به‌منظور ارتقاء دانش دوستداران گل و گیاه که شادابی محیط اطرافشان را ارزش قائلند، مجموعه گل و گیاه نادی به معرفی، نحوه کاشت و تکثیر و انواع “گل‌ لیلیوم” پرداخته و امیدوار است با مجموعه اطلاعاتی که در اختیار مخاطبین عزیز می‌گذارد، سهم کوچکی در شادابی محیط کار و زندگیتان ایفا نماید.

لیلیوم

نام : گل‌ليليوم              نام علمی :   Lilium spp                     از خانواده‌ی : Liliaceae

این نمونه از گل دارای تنوع زیستی و تنوع رنگی بالا بوده و همچنین اکثرا دارای گلهای معطر می باشند.”گل ليليوم” که به آن “سوسن” هم گفته می‌شود، در زیر خاک دارای پیاز با فلسهای متعدد میباشد.

“گل لیلیوم” از جمله گیاهان پیازدار و گل‌ده می باشد که معمولاً در فصل تابستان گل می دهد، اما برخی گونه‌های این گل در فصل بهار شروع به گل دهی می‌کنند.

“گل لیلیوم” که در زبان فارسی آن را گل “سوسن” می‌نامند بیشتر برای تزئین و دکوراسیون به کار می رود.”گل لیلیوم” گیاهی گرمسیری است که در مناطق شمالی ایران کشت می شود و از جمله گل‌های کمیاب به‌شمار می رود.

دسته گل لیلیوم

درباره “گل لیلیوم” بیشتر بدانیم

“گل لیلیوم” گیاهی پیازدار است که شامل گونه‌های مختلفی ازجمله اوربیت و اوربیتال می باشد که از گونه‌های بومی ایران می‌توان از “سوسن‌چهلچراغ” نام برد. نوعی از آن که گلهای سفید و معطر تولید میکند و در شهرهای آذربایجان به “گل‌مریم” معروف است، با نام رسمی لیلیوم رشتی یا لیلیوم ایرانی، از واریته‌های قدیمی لیلیوم‌هاست که هنوز کشت و برداشت میشود.

این گیاه را می توان به راحتی نگه داری و تکثیر کرد ،گیاه بسیار کم توقعی است و می توان به راحتی ان را در هوای ازاد و در داخل اپارتمان پرورش داد.

پیاز این گیاه نسبت به سرما و یخ بندان مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. طول دوره رشد این گیاه بین ۷۰ تا ۱۲۰ روز می باشد و ارتفاع ان به ۷۵ تا ۱۳۰ سانتیمتر می رسد.

گل های این گیاه در رنگ های بسیار زیاد و جذابی وجود دارد و بعضی از گونه‌های آن دارای بوی بسیار شدید و مطبوعی هی‌باشند. میزان عطر در برخی گونه‌ها بیشتر و در برخی کمتر است و حتی برخی گونه ها عطر قابل توجهی تولید نمی‌کنند.

پیاز های بالغ می توانند بین ۷ تا ۱۵ غنچه تولید کنند که قطر دهانه هر گل به ۱۶تا۲۰ سانتیمتر و حتی بیشتر هم می رسد. کیفیت گل‌ها و تعداد آنها به بزرگی پیاز، غنی بودن خاک و تغذیه گیاه بستگی دارد.

مشخصات گل لیلیوم:

“گل‌لیلیوم یا همان “گل‌سوسن” گل گرمسیری است، ولی در مناطق سردسیر هم می‌توان آن را در گلدان کاشت.

لیلیوم گیاهی گل‌دار و پیازدار است و از گیاهان چند ساله بشمار می رود و بد نیست بدانید گل‌های این گیاه دارای شکل‌های مختلف و متنوعی می‌باشند که برخی از آن فنجانی شکل و برخی دیگر زنگوله مانند هستند و دارای گلبرگ‌های وارونه‌ای می‌باشند، برخی دیگر نیز قیفی شکل هستند. گل‌های این گیاه بر روی ساقه شکل می‌گیرند و ساقه این گیاه از پیاز رشد می‌کند. این گل در آفتاب و همچنین سایه رشد خوبی دارد.

“گل‌لیلیوم” به رنگ‌های زرد، بنفش، نارنجی، قهوه‌ای، آجری و سفید وجود دارد. این گل، گلی‌ست مقاوم با تحمل بالاف به‌همین دلیل در برابر انواع بیماری و سرما، پایداری خوبی از خود نشان می‌دهد.

“گل‌لیلیوم” معمولاً در فصل تابستان گل می‌دهد و برخی گونه‌ها زودتر و در فصل بهار شروع به گل‌دهی می‌کنند.

جالب است بدانید، شما می‌توانید زمان گل‌دهی “گل‌ليليوم” را تغییر داده و آن را همزمان با فرارسیدن بهار و ایام نوروز محقق نمایید لذا برای رسیدن به همچین منظوری، کافی‌ست “گل‌لیلیوم” را  در ماه‌های آذر تا دی در گلخانه کشت نمایید. برای پرورش “گل‌لیلیوم” برای عید، عملی که بسیار حائز اهمیت است نیاز دمایی مراحل مختلف این گل می‌باشد.

انواع “گل‌ليليوم” را بشناسیم:

“گل‌ليليوم” بسته به خصوصیات و ویژگیهایی که دارند در گروه های مختلفی قرار گرفته اند که ازجمله این گروه ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد.

توجه داشته باشید که نام گروه ها بر اساس زمان گلدهی آنان آورده شده است

Asiatic hybrids

طیف رنگی گسترده ازسفید تا قرمز بسیار تیره دارد که محبوبترین رنگ آن زرد و نارنجی است. نمونه‌های جدید بر روی گلبرگها لکه‌های رنگین دارند و تا ارتفاع حدود ۷۵ سانتیمتر می‌رسند.

گل‌دهی این گروه به شکل طبیعی در اوایل الی اواسط تابستان است. سر گلها یا به سمت بالا و یا به سمت پایین و حالت آویزان دارد.

این گونه از “گل‌لیلیوم” به سرعت در زیر خاک تکثیر می‌شود و در هر سه الی چهار سال نیاز به تعویض گلدان دارد.

Candidum hybrids

این نوع از “گل‌لیلیوم” در  اوایل تابستان به گل می‌می‌نشیند و گل‌دهی خود را آغاز می‌کند. معمولا سفید و معطر هستند و اصطلاحا madonna lilies نامیده می‌شوند. پیاز آن در عمقی به ارتفاع خود پیاز در خاک قرار می‌گیرد  و کاشت آن عمیق نیست.

لیلیوم

Martagon hybrids

سر گلهای آنان به سمت پایین خم هستند اما گلبرگها به سمت عقب خم می‌شوند. گاهی با نام  turk’s caps خوانده می‌شوند. ساقه‌های گل بلند هستند می توانند ۹۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر رشد کنند.

تعداد زیادی گل تا حدود ۲۰ عدد بر روی یک ساقه گل می‌روید. محلی سایه با پوششی از مواد ارگانیک (مالچ) بر روی بستر کاشت  را ترجیح می‌دهد. پیازهای این نمونه ترجیج می‌دهند سالها در یک مکان باقی مانده و جابجا نشوند.

Martagon hybrids

Trumpet lilies

ارتفاع گیاه به ۲٫۵ متر هم می‌تواند برسد و طیف گسترده از رنگها از سفید تا ارغوانی را دارند. به شکل معمول در اواسط تابستان گلدهی دارند. Regal lily در این گروه قرار می‌گیرند.

Longiflorum hybrids

شکل گل همانند یک شیپور بلند است و در گل‌فروشیها به کرات استفاده می‌شوند. به طور کل با نام “سوسن‌عیدپاک” Easter lily نیز شناخته می‌شوند. رنگ گل معمولا سفید رنگ و البته زرد رنگ است و عطر خوشایندی دارد.

Lillium lancifolium

حدود ۹۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارند . گلها  زنگوله‌ای و آویز مانند هستند اما گلبرگها به عقب خم می شوند. بر روی هر ساقه‌گل، تعداد گل قابل‌توجه و تا حدود ۱۲ عدد می‌روید. این نوع “لیلیوم” به “لیلیوم‌ببری”  Tiger lily نیز معروف هستند.

Oriental hybrids

این نوع، گل‌های بزرگ و معطر دارد.  رنگهای زیبا از سفید خالص تا ارغوانی تیره دارد و عطر خوبی دارند.

مکانهای نیمه‌سایه را ترجیح می‌دهد. خاک و محیط کاشت پیازها نباید گرم شوند، بنابراین به‌کارگیری پوششی از مواد ارگانیک (مالچ)  بر روی سطح خاک محل کاشت توصیه می‌شود. توضیح اینکه گل‌های این گروه به شکل طبیعی در اواسط تابستان شکوفا می شوند.

“گل‌لیلیوم” (گل سوسن) را به سه روش می توان تکثیر کرد:

۱- ازطریق جدا نمودن پیازچه‌ها.

۲- ازطریق فلس‌های پیاز.

۳- از طریق کاشت بذر.

در روش کاشت پیازی ابتدا پیازها را در عمق ۶ تا ۲۰ سانتی خاک و در محلی نیمه سایه می‌کارند. “گل‌لیلیوم” برای رشد به خاک حاصلخیز، دما، رطوبت، کود و آبیاری منظم و … نیاز دارد.

همچنین در روش پیازی شما می‌توانید پیاز را در گلدانی مناسب به عمق ۵ الی ۱۰ سانتیمتر کشت نمایید. در روش بذری نیز بذرها را در عمق ۲ الی ۵ سانتی خاک بکارید و آبیاری کنید تا جوانه بزند. توجه داشته باشید که آب‌دهی بیش از حد، تأثیرات منفی دارد و کافی‌است گیاه مرطوب نگه داشته شود.

روش‌های افزایش عمر “گل‌ليليوم”

روش‌های ارائه شده برای افزایش عمر “گل‌لیلیوم” برگرفته از تجربیات و مقالات جدید می‌باشد که به حذف قسمت نر گل اشاره دارد و همچنین استفاده از آب با دمای حدود ۴ درجه سانتی‌گراد و استفاده از ساکارز را برای افزایش عمر این گل نتیجه بخش اعلام کرده‌اند

مجموعه گل و گیاه نادی با ارائه مقالات و مطالب مختلف در باب گل و گیاه و دریافت نقطه نظرات و راهنمایی‌های شما مخاطبین عزیز، هر روز مصمم‌تر از روز قبل به ترویج شادابی و زیباسازی محیط کار و زندگیتان می‌پردازد.

یک دیدگاه در “آشنایی با گل‌ليليوم و انواع آن

 1. سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *