• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
bonsai2

بن سای درختی کوچکی است که در یک ظرف کشت می شود و یکی از نمادهای بسیار زیبای طبیعت می باشد و به همین خاطر در اغلب خانه ها جای باز کرده است.  واژه “بن سای” در ژاپنی به معنای ” کاشته شده در ظرف” می باشد. اگر به دنبال نحو نگهداری بن سای در خانه خود هستید بهتر است این مقاله را حتما دنبال و مطالعه نمایید.

محیط نگهداری بن سای در خانه

برای نگهداری بن سای اغلب توصیه می شود یک قسمت خنک در خانه مانند پاسیو و یا راهرو انتخاب گردد. محیط داخل خانه مانع از رشد این درخت بسیار زیبا می گردد.

 روش صحیح آبیاری گیاه بن‌ سای

آبیاری بیش از حد بن سای منجر به مرگ این گیاه بسیار زیبا و مجلل می گردد. پس لازم است آبیاری نوبت بعدی زمانی صورت گیرد که خاک آن نسبتا خشک شده است ( جهت تشخیص میزان رطوبت خاک انگشت خود را در عمق یک سانتی متری فرو نموده تا میزان رطوبت و خشکی خاک را تشخیص دهید). در هنگام آبیاری خاک کاملا غرق در آب گردد. بهتر است زمان آبیاری پس از غروب آفتاب صورت گیرد.

 مخلوط خاک مناسب

حتما این نکته را می دانید که ترکیب و نوع خاک بن سای تاثیر زیادی بر روی نیاز خاک بر دفعات آبرسانی دارد. برای اکثر بن سای ها، ترکیبی از آکاداما، پومیس و سنگ گدازه به نسبت ½، ¼ و ¼ مناسب خواهد بود(پیت ماس،کوکوپبت،پرلیت) . یک ترکیب مناسب که مانع از تجمع آب در گلدان گردد و از طرفی آب را به راحتی از گلدان خارج نگردد.

bonsai
بونسای

کود دهی بن سای تنها در فصل رشد

بهترین زمان اضافه نمودن کود به بن سای در فصل رشددهی (بهار و تابستان) می باشد. بنایراین بهترین زمان برای اضافه نمودن کود به گیاه بن سای اواخر بهار تا اوایل پاییز می باشد. به طور متداول کوددهی به صورت یک بار در فصل گرم سال صورت می گیرد. حتما مراقب باشید که در کوددهی زیاده روی ننمایید چراکه باعث نابودی و مرگ گیاه بون سای می گردد.

خرید درخت بن سای از مراکز معتبر

اگر به دنبال یک بن سای قوی هستید حتما آن را از مراکز و گلفروشی های معتبر انتخاب نمایید. خرید این گیاه حساس از دستفروشان به دلیل جابجایی مکرر حساس و ضعیف شده و از کیفیت خوبی برخوردار نمی باشند. گلفروشی نادی با ارائه انواع درخت بن سای و بالا بودن اطلاعات کارشناسان و باغبانان خود همواره بهترین ها را به شما تقدیم می نمایند.

نحوه تکثیر بن سای

تکثیر بن سای از طریق بذر، قلمه، پیوند و خوابانیدن هوایی صورت می پذیرد.

پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه و جلبک می‌باشد. ابتدا این خزه‌ها جمع آوری شده و در طی فرایندهای مشخصی آماده سازی و بسته بندی می‌شود. پیت ماس تا بیست برابر وزن خود آب جذب می‌کند و برای حفظ رطوبت خاک بسیار عالی است. پیت ماس دارای PH خنثی می‌باشد.

بونسای

کاربردهای پیت ماس:

 ۱٫ بستری مناسب برای کاشت بذر کاکتوس و انواع بذرهای سایر گیاهان و گل های آپارتمانی.

 ۲٫ حفظ رطوبت بستر کاشت و خاک.

 ۳٫ نگهداری کود و جلوگیری از آبشویی.

 ۴٫ به علت دارا بودن مواد آلی بسیار بالا باعث بهبود خاک می‌ گردد.

 ۵٫ در ترکیب خاک گل های آپارتمانی استفاده می شود بخصوص انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها بن سای بنفشه آفریقایی کاج مطبق و سایر گل ها.

 ۶٫ بستر مناسب برای گلخانه های خیار، گوجه و سایر محصولات گلخانه ای.

نظر(2)

  1. آرش

    خاک بونسای فیکوس من دونه های سفید زده. هر دو روز یکبار هم آبیاری می کنم؟ چیکار کنم این لکه ها از بین بره؟

    1. مدیر سایت

      علت لکه های سفید خاک گلدان؛ غلظت نمک که به دلیل کوددهی بالا رفته. پس کوددهی را کاهش دهید. برای شستشوی خاک گلدان می توانید گلدانتان را در ظرف پر از آب قرار دهید. پس از 10 دقیقه گلدان خارج کنید و اجازه دهید آب اضافی خارج شود. به این ترتیب میزان نمک کاهش میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما