IMPATIENS
گل حنا یا امپیشن

گل حنا یا امپیشن یک گیاه چندساله هست که به عنوان امپاتیانس (IMPATIENS) یا (BUSY LIZZY) نیز شناخته می شود. این گل بسیار زیبا دارای برگ هایی به طول ۳-۱۲ سانتی متر و عرض ۲-۵ سانتی متر است. این گیاه بین ۱۵ تا ۶۰ سانتی متر رشد می کند.

فصل گلدهی

گل حنا یا همان امپیشن در طول فصل های بهار، تابستان و پاییز گل می دهد. در هر موقع از سال نیز قلمه آن در ماسه شسته به خوبی ریشه می دهد و رشد می کند.

هرس گل حنا

در اوایل فصل بهار یک هرس کامل روی سرشاخه ها صورت می گیرد. شاخه های این گیاه آب دار و ترد است از این رو باید مراقب باشید زیرا چنانچه برگ ها کمرنگ شود و شاخه ها تردی خود را از دست بدهد، گیاه احتیاج به تقویت دارند لذا لازم است با کودهای مایع تغذیه نمود. اگر هوای محیط نیز به گرمی برود بهتر است گیاه امپیشن را به مکانی خنک تر منتقل کرد.

درجه حرارت محیط

درجه حرارت مناسب برای امپیشن ۱۶ تا ۲۰ درجه می باشد لذا در تابستان باید سعی کرد تا خاک آن مرطوب باقی بماند. همچنین بهتر است از تابش مستقیم خورشید در امان نگاه داشته شود ولی در زمستان قرار دادن در زیر تابش چندساعته آفتاب می تواند برای گلدهی مفید باشد.

کوددهی به گل حنا

از کود حیوانی و کودهای شیمیایی (نیتروژن، پتاسیم، فسفر) استفاده شود. کود شیمیایی را بهتر است همراه آب آبیاری بصورت رقیق به گیاه بدهیم. توجه کنید به گیاه سن دار بیش از حد کود ندهید.

رطوبت خاک

خاک همیشه مرطوب برای گیاه بهتر است بنابراین استفاده از خزه و همچنین کود دامی می تواند در حفظ رطوبت به گیاه کمک کند. توصیه می شود دفعات آبیاری به طور مکرر اما کم باشد تا رطوبت مورد نیاز گیاه حفظ گردد.

عوارض معمول گیاه حنا:

 • افتادن برگ ها: افتادن برگ های حنا می تواند به یکی از دلایل ذیل باشد:
 1. نگهداری در محیط سرد برای مدت طولانی
 2. آبیاری نامرتب گیاه حنا
 3. حمله کنه قرمز یا شته
 • پژمرده شدن برگ های گل حنا:
 1. آبیاری بیش از حد و ناگهانی
 • کمبود گل
 1. نور کم
 2. تغذیه کم یا تغذیه بیش از اندازه
 3. سرمای محیط
 4. تعویض زودتر از موقع گلدان
 • زنگ زدگی ساقه گل حنا:
 1. آبیاری بیش از حد
 2. نور کم
 • ریختن گل ها:
 1. نور کم
 2. هوای خشک
 3. خشک شدن خاک گلدان
 4. حمله کنه قرمز
 • دوکی شدن ساقه ها: در این حالت ساقه ها نازک شده و فاصله برگ ها از هم زیاد می شود.
 1. نور کم همراه با گرمای زیاد
 2. بالارفتن سن گیاه

تکثیر گل حنا

این گیاه به دو صورت کاشت بذر و قلمه تکثیر می شود.نشاء گل حنا را در فصل بهار می کارند و در  تابستان گلدهی آن آغاز می شود. دوام گل ها تنها یک ماه است.

چنانچه نیاز به اطلاعات بیشتری دارین برای مشاوره تلفنی و رایگان با ما تماس بگیرین

4 thoughts on “گل حنا یا امپیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *