معرفی

بگونیا دارای ۹۰۰ گونه مختلف از گیاهان چندساله همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگ ها و گل های زیبایشان پرورش داده می شود.

گونه های مختلف این جنس از گیاهانی به طول چند سانتی متر تا گونه هایی به طول ۳متر تشکیل یافته است.

بگونیا رکس را بیشتر به خاطر برگ های زیبایش پرورش می دهند.این گیاه برگ های سبز تیره و چروکیده ای دارد که در نزدیکی لبه برگی نقره ای رنگ می شود. گاهی رنگ های دیگری مانند قرمز، کرم یا ارغوانی در سطح برگ دیده می شوند. 

گل های آن معمولا ارغوانی کم رنگ و به قطر یک سانتی متر هستند و در تابستان طاهر می شوند و فاقد زیبایی می باشند و باید از گیاه جدا گردند.

گیاه رکس به نور متوسط، دمای معمولی خاک همیشه مرطوب، رطوبت هوای متوسط  تا زیاد یعنی ۵ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود مورد نیاز بگونیا رکس را می توان به میزان ۱ گرم در لیتز ، هر هفته یک بار ، از فروردین تا آبان ماه ، مورد استفاده قرار داد.مخلوطی از تورب، خاک برگ نرم و ماسه به نسبت مساوی، برای رشد این گیاه مناسب است.

بگونیا
بگونیا رکس

اگر چه می توان گیاه نزئینی بگونیا رکس را برای چندین سال نگهداری کنیم اما توصیه شده که همه ساله از قلمه های جوان گیاه بگونیا استفاده کنیم.

بیماری بگونیا

اگر لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگ ها مشاهده کردید باید گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن ببرید. ممکن است گازهای داخل آشپزخانه این عارضه را ایجاد کرده باشد.

تغذیه مصنوعی و تعویض گلدان می تواند جلوی به وجود آمدن برگ های جدید کوچ و کم رشد را بگیرد.

فصل تکثیر و رشد

بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر این گیاه است. یک برگ بالغ را که خیلی هم پیر نباشد، انتخاب کنید و با استفاده از یک چاقو تیز که به بافت برگ صدمه نرساند  و آن را له نکند برگ را به بخش های منظم در قالب طبیعی آن ببرید. سپس قطعات برگ را به آرامی بردارید و از سطح پشتی برگ و میان رگبرگهای اصلی در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و روی سطح کمپوست مخصوص بذر و قلمه  در داخل سینی بذر بخوابانید و به آرامی روی سطح خاک فشار دهید.  سپس روی تکه های برگ را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد نگاه دارید. زمانی که گیاهچه  های کوچک به وجود آمدند و به طول ۲/۵ سانتی متر  رسیدند کیسه پلاستیکی را بردارید و هر کدام را در گلدانی که حاوی کمپوست می باشد بکارید.

نکته

باید مرتبا زیر پوشش پلاستیکی بررسی شود تا اگر برگ ها دچار فساد و پوسیدگی شده بود بیرون آورده و با قارچ کش سمپاشی صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *