گفته شده گیاه بنفشه آفریقایی برای اولین بار توسط یک نظامی آلمانی به نام سنت پل در تانزالیا شناسایی شد به همین دلیل نام سنت پلیا را برای آن انتخاب کردند. بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گیاهان گلدار است که نه تنها دارای گل های زیبا بلکه شاخ و برگ آن نیز جذابیت خاصی دارد.

پرورش بنفشه آفرقایی:

پرورش بنفشه آفریقایی اصلی کاری دشوار است ولی واریته های جدید آن قویتر و پرگل تر است. اندازه بنفشه آفرقایی در جنس های مختلف متفاوت می باشد همچنین رنگ گل هایش متنوع و در طول سال گل می دهد.

گیاه بنفشه دوستدار نور و روشنایی می باشد. در صورتی که محیط کم نور باشد می توانید از لامپ فلورسنت برای جبران این کمبود استفاده نمایید که در این صورت برگها نیز سوخته نمی شود.

ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس بوده و پوسیده می شود بنابراین باید نسبت به دفعات آبیاری دقت لازم را نمود و باتوجه به نور، دما محیط و جنس خاک فاصله بین آبیاری را مشخص نمود. همچنین از آبپاشی رو برگ های گیاه اکیدا خودداری نمایید.

برای پرورش بنفشه از خاکبرگ آماده استفاده شود . در فصل های گرم هر پانزده روز یک بار به وسیله غذاهای کمکی گیاه را تقویت کنید.

انتخاب گلدان مناسب

گلدان های پلاستیکی نسبت به سفالی مناسب تر می باشد زیرا گلدان های سفالی در فصول سرد سال سرما را به خود جذب می کنند و باعث تنش سرما در بنفشه و درنتیجه مرگ گیاه را به دنبال خواهد داشت. فصل مناسب جهت تعویض گلدان بنفشه آفریقایی بهار می باشد.

کوددهی

کود بنفشه را باید در هر بار آبیاری با یک کود رقیق که حاوی فسفر بالایی باشد تغذیه نمود. خاک گلدان را نیز هر دو سه ماه یک بار شستشو دهید و این اجازه را بدهید آب از زهگش کف گلدان خارج شود. زیرا با اجرای یک کوددهی منظم، املاح در کف گلدان تجمع می یابد و در صورت عدم خروج صدمات جبران ناپذیری به ریشه وارد می گردد.

بیماری های بنفشه آفریقایی

مهمترین بیماری بنفشه قارچ فتیوم التیمو است که موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می شود. از علل ایجاد این بیماری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اسیدی بودن خاک
 • نداشتن زهکش مناسب
 • خیس شدن برگ ها
بیماری بنفشه آفریقایی
بیماری سفیدک بنفشه

قرار گرفتن گیاه در محیطی بدون تهویه و رطوبت زیاد و همچنین سرما و گرمای بیش از اندازه و تاریکی بلند مدت باعث ظهور قارچ سفیدرنگ بر روی برگ ها می شود.

بیماری پوسیدگی ریشه

این نوع بیماری به وسیله یک نوع قارچ ایجاد می شود . علایم بیماری شامل:

 • توقف رشد
 • پژمردگی
 • پوسیدگی به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه در ناحیه طوقه

علل بیماری های گوناگون بنفشه:

 • برگ ها پژمرده و خم می شود: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری انتقال بدهید.
 • تمام شرایط مناسب است اما گیاه گل نمی دهد: بهتر است گیاه را کوددهی نمایید.
 • گل ها شفاف و کمرنگ شده اند: عامل آن غبارپاشی است. این گیاه را غبارپاشی نکنید.
 • گل ها و برگ های گیاه می پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته ای دوبار آبیاری کافی است.
 • گیاه سالم و گل نمی دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدان ها را تعویض نکنید.
 • برگ ها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد هستند یا احتیاج به کوددهی دارد. گیاه را به محلی با نور مستقیم منتق کنید.

برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *