• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
10 (4)

به راهنمای جامع ما در مورد گل شمعدانی خوش آمدید، جایی که ما شما را در تهیه و نگهداری این گل زیبا راهنمایی می کنیم. ما در مجموعه گل و گیاه نادی جذابیت این شگفتی های گیاه شناسی را درک می کنیم و خوشحالیم که تخصص خود را در زمینه پرورش و مراقبت از شمعدانی با شما به اشتراک می گذاریم.

معرفی گل شمعدانی

گل شمعدانی (به انگلیسی Geranium) یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی و گیاهان باغچه ای است که به سادگی رشد می ‌کند، رنگارنگ است و بوی خوبی هم دارد. این گل می تواند تمام سال گل داشته باشد و به خاطر مدت زمان طولانی گلدهی محبوبیت زیادی دارد.

Pelargonium یا همان گیاه شمعدانی در واقع در اوایل قرن 18 توسط تاجران هلندی از جنوب آفریقا و استرالیا به اروپا منتقل شد و توانست محبوبیت پیدا کند.

این گیاه شباهت زیادی به ژرانیوم وحشی که در اروپا رشد می ‌کرد، داشت و گیاه ‌شناسان به اشتباه این دو را به عنوان یک گونه در نظر می گرفتند.

بعد از گذشت چندین سال وقتی گیاه ‌شناسان متوجه تفاوت میان گلبرگ ‌ها و پرچم‌ های این دو نوع گیاه شدند گونه آفریقایی را به عنوان پلارگونیوم به معنی منقار لک ‌لک، دسته ‌بندی کردند. این اسم ‌گذاری به خاطر شکل بلند بذر این گیاه است.

اگر از علاقه مندان به گل و گیاه هستید و از داشتن گل در خانه لذت می برید این گیاه همیشه گل دار را از دست ندهید و اقدام به خرید گل شمعدانی کنید.

عکس گل شمعدانی

انواع گل شمعدانی

شمعدانی ها که از نظر علمی به عنوان Pelargonium شناخته می شوند، دارای خانواده های متنوعی از گونه ها هستند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. از رنگ های پر جنب و جوش شمعدانی های ناحیه ای گرفته تا رایحه های لطیف انواع برگ های معطر، برای هر علاقه مندان به باغ یک گل شمعدانی وجود دارد.

گل های شمعدانی در ایران عمدتا دارای 4 نوع می باشند.

شمعدانی عطری

شمعدانی عطری یکی از پرطرفدارترین گیاهان گلدار در میان ما ایرانیان به شمار می آید. چه از زمان قدیم که گلدان های سفالی شمعدانی کنار حوض و گوشه و کنار حیاط خانه ها بود و چه امروزه که این گیاهان جای مناسبی در آپارتمان افراد پیدا کرده است.

شمعدانی های معطر که عمدتا پیش از عید نوروز وارد بازار می شوند، قادرند عطر و بوی خوبی از خود منتشر کنند. این گل ها می توانند هر آدمی را با بوی جذاب خود به خود جذب کنند. به همین خاطر این گونه از شمعدانی محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین یافته است. از خواص گل های شمعدانی عطری در صنایع عطر سازی و صنایع غذایی نیز استفاده می شود.

شمعدانی هلندی

شمعدانی ها خانواده نسبتا بزرگی و متنوعی دارند. شمعدانی گیاه زیبا و گلداری که طرفداران خیلی زیادی دارند. گونه‌ های آن همگی بومی آفریقا‌ی جنوبی هستند. عمده تفاوت این شمعدانی ها با شمعدانی های ایرانی در میزان گل های آن است که این گونه دارای گل های بیشتر و متراکم تری است.

شمعدانی هلندیشمعدانی اژدر

گل شمعدانی اژدر که با نام علمی Pelargonium domesticum شناخته می شود. این گل زیبا که با نام رگال نیز شناخته می شود یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که علاوه بر درشت بودن گل های آن  دارای طیف رنگ گسترده ای در میان گیاهان است. برگ های این گیاه زیبا دارای ابعاد بزرگی بوده که دندانه دار و متمایل رو به بالا هستند.

شمعدانی ایرانی

این گیاهان شمعدانی مانند گل های شمعدانی هلندی هستند با این تفاوت که میزان گل های آن نسبت به گل شمعدانی هلندی دارای تراکم کمتری هستند و میزان شاخ و برگ آن بیشتر رشد می کنند.

نگهداری و مراقبت از گل شمعدانی

دستیابی به یک گل با طراوت و سر زنده نیازمند مراقبت و نگهداری است. داشتن خاک با زهکشی مناسب، نور کافی خورشید و آبیاری درست از عوامل کلیدی برای داشتن شمعدانی ای سالم و سر زنده هستند. باغبانان متخصص ما یک کود مایع و متعادل را برای افزایش رشد و تولید گل بیشتر توصیه می کنند که در ادامه به آن می پردازیم.

نگهداری از گل شمعدانی

انتخاب مکان مناسب

انتخاب یک مکان ایده آل برای کاشت و نگهداری شمعدانی بسیار مهم است. مناطقی را انتخاب کنید که حداقل شش ساعت نور خورشید دارند تا شکوفه ‌دهی قوی داشته باشید. مراقب عواملی مانند pH خاک و زهکشی باشید تا محیطی بهینه برای این گیاهان دلربا ایجاد کنید.

تکنیک های کاشت

کاشت شمعدانی در باغچه نیاز به ظرافت دارد. سوراخی کمی بزرگتر از توپ ریشه حفر کنید و مطمئن شوید که تاج در سطح زمین قرار دارد. به آرامی خاک را پر کنید و آن را فشار دهید تا حفره های هوا از بین برود. پس از کاشت به طور کامل آبیاری کنید تا خاک ته نشین شود و رشد ریشه آغاز شود.

کاشت شمعدانیآبیاری شمعدانی

آبیاری مناسب برای حفظ و مراقبت از شمعدانی ضروری است. این گل نیاز به آبیاری زیادی ندارد و بعد از خشک شدن سطح بالایی خاک ( تا عمق 4 سانتی متری ) باید آبیاری مجدد شود. در فصل های سرد سال به استراحت نیاز دارند. نیاز این گیاه به آبیاری کمتر می شود اما هیچ گاه نباید ریشه این گل در خاک خشک بماند. به این نکته توجه کنید که آبیاری بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. به طور کلی این گیاه در تابستان بسته به گرمای دما تا 2 بار آبیاری در روز نیاز دارد و در فصل های سرد سال یک روز در میان به آبیاری نیاز دارد.

نور دهی

شمعدانی ها گل های نورپسندی هستند. برای اینکه شمعدانی نور لازم را دریافت کند و گلدهی مناسبی داشته باشد نیاز است روزی 6 ساعت نور خورشید را دریافت کند. اگر شمعدانی را در خانه نگه میدارید مطمئن شوید تا نور کافی به گیاه برسد و آن را برای چند ساعت جلو پنجره و یا در بالکن بگذارید تا نور کافی دریافت کند.

دما

یکی از دلایلی که در زمان قدیم گلدان های شمعدانی را در اطراف حوض قرار می دادند این بود که این گل ها از هوای گرفته خوششان نمی آید و نیاز به هوای تازه دارند. بنابراین روش و نحوه نگهداری گل شمعدانی در خانه و در تابستان و زمستان به این صورت است اگر آن ها را به داخل ساختمان آورده اید سعی کنید ساعاتی از روز را پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوای آزاد و اکسیژن کافی را دریافت کنند. بهترین دما برای این گیاه بین 13 تا 18 درجه است اما این گیاه میتواند دمای بین 0 تا 27 درجه را نیز تحمل کند اما در این دما رشد گیاه خیلی کمتر می شود.

گل شمعدانی زیباخاک

گل شمعدونی را در گلدانی قرار دهید که زهکشی خوبی داشته باشد تا ریشه ‌ها پوسیده نشوند. از خاکی استفاده کنید که بیش از حد سنگین یا گل مانند نباشد. زیرا شمعدانی از خیس بودن همیشگی ریشه بدش می‌ آید. مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه گزینه مناسبی است.

کوددهی

در طول فصل رشد گیاه مثل فصل بهار و تابستان هر دو هفته یک ‌بار به شمعدانی کود دهید. بهتر است این کود به صورت محلول در آب باشد. به این نکته نیز توجه کنید که هیچوقت نباید در پاییز و زمستان به شمعدانی کود دهید زیرا گل شمعدانی در این فصل ها در حال استراحت است.

رطوبت

گل شمعدانی نیاز به رطوبت زیادی ندارد و محیط های کم رطوبت تا خشک را ترجیح می دهد و در محیط های مرطوب نباید قرار بگیرد.

هرس گل شمعدانی

هرس منظم راز شکوفه های فراوان است. هرس کردن این گل باید هر 6 ماه انجام شود که بهترین زمان آن می تواند اواخر زمستان و اواسط تابستون باشد. از هرس کردن شمعدانی در گرمای تابستان و سرمای زمستان خودداری کنید. اگر بعد از هرس کردن جوانه ایجاد نشد گل را در جایی قرار دهید که سایه بیش تری داشته باشد. همچنین ساقه های کهنه را از فاصله ۴ سانتی متری بالی خاک ببرید.

عکس گل های شمعدانیبیماری ها و آفات گیاه شمعدانی

کنترل آفات

مانند هر گیاهی، شمعدانی نیز ممکن است با آفات مواجه شود. مراقب مقصران معمولی مانند شته ها و کنه های عنکبوتی باشید. محلول ملایم روغن چریش می تواند به عنوان یک ضد حشرات طبیعی و موثر عمل کند و از سلامت شمعدانی شما بدون استفاده از مواد شیمیایی محافظت کند.

پیشگیری از بیماری

پیشگیری از بیماری ها برای حفظ سرزندگی شمعدانی ضروری است. از گردش مناسب هوا اطمینان حاصل کنید و از آبیاری بیش از حد خودداری کنید تا خطر عفونت قارچی را به حداقل برسانید. استفاده پیشگیرانه از قارچ کش می تواند از شمعدانی های شما در برابر تهدیدات احتمالی محافظت کند.

تکثیر گل شمعدانی

وقتی صحبت از تکثیر گل شمعدانی می شود، دو روش اصلی وجود دارد: بذر و قلمه.

هر روش مزایای خود را دارد و انتخاب به عواملی مانند زمان، مکان و ترجیح شخصی بستگی دارد.

کاشت گل شمعدانیتکثیر گل شمعدانی از طریق بذر

انتخاب بذر: با دانه های شمعدانی با کیفیت بالا شروع کنید و مطمئن شوید که تازه و زنده هستند.

کاشت: بذرها را در مخلوط خاکی با زهکشی خوب بکارید و رطوبت کافی را حفظ کنید.

نور و دما: نور کافی را تامین کنید و دمای ثابتی را برای جوانه زنی بهینه حفظ کنید.

پیوند: هنگامی که نهال ها رشد کردند، آنها را به گلدان های جداگانه انتقال دهید تا قوی تر شوند.

تکثیر گل شمعدانی از طریق قلمه ها

انتخاب برش: ساقه های شمعدانی سالم را با حداقل سه گره انتخاب کنید.

آماده سازی قلمه ها: قلمه را درست زیر یک گره کوتاه کنید، برگ های پایینی را جدا کنید و انتهای بریده شده را در هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

کاشت قلمه ها: قلمه ها را در مخلوط خاک با زهکشی خوب قرار دهید و رطوبت را برای تشویق رشد ریشه حفظ کنید.

گل شمعدانی آویزانروش نگهداری گل شمعدانی در زمستان

برای نگهداری گل شمعدانی در فصل زمستان، لازم است گل های شمعدانی را به محیط داخلی خانه منتقل کنید. چرا که این گل ها توانایی تحمل سرمای شدید را ندارند. برخی از گونه های گل شمعدانی در زمستان دچار خزان می شوند. بهتر است این گیاهان را نیز به محیط داخلی منتقل کرده و از آبیاری و کوددهی به آنان در فصل زمستان پرهیز کنید.

 

سخن پایانی

همانطور که سفر خود را با گل شمعدانی آغاز می کنید، با داشتن دانش راهنمای جامع ما، ما اطمینان داریم که زیبایی بی نظیری را که این گیاهان به باغ خود می آورند، مشاهده خواهید کرد. پس با خیال راحت از حضور این گل های زیبا و جذاب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما