• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
Lucky

لاکی بامبو از جمله گیاهان آپارتمانی بسیار پرطرفدار می باشد که زیبایی خاصی به محیط خانه می دهد. علاوه بر آن پرورش و نگهداری لاکی بامبو بسیار آسان می باشد. کافی است گل بامبو درون آب بدون کلر قرار داده و اطراف آن را با مقداری پوکه های صنعتی به اسم لیکا پر کنید. تا علاوه بر اینکه موجب ایجاد ظاهر شکیل می شود رطوبت را در خود نگه می دارد. همچنین این دانه ها فاقد هر گونه آلودگی می باشند.

نگهداری بامبو در آب:

دقت کنید آب تمام قسمت های گیاه بامبو را دربر نگیرد. بهترین حالت این است که فقط 3 الی 5 بند گیاه در آب قرار بگیرد. زیرا چنانچه تمام قسمت های ساقه درون آب باشند تمام سطح ساقه را ریشه فرا می گیرد که از زیبایی گیاه شما می کاهد.

به دلیل وجود کلر در آب صحیح است ابتدا آب را به مدت 2 الی 3 ساعت در محیط بیرون قرار دهید. به این صورت کلر موجود در آن ازبین می رود. زیرا وجود بیش از حد کلر در آب باعث می شود به مرور زمان لاکی بامبو زرد شده و در نهایت از بین برود.

نگهداری بامبو بسیار ساده می باشد. تنها لازم است هر 15 الی 20 روز اقدام به تعویض گیاه بامبو نمایید. لذا با عوض کردن آب گیاه، املاح مورد نیاز گیاه بامبو تامین می شود و رشد می کند.

نکته دیگری که در مورد آب نگهداری بامبو باید بدانید اینکه به هیچ عنوان از آب معدنی برای تغذیه و یا نگهداری گیاهتان استفاده نکنید. چرا که فلوئر موجود در آب معدنی باعث ازبین رفتن و زرد شدن بامبو شما می شود.

بامبو

قیمت گیاه لاکی بامبو نسبت به بامبو بیشتر است. زیرا گیاه لاکی بامبو وارداتی بوده و ظاهری زیباتر دارد.

خاک ژله ای:

می توانید بجای نگهداری بامبو ابلق در آب از خاک ژله ای نیز استفاده کنید. لذا برای این امر بهتر است ابتدا گیاه را به مدت دو الی سه ماه در آب قرار داده تا ریشه زایی کند. پس از آنکه گیاه دارای ریشه شد می توان آن را داخل خاک ژله ای قرار داد که مواد غذایی و املاح مورد نیاز گیاه را تامین می کند. لازم به ذکر است زمانی که قصد تعویض خاک ژله ای را داشتید باید بامبو را در آب قرار دهید.

کاشت بامبو در خاک:

گیاه بامبو ابلق یا همان لاکی بامبو را می توان در خاک نیز کاشت اما نه در هر خاکی. اگر قصد کاشت بامبو در خاک را دارید بهتر است از خاک هایی استفاده کنید که قابلیت نگهداری آب را به مدت طولانی داشته باشد. گاها برگ های آن را نیز آبپاشی کنید. چرا که گیاه بامبو هم از طریق برگ تغذیه می کند هم به واسطه ریشه خود.

گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم:

لاکی بامبو به نور مستقیم خورشید نیازی ندارد. بنابراین این گیاه را می توان در فاصله چندین سانتی متری پنجره قرار داد تا نور غیر مستقیم خورشید بهره ببرد.

نکته ای که لازم است در مورد نگهداری بامبو بدانید آن است که به هیچ عنوان گیاه را مقابل بادکولر، بخاری و هر جایی که از نظر دمایی ممکن است دایما در حال تغییر باشد قرار ندهید. همچنین از جابجایی گیاه نیز جلوگیری کنید. چرا که گیاه بعد از مدتی به یک مکان عادت می کند. بنابراین، جابجایی صدمات جبران ناپذیری را به گیاه بامبو وارد می کند.

تاثیر رنگ بر رشد لاکی بامبو:

رنگ قرمز: چنانچه گیاه بامبو را در مکان هایی با رنگ های قرمز و نارنجی قرار دهید، در رشد گیاه تاثیر بسیار مثبتی دارد و عمر گیاه را افزایش می دهد.

رنگ مشکی: چنانچه بامبو در محیط هایی با رنگ بسیار تیره همچون مشکی قرار بگیرد روند رشد آن منفی خواهد بود.

جالب است بدانید هر چه تعداد بامبو بیشتر باشد سرعت رشد آن چندین برابر خواهد بود.

بامبو از نظر نوع پیچ به پیچ فنری، پیچ O وپیچ S دسته بندی می شوند.

تکثیر بامبو به روش قلمه زدن:

بامبو را می توان در تمام فصول و زمان ها قلمه زد. به منظور تکثیر لاکی بامبو می توانید از قسمت پایین ساقه و بالای ریشه 3 بند را در نظر بگیرید (دقت کنید حتما بیشتر از 3 بند در نظر بگیرید چراکه کمتر از سه بند موجب از بین رفتن گیاه می گردد) و بالای آن سه بند را به صورت اریب با یک تیغ یا قیچی تیز مخصوص گل، برش دهید و قسمت فوقانی آن را چسب مخصوص بزنید. معمولا ساقه بعد از گذشت یک ماه ریشه می زند و پس از آن جوانه زنی صورت می پذیرد.

بيماري ها و آفات لاکی بامبو:

زرد شدن برگها: نور زیاد محیط یا کوددهی زیاد می تواند علت زردی برگ ها شود. پس باید آب گلدان را تعویض کرد یا کوددهی را بررسی نمود.

قهوه ای شدن برگ ها: در صورت مصرف بیش از اندازه کود این بیماری ایجاد می شوددر غیر این صورت آبی که گیاه از آن تغذیه می کند مشکل دار است.

وجود جلبک در آب : اگر گلدان گیاه شما شیشه ای است آب گلدان را تعویض کرده و کوددهی را متوقف نمایید یا از یک گلدان کدر برای نگهداری گیاه بامبو خود استفاده نمایید.

نکات ویژه در مورد لاکی بامبو:

  • آب گیاه را بهتر است، روز اول هر ماه عوض کنید و گلدان را با مايع ظرفشويي شست.

  • بهتر است يك قاشق چايخوري كود كريستالون صورتي را دورن آب حل کنید البته به جز سه ماه زمستان.

  • همچنین به منظور پیشگیری بیماری های قارچی يك قاشق چايخوري پودر قارچ كش به آب اضافه نمایید. دوستان دقت کنید که بیماری قارچی به شدت واگیردار است و چنانچه به سرعت پیشگیری نشود جبران ناپذیر است و تمام بامبوها دچار قارچ خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما