بگونیا عروس یک گیاه خاص با گل های زیبای خوراکی می باشد که می توانید در آپارتمان خود از آن نگهداری کرد.

بگونیا عروس یک گیاه خاص با گل های زیبای خوراکی می باشد که می توانید در آپارتمان خود از آن نگهداری کرد.

این گیاه را در فصول گرم سال می توان به خارج از خانه هم انتقال داد، اما این گیاه به سرما حساس بوده و باید آن را از سرمازدگی حفظ کنید.

شرایط نگهداری بگونیا عروس:

دمای نگهداری بگونیا عروس

بهترین دما برای نگهداری این گل بسیار زیبا حدود ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. چنانچه درجه حرارت محیط بالاتر رود باید دفعات آبیاری را بیشتر کرد تا گیاه دچار تنش خشکی نگردد. دمای پایین تر از ۱۵ درجه نیز ممکن است گیاه را دچار استرس کند و باعث ضعیف شدن برگ ها شود و باعث شود برگ های آن سیاه شود.

نوردهی:

بگونیا عروس دوستار نور زیاد و غیرمستقیم است. مناسب ترین مکان ها برای قرار دادن بگونیا عروس پاسیو پر نور، راه پله پر نور، پشت پنجره جنوبی و هر جای دیگری که دارای نور فراوانی می باشد. اگر قصد داشتید این گل را در باغچه بکارید بهتر است قسمتی را انتخاب کنید که پر نور است اما در ساعات ظهرگاهی در سایه قرار دارد.

بگونیا صورتی
بگونیا عروس صورتی
آبیاری:

این گیاه نسبت به آبیاری بسیار حساس می باشد. معولا هفته ای بین ۲ تا ۳ بار آبیاری نیاز دارد.

باید دقت کنید که بین هر آبیاری بستر گیاه خشک باشد. چنانچه دمای محیط اطراف بالا باشد حتما تعداد دفعات آبیاری را بالاتر ببرید. دقت کنید. توجه داشته باشد آبیاری بیش از حد باعث ترشح اتیلن شده و برگهای آن زرد گردد آبیاری کم نیز ممکن است همین نتیجه را به دنبال داشته باشد.

بستر و خاک مناسب:

به طور کل می توان گفت کلا خاک های سبک برای این گل مناسب تر هستند؛ خاک هایی که می توانند به راحتی آب را از خود عبور دهند.

ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت نسبت برابر. یا خاک کمپوست یا ترکیب خاکبرگ و پیت ماس یک ترکیب مناسب برای بستر این گل می باشد.

تغذیه:

لازم می باشد برای گلدهی و سرحال نگه داشتن این گل دوست داشتنی هر دو هفته یکبار کوددهی صورت بگیرد.

اگر متوجه شدید که گیاهتون مدت طولانی هست که گل نمی دهد می توان علت را در کمبود نور یا کوددهی نامناسب دید. پس فورا مکان گل را تعویض کرد و یک لایه ورمی کمپوست به به بستر گل اضافه نمایید تا قوت بگیرد آنگاه شاهد گلدهی مجدد آن خواهید بود.

درمان بیماری های بگونیا عروس:

  • از جمله مشکلاتی که می توان در این گیاه مشاهده نمود قارچ‌های بیماری‌زا به نام سفيدك می باشد. لکه های پودري سفيد بر روي برگ‌های بگونيا که می توان با سم قارچ‌کش سم‌پاشی نمود و لازم است گیاه را از مکان گرم و مرطوب به یک فضای خنک تر انتقال داد.
  • چنانچه زیر برگ گیاه تار عنکبوت مشاهده نمودید باید به سراغ سم کنه کش بروید.
  • برگ‌های لوله شده با حاشیه‌های خشك بیانگر کم‌آبی گياه است بنابراین لازم است که در دفعات آبیاری دقت بیشتری نمایید و فضای گیاه را خنک تر نگه دارید.

توصیه:

بهتر است هر دو سال یکبار  سایز گلدان گل خود را تعویض نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

2 thoughts on “نگهداری و پرورش بگونیا عروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *