Crassula-Portulaca
بونسای خرفه یا کراسولا

معرفی بونسای کراسولا یا خرفه ای

بونسای کراسولا یا خرفه ای، از جمله یکی از مشهورترین گیاهان می باشد. بونسای خرفه بیش از ۱۵۰ گونه مختلف دارد.  در ایران بونسای خرفه ای یا Crassula Portulaca  را نیز به عنوان گیاهی دارویی استفاده می کنند. لازم به ذکر است برخی از گونه های کراسولا از نظر ظاهری شبیه به کاکتوس هستند که آن را با کاکتوس اشتباه می گیرند.

می توان گفت شرایط نگهداری بونسای خرفه بسیار ساده و لذت بخش است؛ از این رو یک انتخاب مناسب وبجای برای نگهداری در آپارتمان می باشد.

بونسای خرفه را به دلیل رنگ سبز آن به بونسای یشم نیز می خوانند. در صورت تغیر شرایط نوری ممکن است رنگ آن به قرمز تغیر کند.

شرایط محیطی بونسای خرفه

نور: ‏‏بونسای خرفه را می توان در محیط های کم‌ نور نگهداری کرد اما مکان های پر نور را ترجیح می دهد بنابراین حداقل ۴ ساعت در ‏روز نیاز به نور داردکه باید به آن توجه کرد.

دما: ‏ این گیاه بین دمای ۱۵ درجه تا ۲۴ درجه سانتی گراد ترجیح می دهد.   اما باید توجه نمود که این گیاه دمای زیر ۵ درجه را به هیچ عنوان نمی تواند تحمل کند.‏

آبیاری: ‏میزان آبیاری این گیاه در حد متوسط است بنابراین آبیاری را زمانی انجام دهید که ‏خاک ‏سطحی آن فاقد رطوبت باشد. اگر گیاه دچار ‏ریزش برگ و یا ‏لکه‌های قهوه‌ای در برگها شد به آبیاری بیشتری نیازمند است.‏

رطوبت: ‏‏غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید

خاک: ترکیب مخلوط دو بخش پیت موس و یک بخش پرلیت ‏برای بونسای خرفه مناسب تر است.
کود: ‏ ماهانه از کود مایع متعادل در بهار تا پاییز استفاده گردد ولی حتما توجه نمایید در فصل زمستان کوددهی انجام ندهید.‏

تکثیر: ‏ بونسای خرفه یا کراسولا را می توان از طریق کاشت بذر و قلمه ساقه یا برگ در بهار تکثیر نمود.حتما توجه کنید‌  قبل از قرار دادن قلمه در بستر یک الی دو روز قلمه را در محیطی خشک با دمای ملایم قرار دهید ‏تا رطوبت اضافه ‏قلمه‌ها خشک شوند. همچنین می توانید یک برگ از گیاه جدا کنید و در بستری مرطوب از شن و پرلیت بصورت عمودی قرار دهید. قلمه‌ها را در مکان روشن با نور ‏غیرمستقیم بگذارید و پس از یک ماه ‏ریشه‌زایی را مشاهده خواهید کرد. دقت لازم را بکنید در این مدت بستر نباید بیش از حد مرطوب باشد.

نکته دیگر اینکه، در تمام طول ‏سال می توانید از این گیاه قلمه ساقه بگیرید. طول این ‏قلمه ۷ تا ۱۰ سانت بوده و برش باید از بالای گره باشد. دقت کنید حتما در قلمه یک جفت برگ ‏موجود باشد. تا مدت ریشه دار شدن قلمه که حدود یک ‏ماه است نیازی به آبیاری نیست.‏

حتما دقت نماید برای خرید بونسای خرفه از مراکز معتبر اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *