• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
geranium

در این مقاله سعی داریم به شما آموزش دهیم گیاه برای رشد به چه عنصری نیاز دارد ؟ گیاهان به طور کلی به دسته از عناصر نیاز دارند که به نام های عناصر پرمصرف و کم مصرف تقسیم می گردند. این موارد هم در نگهداری و خرید گیاهان آپارتمانی و هم پروژه های طراحی فضای سبز نقش مهمی دارند.

عناصر پرمصرف عبارتند از: نیتروژن، فسفر، گوگرد، پتاسیم، منیزیم، کلسیم

عناصر کم مصرف یا ریزمغذی عبارتند از: آهن، روی، منگنز، مولییدن، بُر و کلر

کمبود هر یک از عناصر بالا باعث ایجاد تغیر شکل ظاهری و سست شدن و گاهی نابودی گیاه می شوند که هر یک دارای علایمی می باشد که در ادامه هر یک به تفضیل توضیح داده می شود. به همین صورت درختان برای رسیدن به رشد طبیعی وبلوغ به این عنصر نیاز دارند.

کمبود عناصر

 

کمبود نیتروژن یا ازت

در پاسخ به سوال گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد باید گفت: وجود نیتروژن در خاک باعث ازدیاد بخش های سبز گیاه می شود. کلا وجود ازت باعث افزایش رشد و نمو می شود و عملکرد رشد محصول را بالا می برد.

در صورت کمبود ازت رشد کاهش می بابد، برگ ها ریز می شوند، شاخه ها باریک می شوند و زردی در برگ های پایین ظاهر می گردد. بنابراین اولین نشانه های کمبود ازت در گیاه “رنگ پریدگی برگ هاست” به این معنی که رنگ سبز به زردی متمایل می گردد و اندکی بعد به زردی روشن می رسد. در اواخر رشد گیاه رنگ زرد ، قرمز و بنفش مایل به قرمز مشاهده می گردد که به دلیل تشکیل رنگ آنتوسیانین می باشد.

کمبود ازت

رفع کمبود ازت

برای رفع مشکل کمبود ازت می توانید از کودهای دامی ، پودر استخوان، برگ پوسیده یا به صورت کودهای شیمیایی از قبیل نیترات آمونیوم، فسفات آمونیوم و اوره بهره ببرید.

کمبود فسفر

 فسفر به رشد و توسعه ریشه بسیار کمک می کند. بنابراین گیاه در اوایل رشد خود حتما به فسفر نیاز دارد.

لذا کمبود فسفر باعث ضعیف شدن گیاه می گردد. کمبود فسفر و ازت از جهاتی شبیه به هم هستند. در صورت کمبود این دو عنصر رشد قسمت های هوایی گیاه مختل می گردد و برگ گیاه کوتاه و نازک می شود و گیاه رشد خوبی نمی کند. لذا عملکرد به شدت کاهش یافته و میوه کم می شود.

ولی در مورد کمبود فسفر برخلاف نیتروژن رنگ برگ ها سبز تیره، مایل به آبی یا بنفش می گردد. لذا گوشت میوه نرم و شیره میوه خیلی ترش می شود. لذا این مورد را نباید با گیاهان جدید اشتباه گرفت.

رفع کمبود فسفر

برای حل مشکل کمبود فسفر می توان از فسفات آمونیوم که در کودهای فسفره موجود است در آّب آبیاری استفاده کرد.

کمبود پتاسیم

پتاسیم نقش بسیار مهمی در درختان میوه بازی می کند و در افزایش مقاومت گیاه در برابر کم آبی و سرمازدگی نقش اساسی بازی می کند. همچنین از نکات دیگر مثبت پتاسیم بهبود و افزایش عمل فتوسنتز می باشد. همچنین این عنصر درختان را در برابر آفات حفظ می کنند.

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم باعث” ضعیف ، کوتاهی و کوچک شدن گیاه می شوند. رشد ساقه اصلی و شاخه ها متوقف شده و فاصله میان گره ها کوتاه می گردد. در صورت افزایش و شدت کمبود پتاسیم، شاخه ها از انتها شروع به خشک شدن می کنند.
برگها در گیاهان مبتلا به کمبود پتاسیم به رنگ سبز تیره مایل به خاکستری مشاهده می شوند و همچنین شفافیت خود را از دست می دهند و ممکن است گاهی رنگ پریدگی و زردی بخصوصی در بین رگبرگها مشاهده شود.
لب سوختگی برگها در گیاهان پهن برگ غالبا” به علت کمبود عنصر پتاسیم می باشد. در سوزنی برگان نیز کمبود این عنصر باعث بروز برگ های قرمز و یا قهوه ای می شود.

درمان کمبود پتاسیم:

برای درمان کمبود پتاسیم می توان از کودهای سولفات پتاسیم ، کلرید پتاسیم، نیترات پتناسیم و سولفات پتاسیم منیزیم استفاده کرد.

نکته ضروری:

بعضی از درختان میوه (مثل مرکبات )، به کلر حساس هستند بنابراین بهتر است برای این دسته کلرید پتاسیم استفاده نشود.

کلسیم

یکی دیگر از عناصر پرمصرف گیاه کلسیم می باشد . کلسیم جزیی از دیواره سلولی است و در تقسیم سلولی گیاه نقش پراهمیتی دارد، کلسیم در رشد و مقاومت گیاه و درخت به آفات و بیماری ها نقش مهمی را اجرا می کند.

در صورت کمبود کلسیم برگهای جوان نزدیک شاخه بدشکل ، چروکیده شده و نوک برگ ها به طرف بالا و حاشیه آنها به طرف بالا یا پایین لوله می شود. همچنین رشد ریشه کم و انشعابات آن بسیار کم می گردد. بر روی ریشه لکه های قهوه ای نیز مشاهده می شود. کمبود کلسیم را می توان از روی تشکیل ناقص و از هم پاشیدگی قسمت انتهائی گیاه تشخیص داد.

کمبود کلسیم

درمان کلسیم

برای درمان کمبود کلسیم از کربنات و سولفات منیزیم استفاده می گردد. همچنین محلول پاشی سولفات منیزیم 2-5 مرتبه بخصوص برای درختان میوه ضروری و لازم است. که اولین محلول پاشی در اوایل خرداد ماه و دومین مرحله دو هفته بعد از آن انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما