• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
گل بامبو

معرفی بامبو

بامبو (Bamboo) که به عنوان Lucky Bamboo نیز شناخته می شود. این گیاه از گیاهان آپارتمانی و همیشه سبز است ظاهر بسیار جذابی دارد. این گیاه بومی مناطقی مانند شرق آسیا، آفریقای مرکزی و کامرون بوده و چین و تایوان نیز از تولیدکنندگان و صادر‌ کنندگان برتر بامبو در جهان می ‌باشند. بامبو یا نی خیزران در واقع گیاهی است که درون آن فضایی خالی وجود دارد. جنس بدنه آن ها چوبی است و بسته به نوع بامبو، رنگ آن نیز متفاوت است. ارتفاع آن ها نیز در طبیعت به ۴۰ متر و یا بیشتر میرسد و میتوانند به راحتی نیزاری متفاوت و زیبا تشکیل دهند. این گیاه متشکل از سه قسمت ریشه ساقه و برگ، و گیاهی بدون میوه است.

گیاه بامبو بامبو نماد چیست

بامبو نماد خوش‌ شانسی است. بامبو دارای انرژی مثبت زیادی بوده و با قرارگیری در هر محیطی حس آرامش را در آن تقویت می‌ کند. چوب درخت بامبو بسیار مقاوم و مستحکم است. به همین خاطر است که برخی گیاه دوستان آن را نمادی از قدرت و استواری می ‌دانند (هر چند این نماد کمتر استفاده می ‌شود).

بامبو و فنگ شویی

در فنگ شویی، بامبو دارای اهمیت نمادین است که نشان دهنده شانس، رفاه و انرژی مثبت است. قرار دادن مناسب بامبو در محل زندگی یا محل کار شما می تواند جریان انرژی مثبت را افزایش دهد.

معنی تعداد شاخه ‌های بامبو و نماد آن ها

تک شاخه: نماد یکتا بودن و جریان بی پایان انرژی است.

دو شاخه: نماد شانس خوب در عشق همچنین بهترین تعداد برای هدیه دادن به شریک زندگی  خود است.

سه شاخه: نماد تداوم رشد، تولد و خانواده است.

چهار شاخه: نماد مرگ است! پس به‌هیچ ‌وجه 4 بامبو به کسی هدیه ندهید.

پنج شاخه: نماد رفاه، طول عمر، شانس، خوشحالی و سعادت است.

شش شاخه: نماد کسب ثروت از طریق شانس و کسب فرصت ‌ها

هفت شاخه: نماد سلامت و رشد شخصی است.

هشت شاخه: نماد انرژی بی‌ پایان و نعمت ‌های فراوان است.

نه شاخه: نماد موفقیت و حق ‌شناسی است.

نماد شاخه های بامبوانواع گیاهان بامبو

گیاه بامبو نیز مانند سایر گیاهان گونه‌های مختلفی دارد. برخی از این گونه ها برای رشد در فضای باز یا آزاد مناسب هستند و تعدادی نیز در محیط های آپارتمانی رشد می کنند. از انواع بامبو ها می توان به بامبو جوانه، بامبو برگ سبز، بامبو طلایی و بامبو ابلق اشاره کرد.

روش‌ های شکل دادن به گیاه بامبو

برای شکل دادن گیاه بامبو در خانه چند روش مختلف وجود دارد. که برای اجرای آن ها بهتر است محیط خانه گرم و مرطوب باشد. در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت.

شکل دادن دادن بامبو با لامپ هالوژن

یکی از ساده ترین روش ها برای پیچ دادن گیاه بامبو استفاده از لامپ هالوژن می باشد. برای این کار باید لامپ هالوژن یا منبع نور مصنوعی دیگری را به نحوی قرار دهید که تا چند روز متوالی از یک سمت به گیاه تابانده شود. با این کار گیاه به سمت نور خواهد چرخید و این امر باعث ایجاد حالت مارپیچی در بامبو خواهد شد.

شکل دادن بامبو با قالب پلاستیکی

از دیگر روش هایی که می توانید با کمک آن گیاه بامبو را بپیچانید استفاده از یک قاب پلاستیکی می باشد. برای این کار باید گیاه بامبو را به مدت حداقل یک ماه خارج از آب و در رطوبت بالای 90 درصد نگه داری نمایید. زمانی که بدنه ی این گیاه کاملا نرم و انعطاف پذیر شد بامبو را در قاب پلاستیکی قرار داده و دوباره آبیاری کنید با این کار بامبو به شکل قاب پیچ خواهد خورد.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این گیاهان دوست داشتنی، شکل هایی است که می توان با آن ها ایجاد کرد. این شکل‌ها رو می‌توانید با استفاده از قالب یا دست و حتی با استفاده از لامپ‌ های رشد گیاه ( با استفاده از خاصیت نورگرایی (فتوتروپیسم)) روی گیاه بامبوی خود ایجاد نمایید.

نگهداری و مراقبت از گیاه بامبو

گیاه بامبو را باید در آب و یا خاک ژله ای نگهداری کرد.

بامبو گیاهی است که به نور مستقیم نیاز ندارد. از این رو در محیط منزل و یا محل کار به راحتی دوام می آورد.

 بهتر است آب بامبو را ماهی یک بار تعویض نمایید. قبل از عوض کردن آب بامبو بهتر است آب لوله کشی را به مدت یک روز در هوای آزاد قرار دهید تا کلر آن از بین برود. وجود کلر در آب بامبو باعث کاهش عمر آن خواهد شد.

هر دو هفته یک بار از قطره بامبو جهت تغذیه گیاه استفاده کنید.

گیاه را در کنار شوفاژ، بخاری و یا در معرض مستقیم باد کولر و همچنین کنار تلویزیون قرار ندهید. بهتر است از جابه جایی زیاد بامبو نیز خودداری کنید چرا که این کار ممکن است باعث شوک به گیاه شود.

نگهداری بامبوهنگام خرید بامبو حتما توجه کنید که لبه ی برگ بامبو سوخته نباشد و همچنین ساقه و برگ های آن سرحال باشند. پس از خرید بامبو ارزان حتما دور آن را با روزنامه بپیچید تا به گیاهتان شوک وارد نشود.

اگر اقدام به قلمه زدن بامبو کردید حتما محل برش را با لاک یا رنگ بپوشانید.

اگر ساقه ی گیاه بامبو دچار سفیدک شد. می توانید یک صابون بدون عطر را در آب حل کنید و آن را روی ساقه ها بکشید و پس از چند ساعت با آب ولرم آن را بشویید.

علت قهوه ای شدن برگ های بامبو می تواند به دلیل خشکی هوا باشد. بنابراین برای رفع این مشکل روی برگ های بامبو را با آب اسپری کنید تا طراوت و تازگی خود را بازیابد.

برگ گیاه بامبو سمی است. بنابراین مراقب باشید حیوان خانگی اگر دارید از دسترس آن خارج نگه دارید.

چنانچه برگ های بامبو زرد شد باید برگ های زرد آن را جدا کنید و آب گلدان را نیز سریعا تعویض کنید.

تقویت گل بامبو

برخی از افراد بر این عقیده هستند که انداختن قند در آب بامبو یا زغال و حتی اضافه کردن قرص آهن برای بامبو می تواند در رشد این گیاه موثر باشد. به طور کلی تحقیقات علمی انجام شده بر روی گیاهان نشان داده است که گیاهی که برای آبیاری آن از قند استفاده شده سالم تر به نظر رسیده و رشد بهتری داشته است. البته نباید در آبیاری گیاه با آب قند و یا انداختن قند در آب بامبو زیاده روی نمایید چرا که در این صورت سلامت گیاه به خطر خواهد افتاد.

انداختن زغال در آب بامبو می تواند به سلامت این گیاه کمک کند. معمولا کدر شدن آب بامبو نشان از شیوع بیماری قارچی در این گیاه دارد. به همین دلیل با انداختن زغال در آب بامبو می توانید از بروز بیماری های بامبو جلوگیری کنید. همچنین زغال به جهت جلوگیری از کدر شدن آب بامبو و گندزدایی می توانید مفید باشد.

گیاهان برای رشد به آهن، کلسیم، مس، روی، مولیبدن، منگنز، فسفر، گوگرد و بور نیاز دارند. زمانی که میزان آهن و منیزیم موجود در خاک گیاه کم باشد برگ ها به مرور زرد و خشک خواهند شد. به همین جهت برخی از افراد پیشنهاد می کنند که با اضافه کردن قرص آهن برای بامبو کمبود این عنصر را برای بامبو جبران نمایید.

بامبو در طراحی منظر

جذابیت زیبایی شناختی بامبو فراتر از مزایای عملکردی آن است. طراحی منظره با بامبو می تواند منظره ای آرام و از نظر بصری چشمگیر ایجاد کند. علاوه بر این، استفاده از بامبو به عنوان یک مانع طبیعی می تواند حریم خصوصی را در فضاهای بیرونی افزایش دهد.

فواید زیست محیطی بامبو

کمک های زیست محیطی بامبو قابل توجه است. این به طور موثر دی اکسید کربن را جذب می کند و آن را به گزینه ای سازگار با محیط زیست برای مبارزه با تغییرات آب و هوا تبدیل می کند. علاوه بر این، رشد سریع بامبو آن را به منبعی پایدار برای صنایع مختلف تبدیل می کند.

بامبوخواص بامبو

برگ های گیاه بامبو برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید است.

گیاه بامبو از خود بخارهایی در فضا پخش می کند که برای آن دسته از افرادی که دارای بیماری اعصاب هستند و همچنین بیماران مبتلا به ام اس بسیار مفید است.

ساقه بامبو نیز برای افرادی که با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم می کنند می تواند مفید باشد.

 

سخن پایانی

بامبو فقط یک گیاه نیست. گل بامبو یک منبع پایدار، همه کاره و از نظر فرهنگی مهم است. از ریشه های تاریخی تا کاربردهای مدرن آن، بامبو همچنان به تسخیر و کمک به دنیای ما ادامه می دهد. چه یک باغبان باتجربه باشید و چه یک تازه کار، در آغوش گرفتن بامبو در چشم انداز خود نوید جذابیت زیبایی و مزایای زیست محیطی را می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما