لیتوپس ها (کاکتوس سنگی) به دلیل شکل ظاهری و تنوع رنگی که دارند جز محبوب ترین کاکتوس ها می باشند.اما نگهداری از آن به دلیل متفاوت بودن زمان رشد و حساسیت به رطوبت و آفت، نسبت به دیگر کاکتوس ها سخت تر می باشد.

لیتوپس برخلاف بسیاری از گیاهان دو بار در سال یک بار در فصل تابستان و یک بار دیگر در زمستان در دمای ۷ درجه به خواب می رود. لذا زمانی که گیاه خواب است به نور و غذای کمی نیاز دارد. بنابراین عدم توجه به این نکته موجب از بین رفتن کاکتوس می شود.

Lithops
لیتوپس

خاک مناسب برای لیتوپس ها:

خاک مناسب لیتوپس سبک می باشد با زهکشی مناسب است (ترکیب ماسهو پیت ماس).

نور مناسب لیتوپس ها:

در فصل رشد هر روز بین ۳ تا ۵ ساعت نور آفتاب ملایم نیاز دارد و نسبت به آفتاب مستقیم و شدید حساس است.

دما مناسب برای پرورش لیتوپس:

دمای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد دمای مناسب برای رشد کاکتوس لیتوپس می‌باشد و در دمای بالا به خواب می‌رود.

آبیاری:

لیتوپس در فصل رشد به آبیاری منظم، هر هفته یک بار نیازمند است.

آفت‌ها:

مهم‌ترین آفت لیتوپس ها بیماری‌های قارچی می باشد که در اثر رطوبت و گرمای زیاد به وجود می آید. شپشک آردآلو نیز موجب حساسیت این گیاه می شود که در صورت بروز باید با سم حشره کش آن را از بین برد.

تکثیر لیتوپس:

لیتوپس از طریق بذر تکثیر می شود. می‌توان بذر لیتوپس را در خاک پیت ماس و در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد با نور ملایم و رطوبت بالای ۶۰ درصد کاشته شود.

نکات مهم پیرامون نگهداری کاکتوس لیتوپس :

۱- علت چروک شدن لیتوپس :

 چروک شدن لیتوپس می‌تواند به دلیل کم آبی و یا خواب گیاه باشد. بنابراین در ابتدای امر باید بررسی گردد که آیا گیاه خواب است یا خیر و در چه دما و مکانی نگهداری می گردد.

۲- علت از بین رفتن جوانه‌های لیتوپس بعد از کاشت :

 جوانه‌های لیتوپس به بیماری‌های قارچی و گرما بسیار حساس می باشند. بنابراین حتماً باید در محلی خنک کاشته شود و بستر کشت آن نیز کاملاً ضدعفونی گردد.

۳-  علت پوسیدگی لیتوپس :

 مهم‌ترین دلیل پوسیدگی لیتوپس رطوبت بالا بخصوص در فصل گرم سال می‌باشد. پوسیدگی لیتوپس معمولا از ریشه آغاز می گردد و سپس به تمامی اندام‌های گیاه نفوذ می‌کند.

برای خرید کاکتوس لیتوپس با ما در تماس باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *