عمر گل های طبیعی بسیار کوتاه است بنابراین اگر شما تمایل دارید دسته گل خواستگاری یا دسته گل عروسی تان و … را به مدت طولانی نگه دارید، مجموعه گل و گیاه نادی توصیه می‌کند به خشک کردن گل ها با روش های اصولی بپردازید و از این طریق گل های مهم زندگی تان را برای مدت زمان طولانی تری نگهداری کنید و از آن ها برای تزیین بخش های مختلف منزل استفاده نمایید.

خشک کردن گل با روش های مختلف

برای خشک کردن گل ها می توانید آن ها را پرس کنید یا درون مایکروفر قرار دهید همچنین می توانید گل ها را از مکانی مناسب آویزان نمایید. توجه داشته باشید که گل های خشک را می توانید درون گلدان قرار دهید یا آن ها را درون قابی بچسبانید و از این طریق به زیباسازی منزل تان بپردازید.

آموزش مرحله به مرحله برای خشک سازی گل ها

توجه داشته باشید که خشک کردن گل ها را باید قبل از اینکه به صورت کامل باز شوند انجام دهید همچینن گل ها را باید در مکانی خنک و تاریک خشک نمایید تا نور خورشید رنگ زیبای آن ها را از بین نبرد.
اگر تمایل دارید دسته گل عروسی یا نامزدی تان را خشک نمایید بهترین کار این است که بعد از اتمام مراسم فورا گل ها را خشک کنید تا رنگ آن ها از بین نرود. در ادامه با روش هایی برای خشک کردن گل ها آشنا خواهید شد.

roses
گل رز

۱-آویزان کردن گل

یکی از رایج ترین روش ها برای خشک سازی گل ها این است که آن ها را به صورت دسته ای کوچک یا تک تک برعکس آویزان کنید برای این کار ابتدا گل ها را در قسمت ساقه به یکدیگر ببندید سپس آن ها را به آویز لباس متصل کنید و آویز را درون گنجه به میله رخت آویز بزنید.
توجه داشته باشید که این روش چند هفته وقت می برد و ممکن است در طول این مدت گلبرگ ها شروع به ریختن کنند همچنین اگر تمایل دارید گل های خشک را درون گلدان قرار دهید این روش بهترین می باشد زیرا ساقه گل ها را حفظ می کند.

آویزان کردن گل

۲-پرس کردن

گل ها را درون روزنامه یا کاغذ سفید و ساده قرار دهید همچنین می توانید گل ها را درون دستمال کاغذی بگذارید سپس برگه ای دیگر از همان جنس را روی گل ها قرار دهید و گل ها را در لای کتاب بگذارید و کتاب را ببندید در صورت تمایل می توانید کتاب دیگری را روی کتاب حاوی گل ها قرار دهید، این روش برای خشک کردن گل ها چند هفته طول می کشد.

۳-مایکروفر

اگر تمایل دارید برای خشک کردن گل ها از روش سریع تری استفاده کنید بهتر است گل ها را درون ظرفی قرار دهید سپس آن ها را در مایکروفر بگذارید. توجه داشته باشید که بهتر است گل ها را با ترکیب شن و سیلیکا یا ترکیب آرد ذرت و بوره بپوشانید سپس ظرفحاوی گل ها را به مدت یک دقیقه درون مایکروفر بالاترین درجه قرار دهید تا خشک شوند اگر در طول این مدت گل ها خشک نشدند به مدت یک دقیقه دیگر نیز مایکروفر را با بالاترین درجه روشن نمایید سپس اجازه دهید گل ها به مدت یک روز در این ترکیب باقی بمانند تا به صورت کامل خشک شوند.

۴-خشک سازی دسته گل با شن

ابتدا شن های ساحل دریا را به خوبی بشویید سپس آن ها را درون سینی پهن کنید تا به صورت کامل خشک شوند و گل ها را درون شن بخوابانید توجه داشته باشید که سنگریزه های درشت را باید از بین شن ها جدا کنید تا آسیبی به گل ها نرسد و چند روز بعد نیز گل های خشک شده را از درون شن ها بیرون آورید.

۵-خشک سازی گل با اسپری تافت

گل ها را قبل از اینکه به صورت کامل باز شوند بکنید و برگ ها را از ساقه ها جدا نمایید سپس گل ها را به کمک یک بند پارچه ای به صورت دسته گل درآورید و روی گل ها تافت بزنید و آن ها را به صورت برعکس و به مدت ۴ هفته در جایی تاریک و خشک  آویز نمایید.

۶-خشک سازی گل با محلول آب داغ و گلیسیرین

برای درست کردن این محلول ابتدا ۱ پیمانه گلیسیرین را با ۲ پیمانه آب داغ ترکیب نمایید و مقداری نمک به محلول این مواد بیفزایید سپس شاخه گل ها را درون محلول فرو نمایید توجه داشته باشید زمانی که برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند به مقداری کافی به آن ها از این محلول رسیده است و به خوبی خشک می شوند همچنین با استفاده از این روش گلبرگ ها زیبایی و لطافت خود را حفظ می کنند.

گلیسرین

۷-خشک سازی گل با سلیکا ژل

سیلیکا ژل رطوبت را به صورت کامل از گل می گیرد و باعث می شود که گل به خود رطوبت نگیرد. دانه های سیلیکا را درون آسیاب بریزید تا خرد شوند و به کمک چای صاف کن آن ها را روی گل بپاشید توجه داشته باشید که دانه های درشت نباید در لای گلبرگ ها فرو روند. ارتفاع شاخه گلی که در مواد شیمیایی قرار می دهید باید ۲ تا ۲.۵ سانت باشد همچنین گل را به هر شکلی درون مواد قرار شیمیایی قرار دهید به همان صورت نیز خشک می شود.
برای خشک کردن گل های حساس نظیر لیلیوم و آنتریوم و … می توانید از مواد شیمیایی نظیر سیلیکا ژل استفاده کنید تا ظاهر و شکل گل تغییر نکند.

سیلیکا ژل

نکات طلایی برای خشک سازی گل ها

  • اگر تمایل دارید گل ها را به مدت طولانی تری نگه دارید بهتر است آن ها را دور از پنجره یا مکان هایی که دارای آفتاب و نور مستقیم هستند قرار دهید.
  • گل های خشک را باید دور از اجاق و شومینه و هیتر و … قرار دهید.
  • گل های خشک باید در مکانی سرد و تاریک تر باشند تا رنگ خود را حفط نمایند.
  • گل سرخ از محبوب ترین گل ها برای خشک سازی است همچنین می توانید گل هایی نظیر میخک و سوسن و جاوید و اکیناسیا و گل دگمه ای و اسطخودوس و … را خشک نمایید.
  • سیلیکا ژل را می توانید از داروخانه تهیه نمایید توجه داشته باشید که رنگ این ماده شیمیایی آبی آسمانی است و زمانی که رطوبت را به خود جذب می کند به رنگ صورتی در می آید که به منظور از بین رطوبت آن باید سیلیکا ژل را درون فر قرار دهید تا به صورت کامل خشک شود سپس از آن برای خشک کردن گل های رنگارنگ استفاده نمایید.
در این مطلب با ۷ روش برای خشک کردن گل ها آشنا شدید که امیدواریم این روش های آسان و کاربردی مورد توجه شما همراهان عزیز و همیشگی مجموعه گل و گیاه نادی قرار گرفته‌باشد.

یک دیدگاه در “خشک کردن گلهای طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *