در ادامه مبحث معرفی گیاهان سایه دوست و مقاوم به معرفی چند گیاه دیگر می پردازیم:

۲- گیاه سانسِوریا

گیاهی‌ست که سبزی برگهایش در طول سال چشم‌نوازی میکند و رشد چشمگیری در مناطق گرمسیر آفریقایی دارد، طاقت این گیاه در شرایط سخت مثال زدنی‌ست. این گیاه در اقصی نقاط دنیا دارای انواع مختلفی است که شناخته‌ترین گونه آن که بیشتر در ایران به چشم میخورد، همین گونه است. این گیاه با اسامی مختلفی از جمله ” زبان‌مادرشوهر ” یا ” گل‌شمشیری ” بین مردم شناخته می‌شود. از محاسن این گیاه می‌توان به خاصیت تصفیه هوای فضای پیرامونش اشاره کرد که ارزش نگهداری آن در آپارتمان را دوچندان می‌کند. گیاه سانسوریا با حداکثر ارتفاع ۱۴۰ سانتیمتر، از جمله گیاهان سایه‌دوست و آپارتمانی است که برگ‌های رو به بالایش ارتفاع مذکور را سبب می‌شود. از دیگر خصوصیات این گیاه، مقاومت شدید در برابر کم آبی و نور کم می‌باشد که با توجه به این ویژگی، سبزی همیشگی برگ‌هایش تعجب هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد.

محیط مناسب برای رشد و نمو گیاه سانسوریا خاک ماسه‌ای و خاک‌برگ کافی در گلدان مناسب می‌باشد و همچنین بازه زمانی مناسب جهت آبیاری در تابستان یک‌مرتبه در هفته و در زمستان یک‌مرتبه در دوهفته کفایت می‌کند.

با نگهداری و پرورش گل سانسوریا در خانه و محیط کار، نشاط، شادابی و هوای پاک را به خود و اطرافیانتان هدیه کنید.   

شمشیری
سانسوریا

۳-گیاه سرخس شاخ گوزنی

این گیاه سایه‌دوست و آپارتمانی از کمیاب‌ترین نوع سرخس‌ها به‌حساب می‌آید و از چشم‌نوازترین گیاهان وحشی طبیعت است. نوع غیر وحشی و خانگی آن به‌نام ” سرگوزنی ” معروف است. شرایط مساعد دما برای رشد و نمو سرخس سرگوزنی، دمایی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و محیطی کاملاً کم‌نور به‌همراه سایه‌ای که گیاه را از اشعه مستقیم نور خورشید در امان بدارد.

بدنیست بدانید در زمستان نیازی به سیراب نمودن گیاه نیست ولی آبیاری گیاه در تابستان حتماً باید به‌حد کافی انجام پذیرد. گیاه “سرخس‌سرگوزنی” از معروف‌ترین گیاهان آپارتمانی و سایه‌دوست بوده که تزریق کود (کود مایع به‌همراه آب) از الزامات رشد آن است که اضافه کردن خاک‌برگ به خاک گلدان، این فرایند را کامل خواهد کرد.

سرخس شاخ گوزنی

۴-گیاه پاپیتال یا عشقه

ساقه‌های این گیاه از نوع رونده و همیشه درحال رشد می‌باشد همچنین برگ‌های سبز آن نه تنها همواره به‌دنبال مسیری برای ادامه حرکت و رشد می‌باشند، بلکه در موارد خاص مصرف دارویی پیدا می‌کنند. از محاسن گیاه “پاپیتال یا عشقه” می‌توان به پوششی بودن و حفظ رنگ سبز برگ‌ها در طولانی مدت اشاره کرد که همین ویژگی، زیبایی محیط پیرامون را دوچندان میکند. نکته جالب توجه این گیاه این است که  رشد این گیاه به موانع روبه‌روی آن بستگی دارد و تا زمانی که مانعی عمودی بر سر راهش قرار نگیرد رشد نمی‌کند. اگر مدت زمان کوتاهی‌ست که گیاه “پاپیتال” را تهیه و نگهداری می‌کنید، نگران گل ندادن آن نباشید، بد نیست بدانید گل‌های این گیاه در سال‌های بعد از پنجم تا دهم زندگی آن شروع به بیرون آمدن می‌کنند. رشد این گیاه از نظر ارتفاعی محدودیت ندارد و مدام که به وسیله‌ای متصل باشد از آن بالا میرود.

 برگ‌های سبز تیره این گیاه که در خانواده‌های مختلف از آن به رنگ‌های روشن‌تر و حتی سفید نیز تغییر می‌کنند قدرت سازگاری “پاپیتال” را بسیار بالا برده‌اند و طبیعت وحشی آن باعث شده برخی گونه‌های آن سمی باشند.

محل مناسب برای رشد این گیاه خاک باغچه بوده و در گلدان نیز به همین نوع خاک می‌توان بسنده کرد. دمای ایده آل برای این گیاه در خانه حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است و آبیاری آن نیز به صورت مرطوب نگه داشتن خاک آن توصیه می‌شود. نکته آخر اینکه این گیاه با شرایط نوری کم و حرارت بالا انتخاب خانه‌های کویری نیز محسوب می‌شود.

عشقه
پاپیتال

۵-گیاه پوتوس    Pothos

از گیاهان سایه‌دوست و آپارتمانی مدیترانه‌ایست که تقریباً مورد آشنای همگان است. در محیط‌های گرم به راحتی قابل نگهداری و تکثیر است. رنگ‌های درون برگ‌ها، تضمین زیبایی این گیاهان است و هرچه میزان زردی و روشنی بیشتر باشد این گیاه با ارزش‌تر خواهد بود. برگ‌هایی که به شکل قلب رشد می‌کنند سبزی خاصی داشته که با ترکیب آن با رنگ زرد درون برگها یک تضاد زیبا می‌سازند. از ویژگی‌های این گیاه، مقاومت در برابر نور کم محیط، ارزان بودن و در نهایت سخت‌جان بودنش  در فضای گرم، ایده‌آل‌ترین گیاه آپارتمانی را پیش روی چشمانتان به نمایش می‌گذارد. این گیاه از گیاهان بالارونده محسوب و ارتفاع آن تا ۵ متر هم می‌رسد. محیط خانه مناسب برای رشد این گیاه است. به خاطر داشته باشید نباید دمای نگه داری آن از ۱۶ پایین‌تر رفته و از ۲۴ بالا برود. برای آبیاری آن در تابستان هر ۴ الی ۵ روز یک بار و در زمستان نیز هر هفته آن را آب بدهید. خاک مورد استفاده برا این گیاه مانند همه گیاهان و گلهای خانگی است و کود دهی آن نیز به صورت محلول در آب باشد بهتر است.

پیتوس نئون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *