یکی از دغدغه‌های شهروندان خوش‌ذوق ساکن کلان‌شهرها، نگهداری گل و گیاه در فضای داخلی منزل و محل‌کار می‌باشد. علیرغم اینکه معمولاً گیاهان باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند تا بتوانند فرایند رشد خود را به خوبی طی کنند که البته این موضوع ارتباط مستقیم با ساختار سلول‌های درونی گیاه دارد که همین اختلاف در ساختار سلول‌ها، شرایط را برای نگهداری گل و گیاه در شرایط مختلف از جمله فضاهای کم‌نور و سایه مهیا کرده که گروه اجرایی نادی‌گاردن با معرفی این دسته از گیاهان که به گیاهان سایه‌دوست و آپارتمانی معروف هستند، گامی در ایجاد طراوت و شادابی در محیط پیرامون شما عزیزان خوش‌ذوق بردارد.

ما در این مقاله گل و گیاهی را به شما معرفی خواهیم کرد که  در شرایط خاص رشد می‌کنند و به نبود نور آفتاب عادت داشته و نگرانی بابت عدم دریافت نور طبیعی خورشید ندارند و به‌راحتی در محیط آپارتمان یا محل کار قابلیت نگهداری و پرورش دارند.

باتوجه به تنوع و تعدد این دسته از گل و گیاه که با اقلیم و آب و هوای کشورمان سازگاری دارند و پیشگیری از خستگی شما مخاطب عزیز، ضمن معرفی عناوین گیاهان سایه‌دوست، در هر مقاله به معرفی یک نمونه از آن می‌پردازیم.

نام گیاهان آپارتمانی سایه دوست

(۱-زامیوکالکاس) – (۲-سانسِوریا) – (۳-سرخس‌شاخ‌گوزنی) – (۴-پاپیتال-عشقه) – (۵-پوتوسpothos) – (۶- سرخس) – (۷- دیفن) –  (8-فیلدوندرون) – (۹- کالاتیا) – (۱۰- آنتوریوم آندرانوم) – (۱۱- بگونیا برگی) – (۱۲- لاکی بامبو) – (۱۳- آگلونما) – (۱۴- اسپاتی فیلوم) – (۱۵- پپرومیا)

گیاه زامیوکالکاس

Zamiocucas Zamifolia
گیاه زامیوکالکاس

نام علمی:Zamiocucas Zamifolia                         خانواده:شیپوری‌ها                   بومی:مناطق شرقی قاره آفریقا – جنوب کشور آفریقا

ارتفاع این گیاه می‌تواند به چهل الی شصت سانتی متر برسد. این گیاه دارای ساقه‌های آب پذیر و ضخیم است و اگرچه در دوره خشکی برگ ریزی دارد اما رنگ سبز خود را همیشه حفظ می‌کند. خاک مورد نیاز این گیاه یک بستر متعادل بوده و وجود فضای کافی در درون خاک برای ریشه‌های آن الزامی‌ست تا آب کافی را به خود جذب کند. درواقع خاک سفت و متراکم اصلاً برای این گیاه مناسب نیست. این گیاه دو منظوره همان طور که در خانه بدون نور به زندگی ادامه می‌دهد، اگر در فضای بیرون نیز قرار داده شود محدودیتی برای جذب نور خورشید نخواهد داشت و خود را سریعاً با فضای جدید وفق می‌دهد. دمای نگه داری این گیاه در خانه بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد بوده و در بیرون از خانه نیز تا دمای ۲۶ درجه را را تحمل می‌کند و کمترین دمایی که این گیاه امکان رشد دارد ۱۸ درجه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *