نحوه آبیاری گیاهان آپارتمانی

اکثر مشکل گیاهان آپارتمانی آبیاری بیش از حد است تا کم آبی و تشنگی. لذا شناخت نیاز آبی گیاهان بسیار مهم و مورد نیاز است. البته نوع بافت خاک، نوع گیاه نیز در آبیاری بسیار نقش مهمی دارد.

خاک های شنی، خاک برگ و خاک باغچه نیاز آبی متفاوتی با هم دارند.

آبیاری معمولی، جوابگوی نیاز آبی نخل مرداب نمی باشد و باید زیر گلدانی آن همیشه پر از آب باشد. ولی گلدان کالادیوم بدون آبیاری زمستان بدون هیچ مشکلی گذرانی می کند.

ficus elastica
فیکوس الاستیکا

بهتر است نیاز آبی گیاه آپارتمانی خود را از فروشنده گل و گیاه سوال کنید، نیاز آبی هر گیاه به درجه حرارت، رطوبت و فصل رشد و استراحت رابطه ای نزدیک دارد.

در ارتباط با گیاهان موجود در سبد آویزان دقت نمایید ارتفاع سبد تا حدی باشد که بتوان میزان رطوبت گیاه را بررسی و بازدید کرد.

 بررسی میزان رطوبت خاک گلدان

خاک گلدان را به صورت مرتب بازدید کنید و با انگشت و یا فروبردن یک مداد به داخل خاک و بررسی میزان چسبندگی آن، میزان رطوبت خاک را اندازه گیری کنید و سپس اقدام به آبیاری کنید.

کاشت گیاه در گلدان سفالی

حتما دقت نمایید قبل از کاشت گل در گلدان سفالی و آن را به مدت ۱۵ دقیقه درون آب بخوابانید و گرنه میزان زیادی از آب آبیاری و رطوبت خاک قبل از اینکه صرف نیاز آبی گیاه شود، جذب گلدان خواهد شد.

با شروع فصل پائیز بیشتر گیاهان به حالت استراحت نسبی می روند و نیاز کمتری به آب دارند و در بعضی از گیاهان پس از ریزش برگ ها باید آبیاری را متوقف نمود.

بهتر است آبیاری با آب ولرم صورت بگیرد زیرا سردی آب باعث ایجاد شوک در گیاه می گردد.

گفتنی است بعضی از گیاهان نسبت به املاح موجود در آب آشامیدنی هم حساس می باشند، لذا در صورت امکان بهتر است ازآب باران و یا آب جوشیده سرد شده استفاده کرد.

جهت پخش بهتر آب توصیه می شود سطح خاک گلدان را با گیاهان پوششی که ریشه های سطحی دارند پوشانیده شوند.

رویال فروشش

گیاهان با نیاز آبی متفاوت

دقت نمایید از کاشت گروهی گیاهانی که نیاز آبی متفاوتی دارند جدا خودداری کنید. در صورت نیاز ، گیاه را با گلدان خود درون یک گلدان بزرگتر قرار دهید تا بتوان آن را به صورت مجزا آبیاری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *