱۵ سانتی‌متر طول داشته باشند. سپس قلمه تهیه شده را در گلدان جداگانه در یک خاک مرطوب و به عمق ۱۵ سانتی‌متر بکارید.

  • بستر کاشت قلمه آزالیا باید حاوی پیت ماس و پرلایت باشد. به نحوی که حداقل نیمی از قلمه‌ها در این بستر فرو رود.
  • حتما قلمه های آزالیا را در جای گرم نگه دارید. همچنین عملیات غبارپاشی و حفظ رطوبت بستر قلمه باعث می شود ریشه دهی قلمه‌ها زودتر صورت بگیرد.
  • جهت حفظ رطوبت می‌توانید با کمک یک کیسه پلاستیکی روی بستر قلمه را بپوشانید.
  • پس از اینکه قلمه‌های آزالیا ریشه دار شدند باید حدود ۲ الی ۴ هفته آنها را در محیطی با دمای ۷ درجه قرار دهید. سپس دما را به حدود ۲ درجه کاهش دهید.

بیماری های آزالیا:

  • حلقه های سفیدرنگ روی برگ آزالیا:

حلقه های سفید رنگ موجود بر روی برگ گیاه را می توان با سم پاشی (هفته ای یک بار) از میان برد. برای از بین بردن برگ های زرد و آغشته به تار عنکبوت باید بصورت هر دو هفته یکبار با سم کنه کش از میان برد. در حین سمپاشی مراقب باشید سم بر روی گل های گیاه نپاشد.

  • سیاه شدن برگ‌ آزالیا:

علت سیاه شدن برگ آزالیا می تواند سردی هوا باشد. پس باید گلدان را به مکانی گرم‌تر منتقل کنید.

  • زردی برگ‌ها و وجود تار عنکبوت در سطح زیر برگ آزالیا:

زردی برگ آزالیا و تار می تواند نشان دهنده وجود کنه است. لذا در چنین شرایطی استفاده از سم کنه کش و تامین رطوبت می تواند در کاهش آفت بسیارموثر باشد.

  • برگ‌ها سبز کمرنگ آزالیا:

علت کم رنگ شدن برگ آزالیا این است که یا نور کافی نیست یا کلسیم خاک بیش از اندازه است. بنابراین برای تامین نورگیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید. جهت از بین بردن کلسیم بیش از حد نیز بهتر است خاک گلدان را با آب باران و یا آب جوشیده سرد شده آبیاری و یا غبار پاشی کنید.

  • خشک شدن گل آزالیا و برگ های آن:

علت خشک شدن گل آرالیا می تواند به دلیل کمبود و یا زیاد بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا باشد.

تامین رطوبت نیز در کاهش کنه ریز قرمز موثر و مفید می باشد.

آبیاری بیش از حد و یا هوای گرم را می توان یکی از دلایل باز نشدن غنچه های گیاه آزالیا دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما