ساکولنت
دیش گاردن زرد

معرفی دیش گاردن

به کاشت گیاهانی از جمله کاکتوس و ساکولنت، انواع گیاهان آپارتمانی و . . . داخل ظرف هایی با دهانه باز دیش گاردن گفته می شود .  دیش گاردن به دلیل وجود چند گیاه متنوع مربوط به یک گونه داخل یک ظرف جذابیت بصری زیبایی به محیط می دهد و در دکوراسیون جایگاه ویژه ای می تواند داشته باشد. شما به راحتی می توانید مجموعه ای از سکولنت های خود را در یک ظرف گرد هم دربیارید و با کمی خلاقیت یک دیش گاردن زیبا و خلاقانه بسازید و در اتاق یا محیط پذیرایی قرار دهید.

وسایل مورد نیاز :

 ساکولنت یا کاکتوس و یا حتی هر گیاهی که علاقه دارید اما باید نیازهای غذایی و شرایط نگهداری یکسانی داشته باشند.

ظرف یا گلدان کم عمق با دهانه باز

 خاک و سنگ ریزه مخصوص ساکولنت ها

 قارچ کش

 سنگ ریزه، صدف و هر چیز تزیینی که فکر می کنید می تواند بدرد بخورد

ظرف مناسب :

ظرف دیش گاردن می تواند یک گلدان سفالی رو باز با ارتفاع کم حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر باشد اگر به چنین گلدانی دسترسی ندارید مشکلی نیست می توانید از ظروف پیرکس داخل خانه هم استفاده کنید. در صورتی که ظرف انتخابی دارای سوراخی در کف آن نیست مشکلی نیست فقط باید در میزان آبیاری دقت کافی کنید تا ریشه ها پوسیده نگردند.

dish garden

خاک مناسب :

نوع خاک استفاده شده در دیش گاردن بسته به نوع گیاه دارد. اگر از کاکتوس ها استفاده می کنید بهتر است از خاکی بهره ببرید که میزان خلل و فرج آن زیاد است یا به اصطلاح خاک سبک بهره ببرید. برای گیاه ساکولنت بهتر است خاک نسبتا چسبنده بهره برد. در صورتی که از هر دو نوع گیاه در یک ظرف بهره می برید بهتر است از خاکی مابین این دو استفاده کرد. لذا در ابتدا در کف ظرف مقداری سنگ ریزه و ماسه قرار دهید. سپس خاک مناسب با نوع گیاه را داخل ظرف بریزید. بهتر است خاک را از گلخانه تهیه کنید تا به استرلیزه باشد و پتانسیل رشد قارچ در آن محدود باشد در غیر این صورت می توانید خاک گلدان را در مایکروویو با دمای ۴۰ درجه سانتی گراد قرار دهید تا ضدعفونی و استرلیزه گردد.

بهتر است کمی ورمی کمپوست نیز در انتها برای تقویت گیاه به خاک اضافه نمایید.

در زیر ترتیب قرارگیری لایه های خاک را معرفی می کنیم:

 • پوکه معدنی
 • پرلیت
 • خاک ذغال
 • سبوس برنج
 • خاک کوکوپیت
 • خاک سنگین و شن درشت
 • خاک کاکتوس ریشه باید در بخش خاک کاکتوس مدفون شود.

گیاه:

همانطور هم که قبلا گفته تمام گیاهان استفاده شده باید از یک گونه یا دارای نیازهای مشترک غذایی، آبی، نوری و … داشته باشند همچنین سرعت رشد آنان برابر باشد. بهتر است گیاهان انتخاب شده به حد کافی رشد کرده باشند. برای ایجاد یک دیش گاردن زیبا توصیه می شود از گیاهان با ترکیب رنگی متنوع و حالت های مختلف استفاده کنید.

روش کار :

۱- ظرف انتخابی را استرلیزه کرده بدین صورت که با آب گرم و صابون شسته و با قارچکش ضدعفوفنی نمایید.

۲-پس از ضدعفونی یک لایه نازکی از سنگ ریزه کف ظرف قرار دهید.

۳- ظرف را از خاک پر کنید و آن را کمی فشرده‌ کنید.

۴- طراحی بسته به زاویه دید دارد. چنانچه ایده خاصی به نظرتان نمی رسد می توانید داخل اینترنت جستجو کرده و طراحی و دیزاین دیش گاردن های مختلف را ببنید تا دیدتان باز شود.

در صورتی که می خواهید گیاهتان از تمام جهات دیده شود بهتر است گیاهانی که کمی ارتفاع بلندتر دارد را در مرکز گلدان قرار دهید و گیاهان پاکوتاه را در اطراف چیده شود.

اما چنانچه بخواهید در گوشه ای قرار دهید که دید یک طرفه دارد بهتر است گیاهان پابلند در یک طرف و گیاهان کم ارتفاع در جلوی آن کاشته شود تا تمام گیاهان دیده شود.

۵- گیاهان را به آرامی و با دقت بدون اینکه صدمه ببینند از گلدان‌شان خارج کنید و خاک اطراف ریشه را کمی بتکانید.

۶- در خاک چاله‌هایی برای کاشت گیاهان ایجاد نمایید و گیاه را داخل آن قرار دهید.

۷- در پایان می توانید از وسایل تزیینی که قبلا آماده کرده بودید استفاده کنید تا زیبایی دیش گاردن دو چندان شود. می توانید کمی سنگ تزیینی و رنگی در سطح خاک قرار دهید. از گلدان شکسته نصف نیمه که قبلا با رنگ شاد رنگ آمیزی کردین نیز می توانید استفاده کنید.

۸- در پایان کمی آب مخلوط با قارچ کش به گیاه بدهید. در میزان آبیاری دقت کنید تا گیاه گندیده نشود. هر ماه یک بار هم مطلوب است برای ضدعفوفنی و جلوگیری از بیماری از محلول قارچکش استفاده نمایید.

۹- بهتر است دیش گاردن را در محیطی قرار دهید که نور مناسبی داشته باشد. اما اگر گیاهان سایه دوست هستند نور زیاد برای آنان مطلوب نیست.

نکاتی که باید در مورد دیش گاردن بدانید

 • آبیاری را هنگامی انجام دهید که خاک کاملا خشک است.
 • در فصول رشد بهتر است اقدام به کوددهی کنید.
 • چند وقت یک بار دیش گاردن را بچرخانید تا گیاهان یک دست و مستقیم رشد کنند و به طرف نور خم نشوند.
 • چنانچه گیاهی نسبت به بقیه بیشتر رشد کرد آن را به ظرف دیگری انتقال دهید.

dish garden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *