می توان گفت ساکولنت از جمله گیاهان مورد علاقه ایرانیان هست. به جرات می توان گفت در هر خانه ای حداقل یک ساکولنت به خاطر زیبایی و مقاومتی که دارد یافت می شود. ساکولنت به معنی غذای آب دار و ترد است. بخاطر شکل و مشخصات این گروه از گیاهان نام ساکولنت را برای آنان انتخاب کرده اند.

 

dish garden
دیش گاردن آبی

به کدام دسته از گیاهان ساکولنت میگوییم؟

  • دارای برگ های گوشتی
  • بافت برگ یا ساقه گیاه حاوی آب باشد
  • تمامی گیاهان این گروه دارای دوره گلدهی اند
  • دارای اندام هایی برای ذخیره آب
  • برخی از این گیاهان دارای تیغ می باشند که به آنها کاکتوس نیز می گویند.
  • تمامی کاکتوس ها ساکولنت هستند اما تمامی ساکولنت ها کاکتوس نیستند.

عمومی ترین خصوصیت این گیاهان که در تمامی اعضا یکسان است گوشتی و آبدار بودن بافت های گیاهی می باشد. می توان ساکولنت ها را بدون آنکه دچار آفتاب سوختگی گردند در برابر نور خورشید قرار داد. همچنین این گیاهان در برابر سرما مقاوم هستند. بنابراین می توان ساکولنت ها را در بیرون از خانه هم نگهداری کرد. ساکولنت ها گیاهان مقاومی هستند اگر برگ گیاهتون میریزه و حتی با آبیاری، گیاهتون چروکیده شده حتما کاری رو اشتباه انجام میدید.

اشتباهات رایجی که باعث از بین رفتن ساکولنت ها می شود:

dish garden
دیش گاردن سرخابی

عدم تامین نور کافی برای ساکولنت ها

نور کافی یکی از اساسی ترین نیاز ساکولنت ها می باشد. از این رو تامین نور کافی برای این نوع از گیاهان بسیار مهم می باشد. بنابراین حتما دقت کنید این گیاهان در نقطه ای از منطل قرار بگیرند که دارای نور کافی می باشد. لذا پنجره های جنوبی رو به خورشید گزینه مناسبی هستند. این گیاهان حتی تابش مستقیم نور خورشید را تحمل می کنند.

عدم آبیاری صحیح ساکولنت ها

معمولا ساکولنت ها به آب بسیار کمی نیاز دارند. اما برخی با تصور مقاوم بودن این گیاهان به کم آبی از آبیاری این گیاه غفلت می کنند. لذا شایسته است زمانی که مطمئن هستید خاک گیاه کاملا خشکک است گیاه را سیراب کنید. عمل غبار پاشی نیز باعث شاداب ماندن گیاه می شود. 

همچنین گاهی عدم زهکشی مناسب نیز علت پوسیدگی ریشه و نابودی گیاه می شود. حتما پس از آبیاری دقت کنید آب کاملا از سوراخ کف گلدان خارج شده است.

استفاده از خاک نامناسب

بهترین ترکیب خاکی مناسب برای ساکولنت ها : پرلیت و مقداری زغال کوبیده شده می باشد تا قارچ نتواند در آن رشد کند. از این رو بهتر است بستر مناسب ساکولنت ها را فراهم نمایید.

قرار دادن ساکولنتها در یک مجموعه و در کنار هم

قرار دادن این گیاهان در کنار هم باعث جذابیت و زیبایی خاصی می شود ولی رقابت برای جذب آب و مواد غذایی را بین آنان زیاد می نماید. از این رو باید سعی نمایید در تامین مواد غذایی و کود این گیاهان مراقب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *